Odkryj niesamowite właściwości oleju z awokado

Awokado stało się w ostatnich latach niesamowicie chętnie kupowanym i spożywanym owocem. Kluczem do sukcesu okazała się być jego wszechstronność, ponieważ awokado można przyrządzać na naprawdę wiele sposobów. Jednak to, że coś jest smaczne, nie oznacza od razu, że jest także zdrowe. Na szczęście w przypadku tego owocu właśnie tak się dzieje. Awokado kryje w sobie dużo prozdrowotnych właściwości, z których można czerpać np. dzięki temu, że owoc ten kupić można w formie oleju, co bardzo ułatwia jego suplementację.

Olej z awokado - jak się go pozyskuje i co w sobie kryje?

Awokado występuje w warunkach naturalnych w południowej części Meksyku, ale ze względu na jego popularność, uprawiany jest w wielu innych ciepłych rejonach świata. Natomiast kraje, które produkują olej z tego owocu to: Stany Zjednoczone, Meksyk, RPA, Nowa Zelandia oraz Izrael. Ciekawym faktem jest to, że w przypadku większości tłuszczów roślinnych, oleje tłoczy się z pestek, ale z awokado wygląda to nieco inaczej. Olej z tego owocu pozyskuje się poprzez tłoczenie miąższu. Zawartość tłuszczu w tej części awokado to od 15 do aż 30%. Jeśli chodzi o metody tłoczenia oleju, to jest ich kilka, jednak najlepszą (ponieważ wydobywa ona z awokado to, co najlepsze) jest oczywiście metoda tłoczenia na zimno

Skład oleju z awokado jest naprawdę bogaty. Jego częścią jest między innymi kwas oleinowy (który ma ogromny wpływ na układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy, a także minimalizuje niebezpieczeństwo rozwinięcia się chorób serca, miażdżycy oraz otyłości, regeneruje komórki). W oleju z awokado znaleźć można także mnóstwo witamin. Są to witaminy: A, C, E, K oraz niektóre z grupy B. Kolejne istotne elementy składowe oleju to kwas pantotenowy ifoliowy. Olej jest również skarbnicą minerałów, ponieważ w jego skład wchodzi: wapńfosfor oraz potas. Przez to, że awokado zawiera w sobie dużą ilość tłuszczów, owoc, ale też olej jest bardzo kaloryczny. Jednak oczywiście są to zdrowe kalorie. 

Właściwości oleju z awokado.

Dzięki temu, że olej ma tak szeroki skład i znaleźć można w nim właściwie większą część tego, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wykazuje mnóstwo pozytywnych właściwości. Zawarta w nim witamina C wpływa na podniesienie poziomu odporności o umocnienie jej. To wiąże się z faktem, że regularna suplementacja oleju pozwala zapobiec różnego rodzaju infekcjom, czy zakażeniomUkład krążeniowy i serce także korzystają z dobrodziejstw oleju z awokado, ponieważ obniża on poziom złego cholesterolu i stabilizuje pracę serca. Innym ważnym składnikiem działającym na korzyść człowieka jest potas - wspomaga procesy przekazywania i transportowania komórek. Co więcej, olej pozwala skuteczniej się skoncentrować, wpiera układ nerwowy i poprawia nastrój. Dzieje się to za sprawą witamin z grupy B. Witamina E także jest ważnym elementem oleju, ponieważ zdecydowanie poprawia wygląd skóry i jej elastyczność. Dodaje blasku, przez co cera staje się promienna i zdrowa. Dlatego olej z awokado pomaga przy leczeniu chorób o podłożu dermatologicznym i minimalizuje widoczność procesów starzenia. Ponadto wspiera odchudzanie, wzmacnia kości i schorzeniom oczu.

Zastosowanie.

Głównym i najszerzej stosowanym sposobem na wykorzystanie oleju z awokado jest gastronomia. Ten składnik ma przyjemny, nieco orzechowy smak, który jednak w żaden sposób nie przyćmiewa smaku potraw, do których się go dodaje. Dobrze sprawdzi się jako zamiennik zwykłego oleju kuchennego (czyli oleju rzepakowego). Olej z awokado nie będzie dobrym wyborem przy smażeniu, ponieważ wtedy wszystkie najważniejsze zdrowotne elementy wytrącają się. Jednak świetnie sprawdzi się na zimno jako dodatek do sałatek, kanapek, czy innych dań. Olej z awokado często wykorzystuje się również w przypadku schorzeń stawów, bo rozluźnia, łagodzi ból i stany zapalne. Co więcej, można oczywiście stosować go zapobiegawczo, by uniknąć przeziębienia, infekcji dróg oddechowych, gardła, nosa. Olej ten jest też skuteczny przy zadrapaniach i ranach - przyspiesza ich gojenie. 

Kosmetyka.

Olej z awokado coraz chętniej dodawany jest do kosmetyków, ponieważ wykazuje szereg pozytywnych dla skóry właściwości. Przede wszystkim doskonale ją nawilża. Dzieje się to, bo olej wnika w najgłębsze warstwy naskórka. Kolejnym działaniem jest opóźnianie procesów starzenia. Olej z awokado jest bardzo treściwy, co sprawia, że uzupełnia ubytki, które na skórze widoczne są w postaci zmarszczek, czy bruzd. Co więcej, wygładza cerę i w ciepłych miesiącach chroni przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Dobrze jest także stosować go w przypadku kuracji przeciwtrądzikowej.

Dawkowanie.

Nie stworzono żadnych restrykcyjnych zasad stosowania oleju z awokado. Jest bardzo zdrowy, dlatego z powodzeniem można spożywać go codziennie, dodając do potraw, czy jedząc bezpośrednio samemu. Jedna do dwóch łyżek dziennie będzie dawką optymalną dla każdego dorosłego. 

Który olej z awokado wybrać?

Oczywiście najlepszym wyborem będzie olej tłoczony na zimno. Najlepiej byłoby także, gdyby był nierafinowany, ponieważ tylko wtedy posiada wszystkie najistotniejsze dla zdrowia właściwości. Warto, by zamknięty był w butelce z ciemnego szkła

Przechowywanie.

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych olejów, także olej z awokado trzeba przechowywać w chłodnych miejscach bez dostępu słońcaTemperatura od 0 do 20 stopni będzie najodpowiedniejsza. Jego data przydatności do zazwyczaj od trzech do czterech miesięcy. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...