Olej rydzowy — niedoceniany brat oleju rzepakowego. Kiedy jest potrzebny?

Olej rydzowy jest produkowany z jednej z najstarszych roślin oleistych w Polsce — lnicznika siewnego. Jego właściwości zostały docenione już lata temu, gdy na stałe zagościł on na rodzimych stołach. Dziś jego zastosowanie obejmuje nie tylko potrawy, ale także dziedzinę kosmetyki. Co wpływa na jego prozdrowotny charakter?

Olej rydzowy — z czego jest?

Olej rydzowy jest wytwarzany z nasion lnicznika siewnego, znanego także pod nazwami \"rydz\", \"lnianka\", czy \"camelina sativa\". W jego składzie znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, wśród których obecne są omega-3 i omega-6. Pod tym względem jest on zatem podobny do zdrowego oleju rzepakowego. Swoją popularność zawdzięcza jednak głównie wysokiej zawartości minerałów i witamin.  

Proces produkcji odgrywa ogromną rolę w ostatecznej skuteczności tłuszczu. Olej rydzowy nierafinowany jest tłoczony w temperaturze poniżej 38 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie traci on swoich właściwości.

Olej rydzowy — właściwości

Znaczne ilości witamin sprawiły, że wyróżnia się on szerokim zastosowaniem. Do czego wykorzystujemy olej rydzowy?

  • poprawa wzroku — obecność witaminy A wspiera oczy i dba o ich prawidłowe funkcjonowanie
  • wsparcie układu nerwowego — zawartość witaminy B i lecytyny wpływa na cały układ nerwowy, oddziałując m.in. na koncentrację, pamięć oraz skupienie. Po te substancje powinni sięgnąć szczególnie seniorzy, którzy uskarżają się na pogorszenie pracy mózgu 
  • spowolnienie starzenia — witamina E zapewnia utrzymanie młodego i pięknego wyglądu przez długie lata, dbając o włosy, skórę i paznokcie

Ponadto możemy doświadczyć takich zalet, jak:

  • wzmocnienie odporności
  • działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
  • wsparcie układu krwionośnego
  • likwidowanie stanów zapalnych skóry
  • szybsze gojenie się ran

Olej rydzowy — na co pomaga?

Olej rydzowy na refluks

Uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz przełyku może świadczyć o refluksie. Ta nieprzyjemna dolegliwość kojarzy się także z kwaśnym odczuciem w ustach, a nawet nudnościami. Powodem, przez który występuje, jest zwykle nieodpowiedni jadłospis. Ryzyko refluksu zwiększa się wraz ze spożywaniem napojów gazowanych, kwaśnych owoców i słodkich produktów. 

Ulgę może przynieść zmiana nawyków żywieniowych. Wprowadzenie do diety olejów roślinnych tłoczonych na zimno, taki jak olej rydzowy, usprawnia układ trawienny i pozwala pozbyć się problemu. Już kilka kropel dodawanych regularnie do posiłków umożliwia odczuć znaczącą różnicę, dając zapomnieć o dolegliwości. 

Olej rydzowy na włosy

Regeneracja włosów naturalnymi sposobami wiąże się z listą zalet. Korzystanie z produktów pozbawionych substancji chemicznych zmniejsza ryzyko alergii i nie podrażnia, co ma znaczenie szczególnie dla osób wrażliwych. Obecność witamin działa na jego korzyść i umożliwia naturalną odbudowę zniszczonych włosów, bez stosowania inwazyjnych zabiegów.

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa oleju rydzowego na włosy, możemy skorzystać z popularnego olejowania. Taka pielęgnacja nie sprawdza się jednak u wszystkich kobiet i powoduje nadmierne obciążenie. Wówczas warto pokusić się o zabezpieczenie końcówek olejem, by stały się miękkie i błyszczące, a jednocześnie mniej łamliwe. 

Jak stosować olej rydzowy?

Stosując olej rydzowy należy trzymać się zalecanych dawek. Dostarczanie zbyt wysokiej ilości witamin i minerałów także może odbić się na naszym zdrowiu. Jeśli używamy tłuszczu jako dodatek do potraw, starajmy się nie przekraczać ok. 1 łyżeczki dziennie. Zawarte w niej składniki odżywcze pokryją dzienne zapotrzebowanie i zadbają o prawidłową pracę organizmu.

Produkt ten jest jednak używany nie tylko w kuchni, lecz również w kosmetyce. Jak stosować olej rydzowy na włosy? Gdy zabezpieczamy jedynie końcówki, możemy wykorzystywać go każdego dnia. W przypadku olejowania wystarczą 1-2 zabiegi w tygodniu, które dogłębnie odnowią pasma włosów. 

Czy olej rydzowy w ciąży jest potrzebny?

Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka rozpoczyna się już w czasie ciąży. To właśnie wtedy ciężarna kobieta musi dostarczać wyjątkowych składników do swojego organizmu. Szczególną rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są transportowane do płodu poprzez łożysko. 

Zapotrzebowanie na tłuszcze w tym okresie może wzrosnąć nawet o 50%, dlatego tak ważne jest, by zwiększyć przyjmowane ilości. Ich niedobór może spowodować opóźnienie rozwoju dziecka oraz problemy z pamięcią czy koncentracją. Źródłem pożytecznych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest olej rydzowy, bogaty w kwasy omega-3 i omega-6.   

By uzyskać najlepsze efekty, rozsądnym wyborem okaże się olej tłoczony na zimno, który w czasie produkcji nie został pozbawiony swoich cennych właściwości. Pamiętajmy jednak, by nie stosować go do smażenia i pieczenia. 

Olej rydzowy — przeciwwskazania

Olej rydzowy to cenny składnik, który warto wprowadzić do swojej diety. Należy zachować pewną dozę ostrożności, gdyż nie każdemu może on służyć. Przed podaniem go małym dzieciom dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Na problemy mogą natknąć się także ci, którzy przyjmują leki na stałe. Niektóre substancje wdają się w reakcje z olejem, wywołując niepożądane skutki. Choć jest to produkt pochodzenia naturalnego, nie należy go stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. 

  1. Kurasiak-Popowska D., Stuper-Szablewska K., Nawracała J.: „Olej rydzowy jako naturalne źródło karotenoidów dla przemysłu kosmetycznego.”, Przemysł Chemiczny, 2017, 96(10)/2077-2080.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...