Oleje zimnotłoczone – dlaczego warto po nie sięgać?

Wraz ze zwiększeniem świadomości dotyczącej istoty zdrowego odżywiania, wzrasta także zainteresowanie olejami zimnotłoczonymi, które są otoczone niezwykle dobrą sławą. Nazwa tego typu produktów pojawia się również w kontekście rafinacji, jednak nie każdy wie, co oznacza termin nierafinowany. Czym zatem różni się olej zimnotłoczony od nierafinowanego i dlaczego oba te pojęcia świadczą o wysokiej jakości oleju?

Oleje zimnotłoczone co to znaczy?

Tradycyjna metoda pozyskiwania oleju z ziaren polega na wyciskaniu go w prasie. Chociaż w supermarketach znajdziemy oleje tłoczone tradycyjną metodą, to zazwyczaj nie są to produkty tłoczone na zimno. Od olejów zimnotłoczonych różni je przede wszystkim temperatura, w której są wytwarzane. Przy produkcji olejów tłoczynych na zimno nie może ona przekroczyć 40, maksymalnie 50 stopni Celsjusza. Tymczasem w przypadku olejów powszechnie spotykanych na sklepowych półkach, temperatura ta wynosi już 160 stopni. Dodatkowo, przejrzyste, złociste oleje, których najczęściej używamy w kuchni, są także oczyszczane w temperaturze nawet 300 stopni Celsjusza. Cały ten proces ma na celu przedłużenie okresu przydatności produktu oraz nadanie mu neutralnego smaku. Oleje zimnotłoczone zachowują natomiast nie tylko smak wykorzystanego do produkcji surowca, ale także jego aromat oraz wszystkie korzystne dla zdrowia właściwości.

Olej zimnotłoczony a nierafinowany

Określenia “zimnotłoczony” i “nierafinowany” nie powinny być ze sobą porównywane, gdyż są to dwa zupełnie inne procesy produkcyjne. Aby olej mógł być nazwany rafinowanym lub nierafinowanym, musi być najpierw wytłoczony. Po wytłoczeniu olej może być poddany oczyszczaniu, określanym mianem rafinacji. Zabieg ten może dotyczyć:

  • usunięcia koloru lub rozjaśnienia produktu,
  • usunięcia smaku oraz zapachu,
  • usunięcia wolnych kwasów tłuszczowych o gorzkim smaku i krótszym terminie przydatności,
  • dodania sztucznych antyoksydantów, które przedłużają okres przydatności oleju,
  • usunięcia naturalnych wosków, które wpływają na zmętnienie produktu.

Rafinacja pozwala także na uzyskanie maksymalnej ilości oleju z danej ilości surowca, gdyż jest stosowana również przy innej metodzie pozyskiwania tłuszczu, polegającej na poddaniu ziaren działaniu środków chemicznych oraz wysokiej temperatury. W taki sposób olej spełnia wszystkie wymogi przemysłu kosmetycznego, spożywczego i farmaceutycznego – nie ma swojego intensywnego smaku, koloru ani zapachu i staje się lepszą bazą dla produktów finalnych. Z kolei zimnotłoczone oleje nierafinowane nie są klarowne ani przejrzyste i mają stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia, zawierają za to znacznie większą ilość substancji odżywczych, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Olej nie poddany rafinacji zachowuje między innymi bardzo cenną witaminę E, niezwykle korzystną dla naszego zdrowia i urody, a także naturalnie konserwującą ten produkt.

Olej zimnotłoczony właściwości

Oleje zimnotłoczone są cenione przede wszystkim za wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega 3 oraz omega 6, a także za dużą ilość soli mineralnych i witamin. NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to substancje, których szczególnie brakuje w naszej diecie, a zarazem również w naszym organizmie, ponieważ ich najlepszym źródłem są rzadko spożywane tłuste ryby morskie. Oleje zimnotłoczone są więc najlepszym sposobem, aby przemycić te składniki to naszego jadłospisu. NNKT odpowiadają między innymi za obniżanie poziomu złego cholesterolu, regulowanie ciśnienia krwi, prawidłową pracę całego układu krwionośnego, polepszanie koncentracji i sprawności umysłowej oraz wzmacnianie odporności, a co najważniejsze, także za zapobieganie rozwojowi nowotworów. Kwasy tłuszczowe powinny przyjmować zwłaszcza kobiety w ciąży, ponieważ mają one ogromny wpływ na rozwój układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Oleje zimnotłoczone są także bogatym źródłem minerałów i witamin, w tym przede wszystkim witaminy E, nazywanej witaminą piękna, gdyż nie tylko doskonale wpływa na stan naszych włosów i paznokci, ale także opóźnia proces starzenia się wszystkich komórek organizmu, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym.

Jakie oleje zimnotłoczone warto wypróbować?

Wśród olejów zimnotłoczonych na uwagę zasługuje przede wszystkim olej z orzechów włoskich, bogaty w witaminy A, E i witaminy z grupy B, a także magnez, który wpływa pozytywnie na pamięć i zmniejsza podatność na stres. Innym wartym uwagi olejem jest olej z awokado, ceniony zwłaszcza w pielęgnacji skóry i włosów. Zawiera nie tylko witaminy A, H, PP, K oraz te z grupy B, ale także ogromną ilość witaminy E i soli mineralnych. Poza pozytywnym wpływem na atrakcyjny wygląd, usprawnia on także pracę mózgu i wpływa korzystnie na układ krwionośny. Po olej z czarnuszki powinni natomiast sięgnąć alergicy, ponieważ zawarty w nim związek o nazwie tymochinon zmniejsza wydzielanie histaminy, a tym samym redukuje ryzyko powstawania reakcji alergicznych.

Oleje zimnotłoczone nierafinowane powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Warto jednak pamiętać, że nie nadają się one do gotowania, ale z powodzeniem można dodawać je zarówno do dań gotowych na ciepło, jak i na zimno. Jeśli więc pragniesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, wzbogacaj smak i wartość odżywczą swoich posiłków ulubionym olejem zimnotłoczonym nierafinowanym, pochodzącym z dobrego i sprawdzonego źródła.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...