- Poradniki
- 0 polubień
- 3 komentarzy
- 137937 odwiedzin
Glukozamina jest nieodłącznym składnikiem licznych preparatów na stawy. Docelowo ma łagodzić ból stawów, a także wspomagać ich sprawność oraz poprawiać funkcjonowanie. Sama glukozamina jednak uważana jest przez niektórych za preparat o działaniu efektu placebo. Pomimo tego nie brakuje badań udowadniających pozytywny wpływ glukozaminy na stawy. Należy jednak uważać podczas przyjmowania glukozaminy, ponieważ pomimo wielu korzyści dla zdrowia, wiąże się również z szeregiem efektów ubocznych. Aby ich uniknąć, warto wiedzieć jak przyjmować substancję, by była bezpieczna.
Glukozamina - co to jest
Glukozamina to aminocukier występujący naturalnie w organizmie człowieka. W preparatach natomiast ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Liczne badania kliniczne udowodniły, że glukozamina stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej. Z tego powodu ma korzystny wpływ na kondycję stawów. W czasie dużego wysiłku fizycznego, a tym samym większego obciążenia stawów, oraz przy nadwadze i w podeszłym wieku glukozamina produkowana jest przez organizm w coraz mniejszej ilości. To z kolei sprawia, że stawy nie mogą dobrze pracować, dlatego konieczna staje się zewnętrzna suplementacja. Dzięki glukozaminie bowiem ból stawów jest łagodzony, a także poprawia się ich ogólną sprawność i funkcjonowanie, co ma wpływ na utrzymanie pożądanej sprawności ruchowej nawet u osób starszych. Znaczenie ma to także dla sportowców narażonych na nadmierne zużycie chrząstki w stawach.
Glukozamina - gdzie występuje
Chociaż glukozamina występuje naturalnie w ciele człowieka, warto dostarczać ją wraz z dietą. Do najbardziej bogatych w glukozaminę produktów należą owoce morza, a szczególnie krewetki, kraby i raki.
Glukozamina - która najlepsza i na co działa
Glukozamina dostępna w preparatach farmaceutycznych występuje najczęściej w dwóch postaciach, mianowicie chlorowodorku, a także siarczanu glukozaminy. Obie postacie mają podobne działanie, mianowicie biorą udział w syntezie proteoglikanów, czyli substancji budujących chrząstkę stawową. Dzięki temu pomagają wzmocnić i zregenerować zmienione w wyniku choroby lub urazów stawy. Pomimo identycznego działania, siarczan glukozaminy należy uznać za postać znacznie lepszą od chlorowodorku. Ta pierwsza postać charakteryzuje się znacznie większą biodostępnością, która sięga aż 89%. Taki procent czynnej substancji przenika do krwiobiegu. To natomiast oznacza, że niemal cala substancja czynna zawarta w tabletce zostaje wykorzystana przez organizm.
Warto wspomnieć, że suplementy diety zawierające glukozaminę często wzbogacane są o kwas hialuronowy, MSM i kolagen, które wzmacniają działanie bazowej substancji. Duże znaczenie ma również to, że siarczan glukozaminy nie wchodzi w integrację z innymi lekami, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku leczenia reumatyzmu.
Glukozamina z kolagenem, chondroityną i kwasem hialuronowym
Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów na stawy. Są to między innymi produkty wieloskładnikowe, zawierające glukozaminę, kolagen, chondroitynę i kwas hialuronowy lub większość wymienionych składników. Jak działa każdy z nich? Glukozamina wykazuje właściwości przeciwzapalne i stymuluje syntezę kolagenu. Zabezpiecza także tkanki przed włóknieniem, czym wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Kolagen stanowi z kolei podstawowy składnik budulcowy chrząstek, więzadeł i ścięgien. Jest rozciągliwy i wytrzymały, dzięki czemu umożliwia naszym połączeniom kostnym odpowiednią ruchliwość. Badania wykazują, że jest w stanie łagodzić również ból związany z chorobą zwyrodnieniową. Kolagen najlepiej przyjmować wraz z dużą ilością witaminy C. Chondroityna odpowiedzialna jest przede wszystkim za odżywienie chrząstki stawowej i elastyczność tkanek. Zmniejsza zatem sztywność stawów, a dodatkowo działa przeciwbólowo. Składnik ten rzadko występuje samodzielnie, najczęściej wiązany jest z glukozaminą. Ostatnia substancja stanowiąca niezwykle istotną cześć mazi stawowej to kwas hialuronowy. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie panewki stawowej przed nadmiernym tarciem i zagwarantowanie odpowiedniej amortyzacji stawom. Jeśli kwasu hialuronowego (i mazi stawowej) jest za mało, zwiększone tarcie skutkuje silnymi dolegliwościami bólowymi. Wszystkie substancje są zatem niezwykle ważne w trosce o zdrowe stawy i dają najlepsze rezultaty w kompleksowym zestawieniu.
Glukozamina - skutki uboczne tych suplementów diety
Glukozamina, chociaż jest substancją występująca naturalnie w organizmie człowieka, może być przyczyną szeregu skutków ubocznych. Przede wszystkim może odpowiadać za przemijające problemy ze strony układu pokarmowego. Bóle w nadbrzuszu, biegunki, zaparcia czy wzdęcia - wszystko to może być wynikiem nieprawidłowego przyjmowania substancji takiej jak glukozamina. Co więcej, preparaty zawierające tą substancję często są produkowane z pancerzy organizmów morskich, dlatego osoby uczulone na owoce morza powinny zachować szczególną ostrożność. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po glukozaminę syntezowana chemicznie - mniej skuteczna, ale hipoalergiczną. Po glukozaminę w ogóle nie powinni sięgać diabetycy, ponieważ może ona powodować zwiększenie stężenia insuliny we krwi.
Glukozamina - jak stosować i kiedy nie przyjmować
Glukozamina dostępna jest w tabletkach, dlatego należy stosować się do dawkowania wskazanego na opakowaniu. Nie należy przekraczać dziennej zalecanej dawki, która często obejmuje trzy tabletki dziennie. Co bardzo ważne, każdą przyjętą tabletkę należy popijać dużą ilością wody. Dzięki temu poprawia się wchłanianie, ponieważ woda przyspiesza rozpuszczanie substancji takiej jak glukozamina. Jak długo ją stosować? Nie krócej niż przez sześć do ośmiu tygodni. Górna granica natomiast powinna być uzależniona m.in. od stanu stawów oraz samopoczucia osoby przyjmującej suplement.
Przekraczanie dziennej dawki zalecanej przez producenta jest absolutnie zabronione. Nadmiar glukozaminy może bowiem bardzo szkodzić. Równie ważne jest, by nie przekraczać okresu, przez jaki przyjmuje się substancję. Ten czas także podaje producent. Na tym jednak nie kończą się przeciwwskazania. Z uwagi na brak wystarczających badań, nie zaleca się stosowania glukozaminy przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Pozostałe trymestry jak również okres karmienia ciąży dopuszcza przyjmowanie preparatu, jednak wyłącznie za zgodą i pod pełną kontrolą lekarza. Samo przyjmowanie produktów zawierających glukozaminę nie zwalnia jednak z konieczności stosowania urozmaiconej diety, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a nie tylko stawów.
Komentarze (3)