Olej z lnu – tradycyjny skarb natury odkrywany na nowo

Len to roślina, którą znamy od wieków. Wykorzystywaliśmy już jej włókna do produkcji tkanin, a siemię w celu odchudzania. Jednak najcenniejsze, co daje nam len to olej tłoczony z jego nasion, ceniony zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w kosmetologii. Co zawiera olej lniany i w jakim celu możemy go stosować?

Olej z lnu pochodzenie

Olej lniany to produkt, który powstaje poprzez tłoczenie specjalnie wyselekcjonowanych nasion siemienia lnianego o barwie brązowej. Proces jego wytwarzania przebiega w temperaturze do 50 stopni Celsjusza, co pozwala zachować pełnię jego cennych składników odżywczych. Olej z lnu ma żółty lub brązowy kolor i bardzo charakterystyczny zapach. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie, bowiem jest nie tylko wartościowym suplementem diety, ale także istotnym składnikiem farb oraz środkiem służącym do impregnacji drewna.

Olej z lnu właściwości

Olej lniany zawiera przede wszystkim ogromną ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, omega 6 i omega 9, a także bardzo cenną witaminę E. Nienasycone kwasy tłuszczowe to substancje, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a których ten jednocześnie nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Odpowiadają między innymi za właściwe działanie układu odpornościowego, wydajność pracy mózgu czy też zmniejszanie poziomu złego cholesterolu. Wraz z tak zwaną witaminą piękna, czyli witaminą E, wykazują także silne działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że przeciwdziałają starzeniu się skóry i pozwalają na dłużej zachować jej jędrność, elastyczność i zdrowy wygląd.

Olej z lnu zastosowanie

Siemię lniane oraz olej lniany to produkty polecane najczęściej osobom, które zmagają się z nadmiarem kilogramów. Zawarte w nich składniki odżywcze wspierają bowiem układ pokarmowy i regulują procesy trawienne, a konsystencja oleju wspomaga również w sposób mechaniczny właściwą pracę jelit. Olej lniany zaleca się także w profilaktyce chorób układu krążenia, ponieważ jego pozytywny wpływ na poziom cholesterolu chroni organizm przed zawałem, miażdżycą oraz chorobą wieńcową poprzez rozszerzenie naczyń tętniczych, zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów oraz wzmocnienie skurczów serca. Działanie oleju lnianego docenią przede wszystkim kobiety, gdyż bardzo skutecznie łagodzi wszelkie objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy nocną potliwość. Znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetologii. Zawarte w nim składniki odżywcze intensywnie pielęgnują skórę, działają przeciwzapalnie i łagodząco przy łuszczycy oraz egzemie. Olej sprawdzi się jako serum nanoszone bezpośrednio na skórę, którą uelastyczni, wzmocni i nawilży. Można z powodzeniem aplikować go także na włosy. Świetnie nadaje się do olejowania i wcierania w skalp, a przy regularnym stosowaniu skutecznie odżywia cebulki, stymuluje wzrost włosa, nadaje kosmykom pięknego blasku i dba o ich nawilżenie.

Olej z lnu dawkowanie

Pełnowartościowy olej lniany to wyłącznie produkt zimnotłoczony, nierafinowany i świeży, co oznacza, że należy przechowywać go w odpowiednich warunkach – w ciemnej butelce i w chłodnym miejscu. Bardzo istotne jest także przyjmowanie go tylko na zimno. Olej nieoczyszczony, tłoczony na zimno nie może być podgrzewany, gdyż utraciłby większość swoich składników odżywczych. Możemy natomiast swobodnie dodawać go do ugotowanych wcześniej dań oraz potraw i przekąsek na zimno, na przykład do sałatek. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać olej z lnu w ilości 2 – 6 łyżek dziennie, przy czym ilość ta jest uzależniona od aktualnych potrzeb organizmu.

Olej z lnu jako środek impregnujący

Olej lniany jest produktem przydatnym nie tylko w kuchni czy łazience, ale także w celach konserwacyjnych. Jest bardzo skutecznym, łatwym w użyciu, bezpiecznym i ekologicznym środkiem impregnującym drewno i skórę oraz zabezpieczającym metal przed korozją. Olej z lnu zaaplikowany na drewniane meble ochroni je przed pochłanianiem wilgoci, a także podkreśli ich usłojenie i naturalnie zabarwi je na nieco ciemniejszy kolor. Substancja ta bardzo dobrze się wchłania i szybko wysycha, nie pozostawiając po sobie tłustego nalotu. Warto aplikować lniany olej także na skórzaną galanterię, czyli buty, paski czy torebki. Wystarczy wetrzeć go w ich powierzchnię, aby nadać skórze elastyczności, miękkości i połysku, a także zabezpieczyć ją przed pękaniem. Olej doskonale nada się także do rozcieńczania farb oraz do konserwacji metalowych narzędzi czy ogrodzeń. Tłusta warstwa, którą utworzy na ich powierzchni zapobiegnie korozji i nada przedmiotom atrakcyjnego blasku. Warto pamiętać, aby przed każdym tego typu zastosowaniem, przetestować działanie oleju na niewielkim fragmencie materiału.

Olej lniany to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, którą warto zaprosić na stałe do swojego domu i stosować regularnie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Produkt ten może bowiem zastąpić nie tylko suplementy diety, ale także wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, a nawet chemiczne impregnaty do mebli czy konserwacji metalu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...