Potas - zastosowanie, właściwości, gdzie go znaleźć

Potas to jeden z trzech minerałów, które mają największy wpływ na nasz organizm. Dlatego też tak źle znosimy zarówno jego niedobory, jak i nadmiar. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na potas. Ponadto podpowiadamy również, w jakich produktach spożywczych można go znaleźć. Zapraszamy do lektury!

Potas - podstawowe informacje 

Potas to jeden z najważniejszych minerałów, jakie występują w ludzkim organizmie. Pierwiastek ten odpowiada bowiem m.in. za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki kwasowo–zasadowej oraz wodno–elektrolitowej. Ponadto jest również niezbędny w procesie spalania węglowodanów i białek. Potas wpływa również na dotlenianie mózgu oraz wszystkich komórek. Dlatego też jest on potrzebny do prawidłowej pracy mięśni. W organizmie człowieka za właściwe stężenie tego pierwiastka odpowiadają natomiast w nerki.

To jednak jeszcze nie wszystko. Dodatkowo pierwiastek ten odpowiada także za przewodzenie impulsów nerwowych, a jego właściwe stężenia w organizmie wpływa na prawidłową pracę mięśni. Niestety jednak minerał ten wypłukuje się z naszego krwioobiegu wraz z moczem i potem. Z tego powodu ważne jest więc to, by regularnie go uzupełniać - zarówno poprzez jedzenie produktów spożywczych bogatych w potas, jak i w postaci suplementów (np. potas tabletki). Ich przyjmowanie szczególnie poleca się osobom aktywnym fizycznie oraz sportowcom.

Ponadto potas to również bardzo skuteczne remedium na zatrucie alkoholem. Pierwiastek ten pomaga zlikwidować uczucie zmęczenia i działa detoksykacyjnie. Dlatego też zaleca się go uzupełniać np. w postaci soków pomidorowych, które są łatwowchłanialne. Dzięki niemu ustaną objawy wywołane alkoholem, w tym nieprzyjemne skurcze mięśni, nadciśnienie oraz kołatanie serca.

Jako ciekawostkę warto również podać, że potas w nieorganicznej formie może występować m.in. jako nadmanganian potasu. Pod nazwą tą kryje się środek odkażający rany. Jeśli jednak chce się go zastosować na otwartej ranie, preparat ten powinien mieć stężenie nie większe niż 0,05%. Nadmanganian potasu może być używany także do płukania błon śluzowych, aczkolwiek jego stężenie nie powinno wtedy przekraczać 0,025%. Inną powszechnie stosowaną formą potasu jest również wodorotlenek potasu. Stosuje się go m.in. do produkcji mydła, wybielaczy i innych detergentów piorących. 

Potas - dzienne zapotrzebowanie

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jakie jest dzienne zapotrzebowanie człowieka na potas? Niestety jednak nie ma na to pytanie jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszego wieku i płci. U dzieci do 3. roku życia wynosi ono 3,000 mg dziennie. Następnie dawka ta wrasta - dzieci w wieku 4-8 lat potrzebują 3,800 mg dziennie, a w wieku 9-18 lat nawet i 4,500 mg. Dla porównania dzienne zapotrzebowanie na potas dla dorosłej osoby utrzymuje się na poziomie 3500 mg. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, których dzienne zapotrzebowanie to 4700 mg, a u karmiących piersią - nawet i 5300 mg dziennie. Ilości te zostały określone w normach żywienia dla populacji Polski. Ponadto można również spotkać się z normą stężenia potasu we krwi podawano w milimolach na litr. Podawana w tej jednostce - mieści się w przedziale 3,6 - 5,5 mmol/l.

Niedobór potasu - objawy i skutki

Skoro wiemy już, że potas reguluje poziom pH komórek, funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu - pora zadać sobie pytanie, jak wyglądają skutki jego niedoboru? Osobom, które zmagają się z tą przypadłością, zwykle mają objawy takie jak drganie powiek. Jednak w przypadku długotrwałych niedoborów potasu może dojść nawet do pojawienia się zaburzeń rytmu serca. U wielu osób występuje także znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Za niski potas we krwi powoduje także znaczne osłabienie mięśni, które mogą być połączone z bolesnymi skurczami.

Efektem niedoboru tego pierwiastka są też zaburzenia we funkcjonowaniu układu nerwowego. W rezultacie więc taka osoba czuje zmęczenie, senność oraz ma problemy z koncentracją. Mimo iż objawy te nie są groźne, przypadłość ta zyskała swoją nazwę. Tzw. hipokaliemia to jedna z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia.

Co powoduje niedobór potasu? Przede wszystkim jest to zła dieta, zaburzenia odżywiania oraz niedożywienie. Warto jednak pamiętać, że z za niskim poziomem potasu mogą zmagać się osoby, które często wymiotują, mają biegunki, cierpią na choroby nerek lub nadużywają alkoholu. Do tego dochodzą także te, które przyjmują leki moczopędne. Jak więc widać, niedobory potasu mogą dopaść każdego. 

Potas za wysoki - objawy i skutki 

Nadmiar potasu, inaczej hiperkaliemia, może być jeszcze groźniejszy dla naszego organizmu niż jego niedobór. U osób, które posiadają za wysokiego stężenie potasu we krwi, często występuje znaczne osłabienie. Może dojść również do zaburzeń świadomości i czucia, a nawet porażenia mięśni szkieletowych. Nadmiar potasu negatywnie wpływa też na nasz układ krwionośny spowalnia tętno i zaburza rytm serca, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatrzymania jego akcji. Zaawansowana hiperkaliemia blokuje naturalny proces wydalania nadmiaru potasu.

Dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości potasu przez same spożyte pokarmy nie jest możliwe. Możemy jednak przedawkować zawierający go suplement diety. Hiperkaliemia jest również powodowana przez niektóre schorzenia - choroby nerek, wrzody żołądka oraz nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, mogą zaburzyć funkcjonowanie naszego metabolizmu i zatrzymać zbyt duże ilości potasu w organizmie.

W jakich produktach występuje dużo potasu?

Na szczęście niedobory potasu można uzupełniać na bieżąco - pierwiastek ten znajduje się bowiem w wielu owocach i warzywach. Mowa o produktach takich jak:

  • Pomidory
  • Brokuły
  • Ziemniaki
  • Bataty
  • Fasola
  • Groch
  • Bób
  • Figi
  • Banany
  • Jabłka
  • Kiwi
  • Cytrusy
  • Rodzynki
  • Awokado
  • Orzechy
  • Suszone morele
  • Soczewica
  • Kasze
  • Otręby
  • Kakao
  • Gorzka czekolada

Jak więc widać, lista produktów zawierających potas jest długa i zróżnicowana. Ważnym  źródłem tego pierwiastka jest także suplementacja. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie nadużywać produktów takich jak potas suplement diety. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz producenta suplementu. Poleca się również sięgać po produkty zawierające również inne minerały, np. potas i magnez.

O czym pamiętać stosując potas?

Na końcu warto również wspomnieć o tym, że nie tylko nie należy nadużywać potasu, ale i nie łączyć tego pierwiastka z niektórymi produktami. Może on bowiem wchodzić w niebezpieczne interakcje i wywoływać szereg działań niepożądanych. Jednym z produktów, na który należy uważać w trakcie stosowania suplementu, są leki moczopędne. Jest tak, ponieważ podnoszą one stężenie potasu we krwi. Ponadto nie należy potasu łączyć z witaminą B12 oraz lukrecją. W przypadku witaminy B12 pogorszeniu ulega bowiem wchłanialność witaminy. Z kolei lukrecja wywołuje zwiększenie jego wydalania.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...