Dezynfekcja - jak usunąć drobnoustroje chorobotwórcze z powierzchni, zabawek i tkanin?

Utrzymanie czystości w domu jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci. To one są najbardziej narażone na różnego typu infekcje, gdyż mają kontakt z wieloma przedmiotami i powierzchniami, których dorosły człowiek zazwyczaj nie dotyka. Bardzo istotne jest zatem dbanie o idealną czystość, a nawet sterylność takich przedmiotów codziennego użytku, jak zabawki czy odzież. Jak skutecznie usunąć z nich wszelkie drobnoustroje?

Jak dezynfekować zabawki po szpitalu?

Szpitale to wbrew pozorom niezwykle niebezpieczne siedliska bakterii, również tych wieloopornych. Jeśli nasze dziecko jest hospitalizowane i pozwalamy mu zabrać ze sobą ulubione zabawki, powinniśmy pamiętać, że po powrocie do domu wymagają one dokładnego oczyszczenia i odkażenia. Zasada ta dotyczy również leczenia infekcji w domu. Maluch może bowiem kaszleć i kichać na przedmioty codziennego użytku, a gromadzące się na nich bakterie znacząco utrudnią mu powrót do zdrowia lub doprowadzą do powtórnej infekcji. Stopień skażenia zabawek zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Najbardziej narażone na kontaminacje są zabawki miękkie, czyli popularne pluszaki. Te po powrocie do domu warto dokładnie wyprać, a nawet potraktować gorącą parą wodną. Bezpieczniejszym wyborem będą dla dziecka zabawki twarde z gumy czy plastiku. Nie chłoną bowiem wilgoci i mogą być z łatwością odkażone przy pomocy chusteczek antybakteryjnych czy specjalnych preparatów do dezynfekcji. 

Jak dezynfekować zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dzieci i niemowląt powinny być czyszczone i dezynfekowane nie tylko po powrocie ze szpitala czy po odbytej chorobie, ale nawet bezpośrednio po zakupie. W zależności od typu produktu oraz materiału wykonania możemy myć je wodą z mydłem lub proszkiem dla dzieci, prać w pralce, oczyszczać w zmywarce lub dezynfekować specjalnym środkiem do odkażania zabawek. Plastikowe i gumowe piłeczki, gryzaki i inne proste akcesoria do zabawy z łatwością umyjemy w zmywarce wraz z naczyniami. Możemy także oczyścić je ręcznie przy pomocy delikatnego środka myjącego. Pluszaki upierzemy z kolei w pralce, najlepiej wsypując do niej proszek dla dzieci, który nie uczuli delikatnej skóry. W tym przypadku pamiętajmy jednak również o konieczności dokładnego osuszenia zabawki. Warianty interaktywne, czyli wyposażone w mechanizm na baterie możemy oczyścić przy pomocy gąbki lub szczoteczki, wykorzystując szybko odparowujące preparaty do dezynfekcji. Przy oczyszczaniu zabawek dla niemowlaka musimy zwracać uwagę nie tylko na troskę o dobre efekty i ochronę danego przedmiotu, ale również na bezpieczeństwo maluszka. Niezależnie zatem czy zdecydujemy się na pranie, mycie czy odkażanie preparatami alkoholowymi, powinniśmy robić to przy pomocy środków stworzonych z myślą o najmłodszych.

Jak zdezynfekować powierzchnie?

Zarówno dzieci, jak i dorośli dotykają na co dzień wielu różnych powierzchni. Stoły, krzesła, klamki, poręcze, a w przypadku najmłodszych nawet podłoga - wszystko może stanowić źródło zakażenia groźnymi mikroorganizmami. Regularne sprzątanie i odkażanie powierzchni jest szczególnie ważne w domach, w których mieszkają małe dzieci. Trudno bowiem oczekiwać od nich częstego mycia rąk czy nie dotykania nimi buzi. W jaki sposób dezynfekować zatem powierzchnie codziennego użytku? Mamy do wyboru dwa sposoby - odkażanie termiczne oraz chemiczne. Pierwsze polega na potraktowaniu wybranych powierzchni parą wodną o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Potrzebujemy do tego celu myjki parowej lub mopa parowego. Metoda jest korzystna ze względu na swoją skuteczność oraz ekologiczność, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie powierzchnie dobrze zniosą kontakt z gorącą parą wodną. Drugi sposób to odkażanie przy pomocy odpowiednich preparatów zawierających wysokoprocentowy alkohol oraz niekiedy również naturalne olejki o właściwościach antybakteryjnych, na przykład olejek z drzewa herbacianego. Środki tego typu możemy kupić lub przygotować samodzielnie na bazie spirytusu. 

Jak zdezynfekować ubrania?

O dezynfekcji ubrań, ręczników czy pościeli myślimy przede wszystkim po odbytej chorobie. Bakterie bardzo łatwo wnikają bowiem w tkaniny i mogą przetrwać w nich nawet po zwykłym praniu. W jaki sposób należy zatem traktować zainfekowaną odzież? Przede wszystkim prania odzieży skażonej nie wolno odwlekać. Należy zająć się nią jak najszybciej i nie przechowywać jej w koszu na pranie. Ręczniki i pościel pierzemy w tym przypadku w minimum 90 stopniach Celsjusza, a odzież w minimum 60. Aby pranie odegrało rolę dezynfekcji istotne jest także zastosowanie odpowiednich środków piorących, czyli tych, które niszczą bakterie i wirusy. Bardzo praktyczne okażą się również pralki automatyczne z programem gorącej pary, która z łatwością usunie z tkanin wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje. Jeśli mamy taką możliwość, odzież warto wysuszyć w wysokiej temperaturze w suszarce bębnowej. Jeżeli nie, w suchym i ciepłym miejscu, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii. Drobnoustroje zneutralizujemy również w trakcie prasowania odzieży żelazkiem lub parą, co jest wskazane szczególnie w przypadku ubranek dziecięcych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych