Czy cukier trzcinowy jest zdrowy? Pozyskiwanie, właściwości, działanie

Cukier trzcinowy to alternatywa dla popularnej, białej odmiany, która wykazuje negatywny wpływ na organizm. Zdrowszy zamiennik dobrze sprawdzi się jako dodatek do herbaty czy ciasta, bywa także stosowany przy dietach na odchudzanie. Co czyni go lepszym i czy używanie go wywiera negatywny wpływ na zdrowie?

Z czego jest zrobiony cukier trzcinowy?

Jak wskazuje nazwa, jest on pozyskiwany z trzciny cukrowej. Najbardziej pożądany jest cukier nierafinowany, z którego nie została usunięta melasa trzcinowa. To przez nią zyskuje on swoją charakterystyczną barwę. Dzięki niej w końcowym produkcie znajdują się także wartościowe pierwiastki i minerały. Choć są to niewielkie ilości żelaza, wapnia czy potasu, to wciąż jest ich więcej, niż w klasycznym cukrze białym.  

Dlaczego cukier trzcinowy jest lepszy od białego?

Zarówno cukier trzcinowy, jak i biały składają się w głównej mierze z tej samej substancji, czyli sacharozy. Mimo to w pierwszym z nich znajdziemy nieco więcej składników mineralnych. Substancje słodzące raczej nie są przyjmowane ze względu na ich właściwości odżywcze, dlatego trudno mówić o tym, aby jakikolwiek cukier był pożądany ze względów zdrowotnych. Jeśli jednak mamy wybór pomiędzy trzcinowym a białym rodzajem, możemy sięgnąć po ciemniejszy odpowiednik, który zaopatrzy nas w minerały. 

Dodatkowo nierafinowana wersja cukru trzcinowego posiada 80% sacharozy, a więc aż o 19% mniej, niż biały odpowiednik. Dzięki temu w mniejszym stopniu odbija się na zdrowiu. Jego rozsądne stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz groźnych chorób układu krwionośnego. 

Cukier trzcinowy — kalorie

Na korzyść cukru trzcinowego działa także jego kaloryczność. Biała odmiana posiada lekko powyżej 400 kcal na 100g. Zdrowszy odpowiednik osiąga lepszy wynik, oscylujący w granicach 390 kcal na 100 g. Z tego względu cukier trzcinowy jest częstym wyborem dla osób na diecie, które liczą każdą kalorię.  

Cukier trzcinowy a brązowy — czym się różnią?

Podobna barwa często myli konsumentów. To popularny, choć dosyć poważny błąd, gdyż cukier trzcinowy nierafinowany a brązowy to zupełnie odmienne rodzaje, które współdzielą ze sobą głównie kolor. W rzeczywistości jest to ten sam cukier, co biały, a jego odcień wynika z barwników karmelowych. Nie wykazuje on zatem żadnych właściwości, które mogłyby zostać uznane za zdrowsze. 

Co więcej, cukier brązowy bywa droższy od swojego białego odpowiednika, co jest dodatkowo niekorzystne dla konsumenta. Przy wyborze cukru konieczne jest zatem dokładne sprawdzenie, czy proponowany produkt to trzcinowa alternatywa, czy jedynie barwiony cukier biały. 

Cukier trzcinowy — jaki wybrać?

Najlepszym wyborem okaże się cukier trzcinowy z melasą, a więc taki, który nie został poddany procesowi oczyszczania. Dzięki temu zachował on minerały i substancje odżywcze, których brak w mniej zdrowych odpowiednikach. Charakteryzuje go lekko brązowa barwa, której jednak należy się przyjrzeć, by nie pomylić go z cukrem brązowym. 

Podejmując decyzję o zakupie cukru trzcinowego, należy kierować się ilością melasy. Im jej więcej, tym zdrowszy staje się zamiennik. Jej wyższa zawartość zmniejsza obecność sacharozy, a jednocześnie powiększa populację pożądanych minerałów. Produkty, w których melasa zajmuje więcej niż 20% całości, są uznawane za najzdrowsze wersje cukru trzcinowego i to właśnie po nie powinniśmy sięgać w pierwszej kolejności. 

Kiedy można stosować cukier trzcinowy?

Szerokie zastosowanie cukru trzcinowego sprawiło, że stał się on niemal tak popularny, jak wersja z buraka cukrowego. Stosowany w niewielkich ilościach (nie więcej niż 90 g dziennie) nie powinien przysparzać problemów zdrowotnych. Jeśli nie wyobrażamy sobie całkowicie zrezygnować z substancji słodzących, trzcinowy odpowiednik będzie rozsądnym wyborem. Do czego może być wykorzystany?

  • cukier trzcinowy do herbaty — jego przyjemny smak osładza herbatę, a szybkie rozpuszczanie nie pozwala zauważyć różnic pomiędzy nim, a białą odmianą
  • cukier trzcinowy do ciasta — może być z powodzeniem stosowany także we wszelkiego rodzaju wypiekach. Dobrze łączy się z masą i wnika w nią, pozwalając nam na upieczenie dowolnego ciasta
  • cukier trzcinowy na diecie — stosunkowo niska zawartość kalorii sprawia, że jest to częsty zamiennik stosowany przy jadłospisach mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej

Cukier trzcinowy a cukrzyca — jak wysokie jest ryzyko?

Choć jest to zdrowszy zamiennik klasycznego, białego cukru, trudno powiedzieć, by był on całkowicie nieszkodliwy dla organizmu. Cukier trzcinowy nierafinowany składa się w większości z sacharozy, która wywiera negatywny wpływ na zdrowie. Szczególnie niebezpieczne są jego duże dawki, które przekraczają zalecane 90 g dziennie.

Częste spożywanie znacznych ilości cukru może przyczyniać się do powstania cukrzycy typu II, która wymaga nieustanne kontrolowania swojego stanu zdrowia. Jeśli zatem mamy taką możliwość, powinniśmy ograniczyć przyjmowanie cukru, a w razie konieczności stosować wyłącznie zdrowsze zamienniki, takie jak cukier trzcinowy.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441162/
  2. https://beszamel.se.pl/kupowanie-i-przechowywanie/czy-kazdy-brazowy-cukier-jest-zdrowy-ktory-wybrac,2496/
  3. https://uczymyjakslodzic.pl/cukier-trzcinowy-co-to-za-produkt/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...