Muszki owocówki skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki pozornie nie mogą narobić wiele szkód. Są niewielkie, mało aktywne, ale zawsze występują w chmarach, które sprawiają, że można śmiało porównać je do prawdziwej letniej i jesiennej plagi. Rozmnażają się błyskawicznie, dlatego trudno cieszyć się z ich krótkiego, bo zaledwie 10-o dniowego cyklu życia. Zanim go zakończą, zdążą się znacznie rozmnożyć i dać we znaki każdemu domownikowi.

Skąd się biorą muszki owocówki

Muszka owocówka to mały owad z rzędu muchówek. Jej długość wynosi zaledwie 2-3 mm. Receptory węchowe tego owada są umieszczone na czułkach. Ich czułość może robić ogromne wrażenie - pozwalają muszce wyczuć woń etanolu i octan etylu z odległości nawet kilkunastu metrów. Warto wspomnieć, że związki te są wynikiem fermentacji, jaka zachodzi w psujących się owocach.

Muszki owocówki pojawiają się wszędzie tam, gdzie psują się owoce. Wystarczy im niewiele - zaledwie nadgniły kawałek. W popsutej części owocu lub warzywa składają jaja, a larwy błyskawicznie osiągają dorosłą postać. Sam owad żywi się drożdżami, które powstają na psujących się produktach, dlatego każdy owoc jest dla niej szczególnie atrakcyjny z punktu widzenia żeru.

Jak pozbyć się muszek owocówek - domowe sposoby

Sposobów pozbycia się muszek owocówek jest bardzo wiele. Nie trzeba przy tym od razu biec do sklepu - wiele z produktów, ktore mamy w domu, pomoże w walce z tymi owadami.

Do najczęstszych sposobów walki z muszkami należy owocowa pułapka. Do miski lub słoika należy włożyć pokrojone kawałki owoców bądź ich skórki. Tak przygotowane naczynie przykrywa się folię spożywczą i naciąga na tyle, by zlikwidować wszelkie szczeliny. Folię następnie nakłuwa się wykałaczką lub widelcem. W tak powstałe dziurki muszki dostają się do pożywienia w pułapce. O ile samo dostanie się do środka nie sprawia im problemów, to wydostanie się z pułapki jest dla nich niemożliwe.

Inny sposób na muszki owocówki to mieszanka trzech składników: wody, octu owocowego (lub soku) i płynu do mycia naczyń. Wszystkie substancje powinny być wymieszane w takich samych proporcjach. Tak powstałą mieszankę wlewa się do słoika i zostawia na noc. Rankiem w słoiku powinny pływać utopione muszki.

Z muszkami owocówkami można walczyć również technologią. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest odkurzacz, którym można wciągnąć unoszącą się w powietrzu chmarę. Same muszki są małe i powolne, dlatego złapanie ich odkurzaczem wcale nie jest tak trudne, jak może się do wydawać. Do walki z plagą można również wykorzystać suszarkę i skierować gorący strumień na muszki, które usmażą się pod jego wpływem.

Innym sposobem na uwięzienie muszek jest mieszanina mleka z czterema łyżeczkami cukru i dwiema łyżeczkami pieprzu. Należy gotować ją przez 10 minut, a następnie przelać do płaskiego naczynia i czekać na utopienie się w roztworze muszek.

Mniej znanym faktem jest to, ze muszki owocowki lubią zapach wina. Wystarczy otwarta butelka odrobiną wina na jej dnie, a muszki wlecą do butelki. Nie zdołają się z niej jednak wydostać z uwagi na cienką szyjkę.

Domowe sposoby to rownież lep własnoręcznej roboty. Muszki owocowki uwielbiają słodkie produkty, dlatego warto wykorzystać kawałek grubego papieru, najlepej brystolu, który nawleka się na sznurek. Sam apier natomiast moczy się w syropie klonowym lub mieszance miodu z octem. Po obcieknięciu nadmiaru płynu, lep można zawiesić w pobliżu jedzenia.

Walka z muszkami owocówkami nie musi polegać wyłącznie na wabieniu. Można skorzystać z odstraszaczy, do których należy m.in. zapach mentolowy. Jako odtraszacz zapachowy można wykorzystać świeczki, cukierki, a nawet specjalnie stworzony zapach.

