Prawidłowe olejowanie włosów — co należy wiedzieć?

Naturalne metody pielęgnacji włosów to nie tylko skuteczne, ale także bezinwazyjne sposoby na polepszenie kondycji kosmyków. Wśród nich znajduje się olejowanie, które wykorzystuje specjalnie dobrane oleje dokładnie rozprowadzane po wszystkich pasmach. Regularnie powtarzany zabieg zapewnia zdrowy wygląd włosów, które odzyskują dawny blask oraz sprężystość.

Olejowanie włosów — efekty. Czy warto?

Każda osoba, która olejuje włosy, może odnaleźć w zabiegu coś dla siebie. Szereg korzyści sprawia, że jest to procedura nadająca się do wszystkich typów włosów. Jakich efektów należy się spodziewać?

  • odżywienie i nawilżenie
  • wygładzone końcówki, które są odporne na łamanie i kruszenie
  • większa odporność na uszkodzenia mechaniczne (np. w trakcie modelowania)
  • zmniejszenie ilości wypadających włosów
  • wzmocnienie kosmyków
  • odzyskanie blasku i sprężystości
  • łatwiejsze rozczesywanie
  • przyjemne w dotyku, miękkie włosy

Ponadto regularna pielęgnacja może wpłynąć na zmniejszenie ilości produkowanego sebum oraz przynieść ulgę w takich problemach, jak łupież. Oleje przyspieszają porost nowych włosów, dlatego są zalecane także osobom, które zmagają się z rzadkimi kosmykami lub planują ich zapuszczenie.

Olejowanie włosów — jak często powtarzać zabieg?

Z dobroczynnego wpływu olejowania na kondycję włosów możemy korzystać tak często, jak odczuwamy potrzebę. Jeśli nasze kosmyki wymagają codziennego mycia, wówczas optymalną częstotliwością okażą się 1-2 zabiegi w tygodniu. Posiadaczki pasm, które pozwalają na czyszczenie raz w tygodniu lub rzadziej mogą śmiało sięgać po olej co każde mycie. 

Czym olejować włosy?

By uzyskać najlepsze efekty, konieczne jest dobranie odpowiedniego oleju do włosów. Podejmując decyzję, kierujemy się przede wszystkim porowatością włosa. To właśnie ona podpowie nam, jaki preparat będzie dla nas najbardziej skuteczny. Jakie oleje do włosów pozwolą poczuć się pięknie? 

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate charakteryzują się dużym odchyleniem łuski. Szybko pochłaniają wodę oraz wszystkie substancje umieszczone na ich powierzchni. Wykazują skłonność do puszenia się oraz elektryzowania, często są także suche i matowe. Najwyższą porowatość zwykle spotyka się u włosów zniszczonych, które były poddawane intensywnym zabiegom fryzjerskim.

U posiadaczek takich pasm najlepiej sprawdzą się oleje bogate w kwasy wielonienasycone oraz jednonienasycone. Wśród nich znajdują się:

  • olej słonecznikowy
  • olej kukurydziany
  • olej lniany
  • olej z wiesiołka
  • olej z awokado

Olejowanie włosów niskoporowatych

Uznawane są za najzdrowszy typ włosa. Kosmyki wyglądają na zdrowe i zachwycają blaskiem, a ich łuski są domknięte. Wolno pochłaniają wodę i również wolno schną. Najczęściej nie sprawiają problemów przy rozczesywaniu, a także nie wykazują skłonności do puszenia się oraz elektryzowania.

Oleje do olejowania włosów niskoporowatych to m.in.:

  • olej kokosowy
  • olej babassu
  • olej palmowy

Olejowanie włosów średnioporowatych

Najczęściej mamy do czynienia właśnie z nimi. Zawierają cechy z jednej i drugiej kategorii, a zatem charakteryzują się nieco podwyższoną porowatością spowodowaną zabiegami fryzjerskimi. Ich skłonność do puszenia jest średnia, a łuski są lekko odchylone. Podatność takich kosmyków na ich modelowanie także jest określana jako umiarkowana.

Olej do olejowania włosów średnioporowatych to np.:

  • oliwa z oliwek
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej z pestek śliwki
  • olej makadamia
  • olej sezamowy
  • olej z awokado

Jak olejować włosy?

Olejowanie na sucho

To metoda, którą stosujemy przede wszystkim decydując się na olejowanie włosów na noc. Na rozczesanych włosach umieszczamy produkt w taki sposób, by równomiernie pokrył każdy z kosmyków. Tak przygotowane pasma spinamy w warkocz lub kok i pozostawiamy do wchłonięcia od 30 minut do całej nocy.

By uniknąć zabrudzenia pościeli, zalecamy założenie czepka lub chusty na głowę. Wielogodzinne przetrzymywanie preparatu służy w szczególności włosom dogłębnie zniszczonym i matowym, które wymagają intensywnej terapii regeneracyjnej. 

Olejowanie na mokro

Na lekko zwilżonych, odsączonych z nadmiaru wody włosach umieszczamy wybrany olej. Kosmyki pokryte od ucha do końcówek warto spiąć w kok lub inną, wygodną fryzurę, a całość zakryć ręcznikiem lub czepkiem. Po upływie ok. 30 minut dokładnie zmywamy pozostałości preparatu. 

Olejowanie włosów z odżywką

Alternatywą pomiędzy olejowaniem na sucho oraz mokro jest olejowanie włosów z odżywką. Sposobów na taki zabieg jest wiele. Najpopularniejszym z nich jest nałożenie wybranego oleju na kosmyki, a następnie otulenie go sprawdzoną odżywką, najlepiej z jak najmniejszą zawartością silikonów. Kolejność produktów może być dowolnie zamieniana, przynosząc dogłębne nawilżenie i regenerację. 

Dobrym rozwiązaniem jest także zmieszanie obu preparatów, a następnie nałożenie ich na pasma. Całość przykrywamy czepkiem i zostawiamy na ok. 20-30 minut.

Olejowanie włosów bez spłukiwania

Oleje na włosy mogą być stosowane również w formie serum bez spłukiwania. Jeśli chcemy, by nasze kosmyki zyskały blask i miękkość, możemy nałożyć niewielką ilość produktu od połowy włosów. Odpowiednia dawka i wysokość stosowania pozwala uniknąć niepożądanego efektu obciążonych pasm. Całość należy pozostawić na ok. 30 minut do wchłonięcia oleju, a następnie przejść do codziennej stylizacji. 

Olejowanie włosów po keratynie — czy to bezpieczne?

Włosy po zabiegu keratynowym wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie ma przeciwwskazań do ich olejowania, jednak lepiej postawić na naturalne, nierafinowane oleje, które nie będą zawierały silikonów lub alkoholu. Dobrze sprawdzą się oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy też kokosowy. 

  1. https://wwwlosy.pl/olejowanie-wlosow-dla-poczatkujacych/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...