Błonnik pokarmowy — czy jest ważny dla naszego zdrowia, w czym jest błonnik i jakie są jego właściwości?

Błonnik stanowi istotny składnik naszej codziennej diety. Dowiedz się, co robi w naszym organizmie i dlaczego jego rola jest tak istotna.

Czym jest błonnik?

Błonnik pokarmowy (inaczej nazywany jako włókno pokarmowe) stanowi istotną rolę dla naszego organizmu w procesie trawienia.

Błonnik zwiększa wydzielanie soków trawiennych.

Regularne spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy usprawnia procesy trawienia pokarmu, poprawiając perystaltykę jelit i funkcjonowanie układu pokarmowego, niwelując problemy z wypróżnianiem zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, to uczucie sytości, jakie zapewnia błonnik, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, błonnik wpływa na oczyszczanie organizmu, obniża również poziom cukru.

Produkty bogate w błonnik mogą działać na różne sposoby w zależności od źródła błonnika i jego rodzaju.

Warto w naszą codzienną dietę włączyć błonnik, produkty bogate w błonnik mogą znacząco pomóc w podniesieniu naszego samopoczucia, jak również wspierają nasz układ pokarmowy.

Nasza dieta powinna skupić się nie tylko na zapewnieniu naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych w postaci witamin i minerałów, ale równie istotnym aspektem zdrowej diety jest pokrycie naszego zapotrzebowania na włókno pokarmowe (nierozpuszczalny i rozpuszczalny błonnik).

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje błonnika

Błonnik nierozpuszczalny oraz błonnik rozpuszczalny.

Rodzaje błonnika pokarmowego:

Błonnik dzieli się na różne rodzaje. W naszym pożywieniu możemy spotkać dwa rodzaje błonnika pokarmowego wchodzącego w skład naszej codziennej diety.

Błonnik rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny (w wodzie).

Błonnik rozpuszczalny

To między innymi celuloza, hemiceluloza oraz lignina. Jego właściwości to pęcznienie, dzięki czemu daje nam uczucie sytości. Zmniejsza on też stężenie cholesterolu, zwiększa wydalanie tłuszczów, jak również działa hamująco w czasie biegunek.

Nierozpuszczalne frakcje błonnika to pektyna, hemicelulozy obojętne, gumy, śluzy i polisacharydy algowe. Błonnik ten wchłania wodę, ale się w niej nie rozpuszcza, działa jak wypełniacz. Zwiększa objętość stolca. Dzięki temu, że się nie rozpuszcza i nie ulega trawieniu, wędrując przez układ trawienny, działa jak \"miotełka\" czyszcząc go z zalegających zanieczyszczeń.

Różne rodzaje błonnika wykazują różnorakie działanie w przewodzie pokarmowym człowieka i niosą różne benefity.

Błonnik rozpuszczalny ma wpływ na stężenie cholesterolu w naszej krwi, natomiast nierozpuszczalne frakcje błonnika działają na utrzymanie prawidłowej perystaltyki jelit oraz utrzymaniu uczucia sytości na długo. Nierozpuszczalny błonnik stanowi cenne wsparcie w diecie.

Ile błonnika dziennie powinno się spożywać?

Minimalna rekomendowana zawartość błonnika pokarmowego w diecie to około 25 g błonnika na dobę.

Specjaliści zalecają, by codzienna dieta dostarczała do naszego organizmu minimum 14 g błonnika na każde 1000 kcal.

W przypadku zapotrzebowania kalorycznego kobiet wyjdzie więc około 25 g błonnika natomiast w diecie mężczyzn około 38 g błonnika.

Należy również pamiętać, że duże spożycie błonnika może być niewskazane dla pewnej grupy osób.

Dieta bogata w błonnik może powodować trudności w przyswajaniu wapnia, żelaza, cynku czy też miedzi.

Pacjenci z anemią, ryzykiem osteoporozy czy problemami układu nerwowego powinni mieć to na uwadze i zadbać o dodatkową porcję tych składników mineralnych w swojej diecie.

Jakie są produkty bogate w błonnik — co zawiera zdrowy błonnik?

Wiele produktów spożywczych może być wartościowym źródłem błonnika. Ale skąd wiedzieć które produkty są dobrym źródłem błonnika?

