Olej rzepakowy — co czyni go najlepszym? Który wybrać?

Olej rzepakowy należy do ścisłej czołówki tłuszczy, które powinniśmy włączyć do naszej diety. Trudno się temu dziwić — oprócz doskonałego smaku oferuje szereg korzyści zdrowotnych, z których może czerpać każdy. Oddziałuje na organizm zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, usprawniając jego funkcjonowanie i chroniąc przed chorobami. Jakie jeszcze są jego zalety i jaki olej rzepakowy wybrać?

Z czego robi się olej rzepakowy?

Ta drogocenna substancja jest pozyskiwana z niektórych odmian rzepaku. Kiedyś był on owiany złą sławą, która wynikała z wysokiej zawartości szkodliwego kwasu erukowego. Dziś jednak olej rzepakowy jest jednym z najbardziej pożądanych produktów spożywczych. Jego właściwości zależą przede wszystkim od sposobu produkcji. Olej rzepakowy tłoczony na zimno doskonale odnajduje się w dressingach, a tłoczony na ciepło — jako olej do smażenia.

Olej rzepakowy — właściwości

Jego prozdrowotne działanie sprawiło, że stał się produktem stosowanym w niemal każdym domu. Jakie zalety może zapewnić olej rzepakowy?

  • spowolnienie procesów starzenia — obecność witaminy E neutralizuje działalność wolnych rodników, tym samym opóźniając starzenie się organizmu.
  • poprawa krzepliwości krwi — bogaty w witaminę K olej rzepakowy wpływa na krew i przyspiesza gojenie się ran
  • obniżenie poziomu cholesterolu — kwas oleinowy wpływa na jego stan, przyczyniając się do usunięcia \"złego\" cholesterolu
  • usprawnienie pracy nerek oraz układu krwionośnego — tę zaletę olej rzepakowy zawdzięcza obecnym w nim kwasom omega-3 i omega-6. Ponadto to właśnie ten rodzaj oleju zawiera idealny stosunek obu kwasów, czyniąc go naszym zabezpieczeniem przed chorobami
  • ochrona narządu wzroku — zawiera witaminę A, która dba o zachowanie zdrowych oczu

Olej rzepakowy — który wybrać?

Choć jest on zdrowy i warto po niego sięgać, nie każdy jego rodzaj będzie tak dobroczynny. Wyróżniamy podział ze względu na sposób produkcji:

  • olej rzepakowy rafinowany — otrzymuje się go przy użyciu bardzo wysokich temperatur oraz silnych substancji chemicznych. W czasie procesu część nienasyconych kwasów tłuszczowych traci swoje właściwości, dlatego ten rodzaj nie jest tak chętnie wybierany przez klientów. Jest to jednak olej rzepakowy do smażenia, który może być swobodnie podgrzewany.
  • olej rzepakowy nierafinowany — to zdecydowanie najlepszy wybór. Tłoczenie na zimno w temperaturze nieprzekraczającej 40° Celsjusza sprawia, że nie dochodzi do szkodliwych przemian w jego strukturze. Obecne w nim substancje służą zdrowiu, a smak świetnie sprawdza się w sałatkach czy sosach. Mimo to należy pamiętać, iż nie nadaje się on do używania na patelni. 

Zastanawiając się, jaki olej rzepakowy wybrać, powinniśmy zwrócić uwagę także na ilość tłoczeń. To właśnie ona wpływa na ilość składników odżywczych zawartych w produkcie. Największą wartość prozdrowotną wykaże olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, który powstaje podczas jednokrotnego tłoczenia nasion. Gdy dodatkowo będzie nierafinowany, uzyskamy mieszankę doskonałą. 

Zastosowanie oleju rzepakowego

Olej rzepakowy w diecie

Jego obecność ma ogromne znaczenie dla pracy organizmu. Wpływa na obniżenie cholesterolu, usprawnia układ krwionośny, dba o narządy wewnętrzne i pozytywnie oddziałuje na całe ciało. Idealny stosunek kwasów omega-6 i omega-3 czyni go najlepszym tłuszczem roślinnym, który możemy umieścić w naszej diecie.

Sprawdza się także przy problemach naszych pociech. Olej rzepakowy na zaparcia u dzieci to często stosowane rozwiązanie, które sprawnie pozbywa się kłopotu i pobudza układ trawienny. 

Olej rzepakowy na włosy

Choć króluje głównie w kuchni, nie zabrakło go również w strefie beauty. Jego właściwości zostały wykorzystane przy niesfornych kosmykach, które potrzebują odżywienia. Olej rzepakowy na włosy jest stosowany podczas olejowania, które przywraca pasmom dawny blask i miękkość. Regularnie stosowany zmniejsza ich porowatość, czyniąc je elastycznymi i gładkimi. 

Olej rzepakowy czy słonecznikowy? Który wybrać?

Olej słonecznikowy to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Wśród nich znajdują się znaczne dawki witaminy E oraz kwasu omega-6. Choć są one cenne, w ich towarzystwie zabrakło kwasów omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważny jest także stosunek kwasów, który powinien wynosić 2:1 — te idealne proporcje odnajdziemy z kolei w oleju rzepakowym. 

Gdy wybieramy produkt do sałatek, możemy pokusić się o oba rodzaje olejów. Prawdziwa zagwozdka pojawia się jednak przy smażeniu i pieczeniu — olej słonecznikowy nie najlepiej znosi temperaturę, dlatego przy jego obróbce termicznej nie należy przekraczać 100° Celsjusza. W takim wypadku lepiej sięgnąć po Oliwę Północy, czyli olej rzepakowy. 

Olej rzepakowy — jak przechowywać?

By móc cieszyć się właściwościami produktu, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Choć nie są one wymagające, niedopilnowanie ich może negatywnie wpłynąć na jego strukturę i obniżyć działanie. Jak zatem przechowywać olej rzepakowy?

Przede wszystkim w szczelnej, ciemnej butelce, a więc najczęściej tej samej, w której go zakupiliśmy. Ważne, by miejsce, w którym się znajduje, było zacienione. Koniecznie należy unikać wystawiania go na działanie promieni słonecznych, gdyż są one dla niego szkodliwe. Ponadto musimy zadbać o prawidłową temperaturę przechowywania — najlepiej sprawdzą się wartości pokojowe lub nieco niższe. 

  1. https://www.healthline.com/nutrition/rapeseed-oil
  2. https://naturalny-olej.com.pl/olej-slonecznikowy-czy-olej-rzepakowy

Komentarze (2)

    • Krzysztof
    • 2023-01-05 20:12:05
    A jaki olej zniesie 1000° Celsjusza?
    • Edek bez kredek
    • 2024-05-16 00:06:15
    Silnikowy, wypij

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...