Kwas alfa liponowy - działanie, występowanie, właściwości

Kwas alfa liponowy jest kwasem tłuszczowym, którego działanie jest porównywalne z działaniem witamin. Kawas alfa liponowymoże zostać wytworzony przez rośliny, zwierzęta, a także zwierzęta. Jego zastosowanie jest wszechstronne, począwszy od wspomagania leczenia cukrzycy, miażdżycy po wspomaganie odchudzania. Posiada silne działanie antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki.

Dzienne zapotrzebowanie na Kwas alfa liponowy to ok. 300 mg. Sportowcy zażywają znacznie większe dawki zaczynające się od 600 mg do 1200 mg dziennie, podzielone na kilka porcji.

Kwas alfa liponowy działanie

Kwas alfa liponowy ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim działa antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz komórek. Ma właściwości regenerujące, zredukowanych postaci innych przeciwutleniaczy, szczególnie witaminy C i E. Jednym słowem kwas alfa liponowy spowalnia efekty starzenia się. Działanie przeciwutleniające kwasu alfa liponowego niweluje odczucie bólu, który towarzyszy w różnych rodzajach neuropatii. Kwas alfa liponowy wspomaga leczenie cukrzycy, zwiększa tolerancję na glukozę oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Pomocny też jest w chorobie niedokrwiennej serca oraz w nadciśnieniu. Zażywanie kwasu alfa liponowego pozytywnie wpływa na elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Kwas ten działa przeciwzakrzepowo oraz przeciw zapalnie. Działanie kwasu doceniane jest także przez sportowców. Przyśpiesza metabolizm, zmniejsza apetyt oraz zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Kolejną pozytywną cechą kwasu jest jego przeciwzapalne działanie. Redukuje nadmiar wolnych rodników, które odpowiadają za stany zapalne w organizmie, co może prowadzić do wielu chorób.

Kwas alfa liponowy występowanie

Kwas alfa liponowy naturalnie występuje w przyrodzie. Do orgaznizmu można dostarczyć kwas alfa liponowy, spożywając pewne rośliny, a w szczególności szpinak, ziemniaki i brokuły, a także mięso. Rośliny i mięsa, które zawierają kwas alfa liponowy to:

  • szpinak;
  • nerki wołowe;
  • serce wołowe;
  • brokuły;
  • ziemniaki;
  • zielony groszek brukselka;
  • śledziona wołowa;
  • móżdżek wołowy;
  • otręby ryżowe;

Warto zaznaczyć, że kwas alfa liponowy zawarty w pożywieniu jest w zbyt małej ilości, aby mógł zadziałać pozytywnie w organizmie. Pomimo iż jego przyswajalność jest wysoka, wynosi o. 60%, to i tak jest niewystarczająca, aby skutecznie poradzić sobie z miażdżycą, wolnymi rodnikami, czy ciśnieniem tętniczym.

Kwas alfa liponowy właściwości

Kwas alfa liponowy posiada wiele cennych właściwości. Jedną z nich jest właściwość immunomodulacyjna, która pomaga w walce z astmą i stwardnieniem rozsianym. Posiada także właściwości hipoglikemizujące i antyoksydacyjne co wspomaga możliwość kontroli glikemii w cukrzycy typu 2. Zapobiega powstaniu miażdżycy, choroby serca, poprawiając pracę śródbłonka naczyń krwionośnych. Przyczynia się do zmniejszenia cholesterolu we krwi. Wspomaga terapię odchudzającą, poprzez skuteczne hamowanie apetytu. Podczas stosowania chemioterapii, kwas alfa liponowy redukuje negatywne jej skutki. Wspomaga dotlenienie komórek, niweluje stres oksydacyjny, zwiększa produkcję azotu we krwi, co pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne. Dodatkowo utlenia pierwiastki metali ciężkich.

Właściwości hipoglikemizujące i antyoksydacyjne

Ponadto kwas alfa liponowy wspomaga pracę wątroby, zmniejsza negatywne skutki nikotyny. U sportowców zażywających kwas alfa liponowy zauważa się następujące efekty:

  • redukcja tkanki tłuszczowej;
  • wspomaganie pracy serca;
  • ochrona przed wolnymi rodnikami;
  • nasilenie działania kreatyny;
  • uwrażliwienie mięśni na kreatynę.

Kwas alfa liponowo - przedawkowanie

Kwas alfa liponowy jest bezpieczny dla organizmu, jednak przedawkowanie może być nieprzyjemne w skutkach. Nadmiar kwasu powoduje problemy gastro jelitowe w tym bóle brzucha, alergię, a także biegunkę. Ze względu na niewystarczającą ilość badań, kwas alfa liponowy nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Osoby te powinny zrezygnować z suplementacji tego środka.

Polecane produkty

Komentarze (1)

    • Urszula
    • 2023-02-11 21:39:14
    Stosuje kwas ala od bardzo długo i potwierdzam jego super działanie a mam prawie 70 lat mam cukrzycę 2 na niskim poziomie astmę która jest mało aktywna i myślę że to skutek brania kwasu alfa liponowego 300 mg polecam

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...