Produkty bogate w błonnik pokarmowy zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, to między innymi:

 • Surowe warzywa

  • Warzywa bogate w błonnik pokarmowy to między innymi marchew, brukselka, burak, szpinak, kapusta czy pomidor.

 • Owoce

  • Owoce bogate w błonnik to na przykład suszone morele, rodzynki, jabłka, banany czy gruszki.

 • Rośliny strączkowe i nasiona roślin strączkowych

 • Produkty zbożowe (z czego najwięcej błonnika zawierają takie produkty zbożowe, jak: makarony ciemne, chleb graham, chleb żytni pełnoziarnisty, pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy)

 • Płatki zbożowe (szczególnie bogate w błonnik są płatki jęczmienne, płatki żytnie, płatki owsiane)

 • Płatki pszenne

 • Otręby

Błonnik witalny

Błonnik witalny to nic innego jak źródło w pełni naturalnego błonnika pokarmowego. Błonnik witalny to niezwykle bogate źródło błonnika, doskonale spełni się w suplementacji dla osób, które na co dzień odżywiają się produktami wysokoprzetworzonymi.

Błonnik witalny pomaga w naturalnym oczyszczaniu organizmu.

Błonnik skutecznie pomoże Ci w pozbyciu się toksycznych produktów przemiany materii oraz złogów w przewodzie pokarmowym. Cenny sprzymierzeniec w diecie odchudzającej pomagający w przywróceniu prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Błonnik witalny to naturalny suplement diety cechujący się szeregiem zalet i właściwości prozdrowotnych.

Dobroczynne funkcje stosowania suplementacji błonnikiem:

Błonnik witalny pomaga oczyścić przewód pokarmowy oraz jelita ze złogów, poprawia perystaltykę jelit, usuwa metale ciężkie i toksyny z organizmu, przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, ograniczając wchłanianie cholesterolu przez układ trawienny, obniża poziom cukru, wpływa korzystnie na wchłanianie glukozy.

Błonnik również pomaga ograniczyć apetyt, dając poczucie sytości, wspiera procesy trawienne, zapobiega zaparciom, wspiera organizm człowieka w pobieraniu wartości odżywczych.

Osoby stosujące błonnik witalny i produkty bogate w błonnik wykazują lepsze samopoczucie, czują poprawę przemiany materii, nie odczuwają problemów trawiennych, nie mają problemu z nadmiernym apetytem, łatwiej utrzymują zgrabną sylwetkę, unikając efektu jo-jo, ponieważ zapewnia długotrwałe uczucie sytości.

Błonnik powoduje obniżenie poziomu glukozy oraz obniża poziom cholesterolu, co może ograniczyć ryzyko zachorowania na pewne choroby cywilizacyjne, jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Czy nadmiar błonnika może zaszkodzić?

Należy pamiętać, że zbyt duże spożycie błonnika (w tym witalnego) może być niewskazane dla pewnych osób.

Wysoka zawartość błonnika w codziennej diecie może utrudniać przyswajanie żelaza, cynku, wapnia i miedzi. Dodatkowo błonnik nierozpuszczalny i ogólne właściwości błonnika utrudniają wchłanianie tłuszczów, a co za tym idzie również witamin w nich rozpuszczalnych, takich, jak witaminy A, D, E, K.

Kto powinien uważać na dietę z włóknem pokarmowym na wysokim poziomie?

Pacjenci z anemią, osteoporozą lub problemami układu nerwowego powinni przyjmować w swojej diecie zwiększone dawki substancji oraz witamin, których wchłanianie utrudnia dieta bogata w błonnik.

Podsumowując

Błonnik stanowi niezwykle istotny aspekt naszej diety i naszego codziennego odżywiania i żywienia. Warto o nim pamiętać w naszej codziennej diecie. Nie należy jednak z nim przesadzać, pamiętać, jaki ma wpływ na trawienie i przyswajalność innych minerałów, witamin i składników odżywczych, które również musimy mieć pod kontrolą.

Szczególnie jeśli zmagamy się z anemią, osteoporoza, czy schorzeniami układu nerwowego warto mieć pod kontrolą wszystkie parametry naszej codziennej diety w trosce o nasze długie i zdrowe życie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...