Cytrulina - występowanie, dawkowanie, działanie

Aminokwasy jednoznacznie kojarzą się jako budulce białek, tymczasem L-cytrulina, chociaż jest jednym z aminokwasów, z białkami ma niewiele wspólnego. Jednakże doskonale wynagradza swą pozorną niedoskonałość, o czym wie wielu sportowców, sięgających po nią w celu zewnętrznej suplementacji. Chociaż L-cytrulina nie pomoże im w zbudowaniu masy mięśniowej, to jednak będzie nieocenioną pomocą w każdym treningu.

L-cytrulina - występowanie

L-cytrulina to związek chemiczny, który jest bezpośrednim produktem przemiany ornityny. L-cytrulina jest bardzo ważnym aminokwasem, bo choć nie bierze udziału w procesie syntezy protein, to występuje w równie ważnym cyklu mocznikowym. Wpływa na proces neutralizacji amoniaku uwalnianego podczas metabolizmu innych aminokwasów, przez co zaliczana jest do substancji antykatabolicznych.

Aminokwas ten występuje w organizmie naturalnie, jednak w sytuacji zwiększonego wysiłki fizycznego wskazana jest zewnętrzna suplementacja gotowymi preparatami. Szczególnie że L-cytrulina nie wstępuje zbyt powszechnie w jedzeniu, a jej głównym źródłem są arbuzy bardzo rzadko obecne w codziennej diecie. W dodatku są to owoce sezonowe, których dostępność przez cały rok nie jest możliwe.

L-cytrulina - działanie

L-cytrulina to silny anabolik, czyli preparat, który powstrzymuje rozpad tkanki mięśniowej zarówno wynikający z deficytu energetycznego jak również charakterystyczny dla redukcji tkanki tłuszczowej. Aminokwas ten pomaga zatem w ochronie mięśni podczas wszelkich diet, mających na celu spalenie tkanki tłuszczowej.

Inną właściwością L-cytruliny jest poprawa wydolności. Udowodniono, że przyjmowany zewnętrznie aminokwas ten wyraźnie poprawia zdolności wysiłkowe, czyli wytrzymałość siłową i wydolność tlenową. Dodatkową właściwością L-cytruliny jest również zmniejszenie uczucia zmęczenia, co ma bezpośredni wpływ na możliwość dłuższego trenowania w jednym cyklu treningowym. Jednakże L-cytrulina pomaga nie tylko podczas samego treningu, ale również po nim. Chociaż nie istnieją skuteczne środki niwelujące dolegliwości bólowe po intensywnym treningu, możliwe jest zmniejszenie ich, czyli złagodzenie tzw. zakwasów.

L-cytrulina wpływa również na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Pomaga w tym szczególnie regularnie przyjmowany jabłczan cytruliny, który oddziałuje na procesy w organizmie, w tym na wychwyt zwrotny wodorowęglanów przez nerki. Poprawa wspomnianej równowagi ma z kolei szereg daleko idących skutków, m.in. poprawę wydolności, zmniejszenie zmęczenia, obniżenie wydalania ważnych pierwiastków, a także zmniejszenie katabolizmu mięśni.

Cytrulina na redukcji

Według niektórych badań cytrulina ma bezpośredni wpływ na reakcje anaboliczno-antykataboliczne, ponieważ aktywuje niezwykle istotny dla syntezy białek czynnik, jakim jest kinaza białkowa treoninowo – serynowa. Choć nie pobudza jej tak, jak inne suplementy, to jej obecność nie pozostaje bez znaczenia. Co więcej, cytrulina okazuje się niezwykle przydatna w warunkach niedoborów składników energetycznych i budulcowych. Podczas eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach udowodniono, że większa podaż tego aminokwasu zmniejsza nasilenie rozpadu tkanki mięśniowej w przypadku deficytu energetycznego. Z kolei podczas testów na ludziach, okazało się, że podobnie spisuje się także przy deficycie protein. Oznacza to, że cytrulina jest doskonałym suplementem dla osób, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, a jednocześnie nie chcą doprowadzić do znaczących strat tkanki mięśniowej. 

Cytrulina z AAKG

Suplementy z cytruliną i AAKG to nic innego, jak cytrulina i L-arginina w swojej wysoce biodostępnej formie. Obie substancje bywają nazywane boosterami azotu, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia pompy mięśniowej i wydajności organizmu podczas ćwiczeń. Arginina bierze udział w syntezie azotu i procesach metabolicznych. Zwiększa także możliwości transportu substancji odżywczych do tkanek mięśni, przez co poprawia ich wydolność. Z kolei Cytrulina wspomaga przepływ krwi do tkanek, czym ułatwia ich odżywianie. Preparaty tego typu przyjmuje się przed treningiem. Są odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.  

L-cytrulina - dawkowanie

Suplementacja L-cytruliny odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem jabłczanu cytruliny. Jego dobowa dawka powinna mieścić się w przedziale 2-6 g, przy czym silnie wskazane jest, by została podzielona na dwie mniejsze porcje: jedna przyjmowana rano, a druga wieczorem lub bezpośrednio przed treningiem. Stopniowo ilość L-cytruliny można zwiększa, o ile organizm dobrze na nią reaguje. Ostatecznie można przyjmować nawet 10 g preparatu na dobę bez ryzyka dla zdrowia i bez szkody dla organizmu.

L-cytrulina czy L-arginina

Oba aminokwasy dają to, co określa się w sporcie efektem pompy mięśniowej. Oznacza to zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej, napełnienie jej krwią, a przez to bezpośrednie zwiększenie objętości mięśni. Z tego powodu wielu sportowców ma problem z wyborem preparatu odpowiedniego dla siebie. Podpowiedzią może być fakt, że L-arginina oprócz syntezy tlenku azotu przyczyna się również do powstawania nowych struktur białkowych, a jej stosowanie niesie także liczne prozdrowotne korzyści dla organizmu. Z drugiej strony, L-cytrulina bardziej sprzyja regeneracji i usuwaniu mocznika z organizmu, umożliwiając przy tym dłuższy trening. Przede wszystkim jednak jest ona bezpiecznym produktem i z czasem można zwiększać jej dawkę, osiągając coraz lepsze efekty. Patrząc zatem na aspekty zdrowotne, L-cytrulina jest preparatem dla tych, którzy obawiają się o swojego zdrowie podczas przyjmowania zewnętrznych preparatów zawierających aminokwasy.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...