Jod - działanie, objawy niedoboru, występowanie

Jod to jeden z pierwiastków, którego wpływ na organizm jest niebagatelny, bowiem pełni on wiele istotnych funkcji dla prawidłowego funkcjonowania. Zarówno nadmiar jak i niedobór tego elementu może być niebezpieczny, dlatego warto jest zadbać o odpowiedni jego poziom. Aby zapobiec negatywnym skutkom niedoboru tej substancji, od 1997 roku w Polsce jest obowiązek jodowania soli, co okazało się być niezwykle inteligentnym i dobrym ruchem, gdyż zapadalność na choroby związane z niedoborem jodu w naszej diecie znacząco spadła, dzięki czemu w większości Polacy mogą cieszyć się nienajgorszym stanem swojego zdrowia, które przecież jest najważniejsze.

Sam jód jest nieodzowny przy produkcji hormonów tarczycy. Prawidłowe ich stężenie wpływa na prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie mózgu, ale także i układu nerwowego, czy przysadki mózgowej oraz nerek i mięśni serca. Hormony te odpowiadają również za regulacje procesów wzrostu oraz dojrzewania komórek należących do organizmu. Oprócz tego uczestniczą również w procesie oddychania komórkowego, jak i w wytwarzaniu energii. Są one potrzebne, aby móc utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

W przypadku nadmiaru jodu, który jest w większości tolerowany przez ogół, mogą czasem wystąpić choroby tarczycy, jak na przykład nadczynność tejże. Inną możliwą reakcją jest wzmożona czynność gruczołów ślinowych, czy też nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach. Niekiedy może to skutkować zmianami skórnymi lub odczynami alergicznymi.

Niedobór jodu

Z niedoborem pierwiastka, jakim jest jod, wiąże się wiele niekorzystnych komplikacji. Ciężko jest wskazać typowe objawy dla takiego stanu rzeczy, bowiem są one zależne od zbyt wielu czynników, takich jak na przykład wiek, stan fizyczny oraz wielu innych. Ważniejsze jest jednak to, że brak odpowiedniej ilości jodu może skutkować powiększeniem tarczycy lub jej niedoczynnością, zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka żołądka, zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu oraz istotnym obniżeniem poziomu inteligencji, czy nawet opóźnieniem rozwoju fizycznego. W przypadku kobiet w ciąży może dość do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu u noworodków oraz płodu, jak i zwiększonej śmiertelności urodzonych dzieci. Są to niezwykle makabryczne przypadki, aczkolwiek możliwe do wystąpienia.
Niedobór jodu jest szczególnie niebezpieczny dla przyszłych matek, może bowiem skutkować on nawet poronieniem, przedwczesnym porodem, wadami wrodzonymi płodu oraz jego upośledzeniem umysłowym, co może się odbić ogromnym echem na psychice danej kobiety.

Jodek potasu na co pomaga?

Jod to pierwiastek o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwgrzybiczym. Bez trudu eliminuje drożdże i grzyby, w tym między innymi te z gatunku Candida. Co więcej, robi to bez wytwarzania odpornych na antybiotyki szczepów bakterii. Okazuje się korzystniejszy niż antybiotyk również przez wzgląd na fakt, że nie powoduje skutków ubocznych, a poza bakteriami czy grzybami zwalcza także wirusy. Jod będzie pomocny podczas leczenia wszelkich zmian skórnych, a nawet samego raka skóry. Jest także niezbędny w profilaktyce innych nowotworów, między innymi raka piersi, jajników oraz tarczycy. Chroni również przed rakiem prostaty, ponieważ to właśnie ten gruczoł gromadzi omawiany pierwiastek w największej ilości. Terapia jodem będzie pomocna przy chorobach serca, niedoczynności tarczycy, autyzmie, cukrzycy, chorobie Hashimoto oraz chorobie Gravesa-Basedowa. Jod wspiera również odporność oraz pracę mózgu. Pierwiastek pomaga przy leczeniu stanów zapalnych, odleżyn i ran, jednocześnie zmniejszając bliznowacenie tkanek. Stosowany na skórę głowy przyspiesza porost włosów. Jod jest niezbędny w przebiegu ciąży, gdyż ma kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Podczas infekcji odpowiada z kolei za rozrzedzanie śluzu i łagodzenie kataru. U chorych na cukrzycę zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, a w przypadku zainfekowania patogenami niszczy pleśnie i pasożyty. Uważa się, że zapobiega niedoczynności tarczycy u wszystkich, którzy korzystają na co dzień z telefonów komórkowych. 

Występowanie jodu

Bardzo ważne jest, aby codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość jodu, dlatego też warto zainteresować się tym, w jakich produktach spożywczych znajdziemy największą ilość tego pierwiastka. Niezaprzeczalnie największą jego ilość mają owoce morza w postaci skorupiaków i mięczaków oraz ryby, szczególnie dorsze, halibuty, czy nawet śledzie bałtyckie, choć te ostatnie w mniejszej ilości od pozostałych.

W krajach, gdzie przemysł dobrze się rozwija, istotnymi źródłami jodu są mleko oraz produkty z niego produkowane. Olbrzymią zawartość jodu ma w sobie sól kuchenna, jodowana, którą Polacy bardzo polubili, a zatem nie powinno być większym problemem dla ogółu, aby dostarczyć odpowiednią ilość tego pierwiastka bez większych problemów. Mimo wszystko dobrą praktyką jest wykonywanie od czasu do czasu badań okresowych, dzięki którym będziemy wiedzieli, czy w naszej diecie dostarczymy odpowiednią dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ilość tego pierwiastka.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...