Chrom - jaki wpływ ma na organizm?

Nie istnieją tabletki cud na odchudzanie. Żaden specyfik bez zmiany diety i stylu życia nie zdoła sprawić, że kilogramy zaczną błyskawicznie lecieć w dół.

Są jednak takie substancje, a dokładniej mikroelementy, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na regulację procesów przemiany materii w organizmie. Należy do nich chrom, który od dawna był wykorzystywany w suplementach na odchudzanie jako jeden z ich składników, a od niedawna jest przyjmowany w formie jednoskładnikowych suplementów.

Chrom organiczny - występowanie i pozyskiwanie

Chrom to pierwiastek, który występuje w wielu produktach spożywczych, dlatego zazwyczaj dobrze zbilansowana dieta wystarcza, by dostarczyć go organizmowi w ilościach mu potrzebnych. Nie ustalono przy tym oficjalnie obowiązujących norm w zakresie dziennego zapotrzebowania na chrom, chociaż uważa się, że 30-100 µg to ilość wystarczająca.

Jony chromu występują w wielu produktach spożywczych w postaci soli organicznych. Do najbogatszych źródeł chromu zalicza się mięso i jego przetwory, ryby, owoce morza, jajka. Nieco mniejsze ilości tego pierwiastka obecne są w produktach zbożowych, a także niektórych owocach czy warzywach, m.in. zielonym groszku, brokułach, kiełkach pszenicy i ziołach. Bardzo duże ilość chromu można pozyskać z drożdży, gruboziarnistych kasz, pełnoziarnistego pieczywa, chudego mięsa (głównie drobiowego) i podrobów.

Chcąc wzbogacić dietę o chrom należy mieć na uwadze, że najlepiej jest wykorzystywany, gdy dostarcza się go wraz z witaminą C, a za jego utratę odpowiada dieta bogata w cukry proste, tłuszcze i związki fosforowe.

Właściwości chromu i jego wpływ na organizm

Chrom jest mikroelementem pełniącym wiele funkcji w organizmie. Jego najważniejszą funkcją jest bez wątpienia uczestniczenie w procesie metabolizmu glukozy. To chrom zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, przez co jest polecany cukrzycom jako sposób na kontrolowanie choroby. Dodatkowo chrom obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego (HDL). Dlatego też dieta bogata w ten pierwiastek może ochronić przed miażdżycą i chorobami serca. Chrom ma również w pewnym stopniu działanie uspokajające. Chrom łagodzi bóle głowy i ogólną nerwowość.

Pierwiastek ten zasłynął jednak ostatnimi czasy nieco inną właściwością.

Chrom - tabletki na odchudzanie

Chrom na odchudzanie wykorzystywany był często jako jeden ze składników suplementów odchudzających, jednak od jakiegoś czasu stosuje się do indywidualnie. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten bierze udział w procesach metabolicznych zachodzącym w organizmie. Wspomniana wcześniej regulacja poziomu glukozy wpływa na wagę ciała, a stabilny poziom cukru we krwi, który zapewnia chrom, sprawia, że nie występują napady wilczego głodu czy ogólna potrzeba sięgania po słodycze. Z tego powodu suplementacja chromem jest bardzo dobrym sposobem na opanowanie apetytu, szczególnie natomiast na słodkie, niezdrowe produkty.

Co więcej, chrom przyspiesza tempo przemiany materii, ułatwia utratę tkanki tłuszczowej, a nawet wpływa na szybszy przyrost tkanki mięśniowej. Wszystkie te właściwości chromu sprawiają, że jest on bardzo dobrym, naturalnym suplementem dla osób kształtujących swoją sylwetkę.

Chrom nie tylko pływa na poziom glukozy we krwi. Bierze również udział i reguluje metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek. Innymi słowy, wpływa w bardzo ogólnym stopniu na wszystkie procesy w organizmie, które mają wpływ na ostateczny wygląd sylwetki.

Chrom - niedobory i nadmiar

Większe aniżeli wspomniane wcześniej dawki chromu w organizmie powinny dostarczać swojemu organizmowi osoby regularnie uprawiające sport, pracujące fizycznie, a także przebywające na diecie wysokocukrowej. To one bowiem wydalają z moczem więcej tego pierwiastka. Nie można jednak posuwać się do przesady, bo nadmiar chromu może zaburzać produkcje insuliny, a także pogarszać przyswajanie cynku i żelaza. W codziennej diecie należy unikać nadmiaru chromu.

Objawy niedoboru chromu

Niedobór chromu w organizmie zazwyczaj występuje u osób intensywnie się odchudzających lub nadużywających alkoholu. Również schorzenia nerek i układu pokarmowego mogą wpływać na złe przyswajanie chromu.

Niedobór chromu przejawia się w bólach głowy, drażliwości, lęku, zmęczeniu, wzrostu cukru i cholesterolu we krwi. Innymi słowy, chociaż chrom wpływa na organizm w pozytywny sposób w wielu aspektach, nadmiar chromu jak może być nawet groźny dla zdrowia, dlatego przed sięgnięciem po zewnętrzną suplementację należy poradzić się lekarza lub innego specjalisty, np. dietetyka. W codziennej diecie należy unikać zarówno niedoboru chromu, jak i nadmiaru chromu w codziennym jadłospisie.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...