Niesamowite właściwości kadzidłowca

Niesamowite właściwości kadzidłowca

Kadzidłowiec jest rośliną, która pochodzi z Indii i często też jest nazywana indyjskim kadzidłem lub też po prostu jest określana swoją nazwą gatunkową - Boswellia serrata. Indie to jednakże nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy kadzidłowiec gdzie występuje w swoim naturalnym środowisku. Oprócz Indii można go też spotkać w Pakistanie, na Półwyspie Arabskim oraz w części północno-wschodniej Czarnego Lądu.

Kadzidłowiec co to jest i w jakiej formie można go otrzymać w Europie? 

W swoim środowisku naturalnym roślina ta jest drzewem, które osiąga średnią wielkość, charakteryzuje się lekko szarą korą oraz posiada zielone liście. Jednakże, tak naprawdę najciekawsze jest to, że od setek lat roślina ta była wykorzystywana w medycynie azjatyckiej i afrykańskiej, a dodatkowo wykorzystywano ją jako składnik kadzidła (co bezpośrednio sugeruje jej nazwa). Być może każdy z nas słyszał o samym kadzidle, ale niewiele osób kojarzy je z rośliną o właściwościach prozdrowotnych, a tak właśnie jest w rzeczywistości. Obecnie, także i w naszym kraju dostępne są preparaty, które zawierają w sobie wyciąg z żywicy tej rośliny w oczyszczonej i wypreparowanej formie. Czysty ekstrakt naturalnego pochodzenia można zakupić w formie tabletek będących suplementami diety. Dodatkowo, kadzidłowiec może być też jednym ze składników różnego rodzaju maści lub też żeli do stosowania miejscowego, a nawet produktów kosmetycznych o działaniu upiększającym. Jednakże, jakie lecznicze właściwości ma ta substancja i skąd jej rosnąca popularność? 

Kadzidłowiec właściwości i działanie

Cechą charakterystyczną żywicy kadzidłowca jest występowanie w niej rozmaitych kwasów boswelinowych, które wykazują niesamowite działanie przeciwzapalne oraz antyrakowe. Samo działanie antynowotworowe zostało już wielokrotnie udowodnione naukowo. Organiczne kwasy zawarte w żywicy kadzidłowca pomagają przyspieszać apoptozę komórek rakowych, co w praktyce oznacza przyspieszenie procesu ich naturalnego obumierania w ludzkim organizmie. Jednym z ważniejszych kwasów, jakie zawarte są w tej roślinie, jest kwas AKBA, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne poprzez hamowanie enzymu wytwarzającego w organizmie leukotrieny, które są odpowiedzialne za utrzymywanie w organizmie stanów zapalnych. Tym samym kadzidłowiec może je w sposób efektywny niwelować, dodatkowo wykazując działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. 

W jakich przypadkach warto sięgnąć po preparaty z ekstraktem z kadzidłowca? 

Ze względu na swoje cechy charakterystyczne, kadzidłowiec posiada naprawdę szeroką gamę zastosowań jeśli chodzi o medycynę naturalną. Warto więc zapoznać się bliżej z preparatami, które go zawierają w czystej formie. W szczególności warto zwrócić uwagę na takiego zastosowania boswelli jak: 

Leczenie schorzeń kręgosłupa, chorób związanych z kośćmi oraz z prawidłowym funkcjonowaniem stawów. Kadzidłowiec znajduje zastosowanie w przypadku zapalenia kości i stawów, a także przy nieuleczalnej chorobie RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe oraz poprawia ruchliwość stawów, pomaga też zwalczać pojawiające się obrzęki. Co ważne, w wyjątkowy sposób chroni tkankę chrzęstną, której degradacja jest powodem wielu schorzeń związanych z układem ruchu. Wspieranie układu kostnego oraz samych stawów jest tak naprawdę jednym z popularniejszych zastosowań tej właśnie rośliny.

Leczenie chorób układu pokarmowego. Łagodzenie występujących biegunek, zatruć pokarmowych czy też wzdęć, a więc problemów związanych z zaburzeniami trawienia. Dodatkowo, kadzidłowiec zmniejsza stany zapalne, które pojawiają się w obrębie jelit, ale i całego układu pokarmowego. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zmniejszyć ilość trójglicerydów we krwi. Z tego też względu może być stosowany jako profilaktyka miażdżycy naczyń krwionośnych oraz w przypadku troski o zmniejszenie poziomu cholesterolu. 

Pomaga leczyć choroby jelit, między innymi chorobę Leśniowskiego-Crohna, owrzodzenia jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego. Dodatkowo, chroni błonę śluzową jelit przed uszkodzeniami, co pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego. 

Leczenie chorób dróg oddechowych poprzez ich udrażnianie oraz zmniejszanie występowania obrzęków w okolicy oskrzeli czy też zatok.

Leczenie różnego rodzaju alergii, a także łagodzenie objawów związanych z astmą.

Profilaktyka występowania chorób o podłożu autoimmunologicznym w organizmie.

Kadzidłowiec może być też wsparciem przy leczeniu cukrzycy typu 1. Jego stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań związanych z tą chorobą, które dotyczą nerek oraz wątroby.

Kadzidłowiec znajduje także zastosowanie w kosmetologii. Jego cechą charakterystyczną jest dość specyficzny zapach, ale w różnego rodzaju preparatach upiększających znajduje on zastosowanie dzięki temu, że pomaga redukować produkcję sebum, a także znacząco zwiększa elastyczność skóry. 

Kadzidłowiec jest niezwykłą rośliną o wielu ważnych, prozdrowotnych zastosowaniach. Cierpiąc na któreś z wyżej wymienionych schorzeń, warto pomyśleć o skorzystaniu z rozwiązań, jakie niesie medycyna naturalna, z której rozwiązań korzysta się tak naprawdę od setek lat na całym świecie. 

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz