Czym jest zakwaszanie organizmu i jak go odkwasić?

Zdrowe odżywianie to nie tylko wybieranie ekologicznych i lekkostrawnych produktów. To również dbanie o odpowiednie zbilansowanie diety, dzięki czemu nie dochodzi do zakwaszenia organizmu. Zakwaszenie organizmu jest wynikiem zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dzieje się tak, gdy w diecie znajduje się zbyt wiele produktów o odczynie kwasowym. Ich nadmiar powoduje, że organizm nie jest w stanie zneutralizować odczynu zasadowego, przez co dochodzi do zakwaszenia.

Co oznacza zakwaszenie organizmu?

Nie jest możliwe ani tym bardziej wskazane zupełne zrezygnowanie z produktów kwasotwórczych. Są one niezbędne w każdej diecie, bowiem dostarczają związków i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równocześnie jednak należy mieć na uwadze, czy nie spożywa się ich w nadmiarze. Jest to o tyle istotne, że niekiedy trudno rozpoznać objawy zakwaszenia. Przyczyn złego samopoczucia poszukuje się w innych źródłach, natomiast wiele schorzeń można wyleczyć wyłącznie dzięki odkwaszeniu organizmu.

Poziom zakwaszenia najłatwiej zmierzyć papierkiem lakmusowym, który jest w stanie odczytać poziom pH. Dzięki temu można dowiedzieć się, że zmęczenie, brak energii, ciemne kręgi pod oczami, nadwaga, cellulit, zmniejszenie jasności umysłu, rozdrażnienie, bóle stawów, infekcje, a także wieczne niedospanie to wynik zakwaszenia organizmu, a nie postępującego wieku. Dlatego też tak istotne jest, by kontrolować dietę nie tylko pod kątem ilości spożywanych kalorii, ale przede wszystkim wpływu produktów na organizm.

Co zakwasza organizm?

Każdy, nawet najlepiej skonstruowany jadłospis może doprowadzić do zakwaszenia organizmu. W przypadku produktów kwasotwórczych to nie ilość kalorii, cukrów czy węglowodanów ma kluczowe znaczenie, ale ich kwasotwórczość. Dlatego też zwolennicy ciemnego pieczywa czy makaronu pełnoziarnistego mogą się srodze zawieść, bo choć produkty te zakwaszają organizm w mniejszym stopniu niż ich \"białe\" odpowiedniki, to nadal nadmierne ich spożywanie prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dlatego też nie tyle same produkty zakwaszają organizm, co źle zbilansowana dieta oraz brak w diecie produktów odkwaszających, które stanowią przeciwwagę dla kwasotwórczych produktów.

Nie tylko produkty, ale również styl życia prowadzi do zakwaszenia organizmu. Jednym z czynników zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej jest nadmierny stres. Organizm koncentruje się na przygotowaniu ciała do ucieczki, a zatem nie poświęca wystarczająco dużo uwagi zneutralizowaniu odczynu kwasowego. Podobnie działa nadmierna aktywność fizyczna. Ćwiczenia i każdy rodzaj aktywności fizycznej powinny być wykonywane z rozsądkiem.

Jakie produkty zakwaszają organizm?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że w ciągu dnia spożywa bardzo wiele produktów zakwaszających organizm. Do jednych z najsilniej działających i zarazem najczęściej spożywanych, bo przynajmniej raz, a często kilka razy dziennie, należą kawa i czarna herbata. Na tym jednak lista produktów zakwaszających się nie kończy, chociaż można podzielić ją na dwie podgrupy: produkty wysoko kwasotwórcze i średnio kwasotwórcze.

Do produktów szczególnie silnie zakwaszających należą:

  • mięso i wędliny, ze szczególnym uwzględnieniem wieprzowiny,
  • substancje słodzącej, czyli cukier (oraz produkty go zawierające) i sztuczne słodziki,
  • sery żółte,
  • biały ryż,
  • czekolada i kakao,
  • sól.

Do produktów również zakwaszających, choć w mniejszym stopniu, zalicza się:

  • jajka,
  • chleb żytni,
  • płatki zbożowe,
  • makaron pełnoziarnisty,
  • ryby,
  • ryż brązowy,
  • piwo.

W przypadku chęci ich całkowitego wyeliminowania trudno byłoby znaleźć odpowiedniki dostarczające podobne wartości odżywcze w przynajmniej przybliżonych ilościach.

Co odkwasza organizm?

Najbardziej podstawowym sposobem na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej jest dobrze zbilansowana dieta. Ta najbardziej prawidłowa powinna składać się z 80% produktów zasadowych oraz tylko 20% produktów kwasotwórczych. Produkty o zasadowym odczycie neutralizują nadmiar kwasów, dlatego do codziennych posiłków warto wdrożyć większe ilości:

  • kaszy, jaglanej i gryczanej,
  • oliwy z oliwek,
  • orzechów,
  • świeżych warzyw i owoców (szczególnie cukinii, brokułu, pomidorów, cytrusów, truskawek, arbuza, kiwi, bananów).

Zielone warzywa są szczególnie cenne w diecie odkwaszającej, dlatego wskazane jest jedzenie szpinaku, rukoli, kapusty, różnych odmian sałaty (za wyjątkiem lodowej), jarmużu, szczypiorku. Także inne zielone warzywa pomogą przywrócić równowagę zasadowo-kwasową. Mowa o: avocado, papryce, zielonym groszku, ogórkach.

Do picia poleca się natomiast zieloną herbatę i kawę zbożową, jako zamienniki dla ich kwasotwórczych odpowiedników. Ci bardziej zabiegani z pewnością docenią wypijaną z rana wodę z cytryną lub z octem jabłkowym, jednak ten drugi nie jest zalecany w zbyt dużych ilościach.

Większość odkwaszających produktów jest tymi, z których można stworzyć ciekawe dania i bardzo urozmaicony jadłospis. Dla dobrego samopoczucia i odzyskania energii warto podjąć się minimalnego wysiłku, jakim jest zmiana nawyków żywieniowych i doprowadzić do odzyskania równowagi zasadowo-kwasowej w organizmie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...