Jaki zapach odstrasza muszki owocówki?

Poza przyjemnym dla człowieka zapachem mentolu, istnieje jeszcze kilka innych woni, których muszka owocowa nie toleruje. Aromat, którego nie znoszą owocówki to woń świeżej bazylii. Jako odstraszacz sprawdzi się zatem doniczka ze świeżą roślinką, którą wykorzystamy również podczas gotowania i jako dekorację. Nieco trudniejszym, lecz równie naturalnym sposobem na odstraszenie muszek jest wprowadzenie do kuchni zapachu drzewa cedrowego, na przykład w formie ozdoby wykonanej z pnia lub gałęzi tej rośliny. Ostatni zapach, który można wykorzystać w profilaktyce zasiedlenia domu przez muszki to lawenda, a konkretnie olejek lawendowy, który sprawdza się także w roli odstraszacza moli. Ważne jest jednak regularne stosowanie go przez całe lato. 

Muszki owocówki gdzie składają jaja?

Muszka owocówka żeruje przede wszystkim na owocach, a w szczególności na okazach gnijących, gdyż przyciąga ją do nich zapach etanolu, wydzielający się podczas fermentacji. Woń tą muszki są w stanie wyczuć nawet z kilkunastu metrów. Chociaż dorosły owad woli przebywać na zgniłym już owocu, to swoje jaja składa na tych, które dopiero dojrzewają. Ponieważ roznosi przy tym bakterie i wirusy, przyczynia się do szybszego psucia zarówno owoców świeżych, jak i tych już fermentujących. 

Jak pozbyć się muszek owocówek - chemiczne środki

Walkę z muszkami owocówkami można wesprzeć również chemicznymi produktami oferowanymi w sklepach. Można wśród nich znaleźć zarówno spraye które mają uśmiercać owady, jak i odstraszacze zapachowe. Po produkty chemiczne warto jednak sięgać dopiero, gdy naturalne metody nie zdały efektu. Wynika to głównie z dużej szkodliwości aerozoli. Rozpylenie ich w kuchni wymaga usunięcia z pomieszczenia wszystkich produktów żywnościowych, co nierzadko nie jest łatwe, a z pewnością jest bardzo czasochłonne. Kolejnym utrudnieniem jest konieczność dokładnego wywietrzenia pomieszczenia i umycia wszystkich powierzchni płaskich. Metoda jest kłopotliwa, jednak w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczna niż naturalne metody.

Spośród środków chemicznych można się zdecydować na nieco mniej inwazyjną \"broń\". Jest nią mieszanina wody z mydłem, dzięki której skrzydełka muszek się zlepiają, a unieruchomione owady padają na blat i podłogę, ska wystarczy je zetrzeć.

Profilaktyka przeciwko muszkom owocówkom

Muszki owocówki rozmnażają się niesamowicie szybko. Z tego powodu ich obecność w domu zamienia się w prawdziwą wojnę. Walka z nimi nie należy do prostych, ale można przestrzegać kilku zasad, które z pewnością pomogą w zapobiegnięciu powrotowi muszek.

Przede wszystkim należy dbać o czystość blatów i kosza na śmieci, myć warzywa i owoce, a także przechowywać je w lodówce lub pod przykryciem. Butelki z sokami, octem i zmywaczem do paznokci należy dokładnie zakręcać.Same resztki organiczne natomiast należy wrzucić do kosza na śmieci dodatkowo zabezpieczone.

Przestrzeganie powyższych zasad to niemal gwarancja udanego życia bez muszek owocówek.

Komentarze (3)

    • Przemek
    • 2019-11-26 17:03:59
    Mam pytanie, ile "słowików" na metr kwadratowy potrzeba by pozbyć się muszek owocówek? Gdzie można nałapać tych ptaszków albo kupić?
    • Tomek
    • 2021-12-08 18:35:18
    To jak działa pułapka z octem (mieszanka trzech składników: wody, octu owocowego i płynu do mycia naczyń) skoro podobno octu nie lubią (Jedną z nich jest ocet (również jabłkowy), którego mocny zapach odstrasza owady) ?
    • Medpak
    • 2021-12-13 09:40:54
    Meszki wyczuwają aromat octu owocowego, który stanowi dla nich naturalne pożywienie i miejsce do składania jaj.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...