Dyfuzor zapachowy do aromaterapii - jak wybrać najlepszy?

Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych niesie mnóstwo zalet - wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne, reguluje stan emocjonalny, oczyszcza i odświeża powietrze. By cieszyć się najlepszymi efektami i maksymalnie wykorzystać wszystkie właściwości terapeutyczne ekstraktów, warto znaleźć odpowiednią formę rozprowadzania olejku - a opcji jest naprawdę wiele. Jaki dyfuzor zapachowy do aromaterapii wybrać?

Co to jest dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy to urządzenie przeznaczone do rozpylania olejków eterycznych w pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie służy tylko do odświeżania zapachu we wnętrzach, z powodzeniem może zostać wykorzystany w czasie inhalacji. To nowoczesna alternatywa dla kominków ceramicznych - odróżnieniu od tradycyjnych metod, dyfuzor zapachowy zachowuje właściwości chemiczne olejków - czyli to, co w nich najważniejsze.

Dyfuzor zapachowy to doskonałe rozwiązanie dla entuzjastów aromaterapii, którzy cenią wygodę, bezpieczeństwo i estetykę.

Jak działa dyfuzor zapachowy do olejków eterycznych?

Dyfuzor zapachowy rozbija olejki eteryczne na małe cząsteczki, zmieniając produkt w delikatną, aromatyczną mgiełkę. Rozproszenie olejku następuje równomiernie i w odpowiednim stężeniu, dzięki czemu zapach nie przytłacza pomieszczenia, a jednocześnie jest doskonale wyczuwalny. 

Dyfuzor zapachowy ma szerokie zastosowanie, może być wykorzystywany w każdym miejscu i o każdej porze - nawet w trakcie snu. 

Rodzaje dyfuzorów zapachowych do aromaterapii

Dyfuzory zapachowe do aromaterapii różnią się budową i metodą emisji olejków eterycznych, co wpływa istotnie nie tylko na zapach, ale też potencjał terapeutyczny. Dobrane do kubatury pomieszczenia dezodorują, a przy użyciu odpowiedniego olejku także skutecznie oczyszczają powietrze neutralizując szkodliwe drobnoustroje. 

Wśród wielu produktów, można wyróżnić cztery główne rodzaje dyfuzorów.

Dyfuzor nebulizujący - aromaterapia w nowoczesnym wydaniu

Dyfuzor nebulizujący to nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem. Olejek eteryczny rozbijany jest na drobne cząsteczki, które następnie uwalniane są za pomocą dyszy rozpylającej. Warto wspomnieć, że powstała mikromgiełka jest niezwykle lekka, co ułatwia komfortowe oddychanie i nie przytłacza. Cząsteczki są na tyle małe, że pozostają zawieszone w powietrzu nawet kilka godzin.

Dyfuzor nebulizujący - jako jeden z niewielu dostępnych na rynku produktów nie wykorzystuje ciepła ani wody - nie zmienia więc składu chemicznego olejków eterycznych, zachowując wszystkie właściwości terapeutyczne ekstraktu. Dodatkowo, nierozcieńczony aromat jest bardzo intensywny i głęboki. Urządzenie nie podnosi poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. 

Dyfuzor nebulizujący jest wygodny w użyciu i świetnie się prezentuje - wykonany najczęściej z eleganckiego, ale i bezpiecznego szkła. Sprawdzi się do rozpylania wszystkich typów olejków eterycznych.

Dyfuzor ultradźwiękowy (ultrasoniczny) - co warto wiedzieć o urządzeniu?

Dyfuzor ultradźwiękowy wykorzystuje wodę i fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Wszystko za sprawą niewielkiej, elastycznej membrany znajdującej się pod zbiornikiem z wodą. Olejek rozbijany jest na niewielkie cząsteczki, mieszany z wodą i rozpraszany w powietrzu w formie lekkiej mgiełki. Dyfuzję komplikuje nieco fakt, że kierunek rozproszenia mgiełki zależny jest od ciągu powietrza (przeciągi). Nie jest to duży problem, ale może utrudniać inhalacje lecznicze. 

Dyfuzor ultradźwiękowy dodatkowo nawilża pomieszczenie, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą - warto rozważyć i ten aspekt, przed wyborem odpowiedniego dyfuzora zapachowego.

Bardzo istotna jest jakość wody, która znajduje się w urządzeniu, należy bezwzględnie przestrzegać zasad okresowego czyszczenia, ponieważ w wilgotnym środowisku mogą gromadzić się bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. 

Urządzenie pracuje bardzo cicho, ale nie jest wskazane dla zwierząt domowych - ultradźwięki (niesłyszane przez człowieka) mogą być dla nich męczące. 

Dyfuzor cieplny - czy na pewno skuteczny?

Podstawą działania dyfuzora cieplnego są elementy grzewcze. Urządzenie może działać na dwa sposoby - podgrzewając czysty olejek eteryczny lub ekstrakt rozcieńczony w wodzie. Dyfuzor cieplny jest prawdopodobnie najbardziej zbliżony do tradycyjnych kominków ceramicznych, dzieli więc ich wady. Pod wpływem temperatury olejki eteryczne mogą zmieniać swoje właściwości terapeutyczne - niestety, zostają znacznie zmniejszone. 

Dyfuzor cieplny to tani, ale i najmniej efektywny sposób na dyfuzję olejków eterycznych. 

Dyfuzor parowy a właściwości olejków eterycznych

Dyfuzor parowy wykorzystuje mechanizm przepływu powietrza. Olejek eteryczny znajduje się na specjalnym filtrze, przez który przepuszczany jest strumień powietrza. Urządzenie używa do tego niewielkiego, cichego wentylatora. Powietrze pozostaje w nieustannym ruchu, bardzo szybko i skutecznie aromatyzuje pomieszczenie.

Niestety, olejek eteryczny rozprowadzony za pomocą dyfuzji parowej, wykazuje osłabione właściwości terapeutyczne - składniki olejku dyfuzowane są w różnej kolejność (najpierw lekkie, a dopiero potem ciężkie). 

Dyfuzor parowy jest łatwy w użyciu, ale musi być utrzymywany w czystości, co jest szczególnie istotne przy filtrach wielokrotnego użytku. Jeśli urządzenie nie będzie używane często, w jego wnętrzu mogą gromadzić się bakterie i drobnoustroje. 

Zalety dyfuzorów do aromaterapii

Dyfuzory zapachowe do olejków eterycznych mają wiele zalet. Cechują się dużą wydajnością i wygodą użytkowania. Są bezpieczne i działają z zachowaniem wszystkich właściwości olejku eterycznego - na ogół, dyfuzor cieplny niestety nie spełnia tej funkcji. Dużym plusem jest też łatwa i intuicyjna obsługa. 

W zależności od konkretnego modelu, nowoczesne urządzenia posiadają szereg dodatkowych funkcji (opcje programowania, system automatycznego wyłączania czy podświetlenie). Nie można zapominać też o aspekcie estetycznym - większość dyfuzorów może pełnić funkcje ozdobne.

Zaletą dyfuzorów do aromaterapii jest także ich różnorodność - występują w wielu rozmiarach i pojemnościach. 

Dyfuzor zapachowy do aromaterapii a kominek ceramiczny

Kominek ceramiczny odchodzi powoli w zapomnienie. Niestety, jest ku temu kilka powodów. Naczynie nagrzewa się do wysokich temperatur, musi więc znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych, a także łatwopalnych przedmiotów. Nie może być pozostawione bez nadzoru, ponieważ do działania wykorzystuje ogień. 

Co jednak ważniejsze, nie wszystkie olejki eteryczne mogą być wykorzystywane w kominku aromaterapeutycznym. Wiele ekstraktów na skutek wysokiej temperatury traci swoje korzystne właściwości. Które olejki są szczególnie wrażliwe na ciepło?

  • grejpfrut
  • cytryna
  • limonka
  • mandarynka
  • niaouli
  • pomarańcza
  • hyzop 
  • rozmaryn
  • jagoda jałowca
  • mirt
  • gałka muszkatołowa
  • rozmaryn

Inne rodzaje dyfuzji

Wśród urządzeń stosowanych do dyfuzji aromaterapeutycznej znajduje się też lampa katalityczna. Urządzenie składa się z kilku elementów (pojemnik na wodę, kamień wulkaniczny, który pełni funkcję palnika, bawełniany knot, gasidło i ozdobna nakładka). Cały proces opiera się na bezpłomieniowym spalaniu katalitycznym (ogień wykorzystywany jest tylko w początkowej fazie do nagrzania kamienia).

Obsługa lampy może jednak przysporzyć nieco trudności. Dodatkowo, musi znajdować się w odpowiednim, przestrzennym stanowisku - odpornym na zaplamienie i działanie wysokiej temperatury - kamień zachowuje bowiem ciepło przez długi czas. 

Dyfuzja olejku eterycznego może też być dużo łatwiejsza. Czy to jednak oznacza, że i lepsza? Na rynku bez trudu można znaleźć dyfuzor patyczkowy (trzcinowy), na który składa się niewielka butelka i kilka rattanowych patyczków.

Po umieszczeniu olejku eterycznego we wnętrzu naczynia, należy umieścić w nim również patyczki, które chłoną ekstrakt i uwalniają zapach. Choć to rozwiązanie (pozornie) niedrogie i przez wiele osób uważane za stylowe, ma zdecydowanie więcej wad niż zalet. Dyfuzor trzcinowy uwalnia aromat tylko w najbliższym otoczeniu, jest też nieekonomiczny, ponieważ w butelce należy umieścić dużą ilość olejku. Przy zmianie ekstraktu, należy wymienić też patyczki, które nasiąknęły trwale poprzednim zapachem. 

Dyfuzor zapachowy do olejków eterycznych to nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje najważniejsze zalety aromaterapii. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy - przy podejmowaniu decyzji warto rozważyć przede wszystkim potrzeby i oczekiwania. Choć dyfuzor zapachowy jest droższy od tradycyjnego kominka ceramicznego cechuje się większą wydajnością, skutecznością i bezpieczeństwem. Nie ma jednak wątpliwości, że stanowi doskonałą inwestycję w zdrowie, dobre samopoczucie i komfort. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...