Olejek sosnowy - właściwości i zastosowanie

Olejek sosnowy jest niezastąpionym remedium na sezonowe przeziębienia i grypę, gdyż wspaniale łagodzi objawy nieżytu dróg oddechowych i pomaga zasnąć. Ten olejek eteryczny ma także działanie rozgrzewające, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu stawów i mięśni, na przykład w przebiegu reumatyzmu i artretyzmu. Ze względu na swój intensywny, leśny zapach, olejek z sosny jest składnikiem wielu odświeżaczy powietrza, świec zapachowych i produktów do czyszczenia. W formie olejku eterycznego, wyciąg z sosny to bogate źródło dobroczynnych substancji dla ciała i umysłu. Jakie korzyści dla zdrowia i urody ma stosowanie olejku sosnowego?

Olejek sosnowy - właściwości

Wyciąg eteryczny z sosny charakteryzuje się głównie właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Te właściwości olejku sosnowego to zasługa znajdujących się w nim terpenów, które w naturze służą roślinie do ochrony przed szkodnikami i patogenami. Dzięki temu ma on działanie odkażające i jest polecany w leczeniu cery problematycznej i trądzikowej. Jednocześnie olejek sosnowy ma działanie tonizujące, czyli ściąga i łagodzi skórę oraz przywraca jej równowagę. Wspomaga gojenie wyprysków i zapobiega powstawaniu blizn. Olejek sosnowy stosowany na skórę ma działanie rozgrzewające i poprawia krążenie, dlatego zmniejsza bóle stawów i mięśni. W medycynie olejek sosnowy wykorzystywany jest przede wszystkim ze względu na swoje działanie wykrztuśne i antyseptyczne, korzystne w leczeniu infekcji dróg oddechowych o różnym podłożu.

Olejek sosnowy - zapach

Olejek sosnowy ma świeży, intensywny aromat, który przywodzi na myśl spacer po lesie iglastym. Często jest to zapach określany jako leśny lub żywiczny i jest chętnie wykorzystywany w aromaterapii do leczenia migren, zmniejszania napięcia nerwowego i łagodzenia objawów stanów chorobowych zatok, oskrzeli i płuc. Stosowany przed snem olejek wspomaga leczenie bezsenności i stanów depresyjnych, a w ciągu dnia pobudza i energetyzuje. Aromatyzowanie mieszkania tym olejkiem wspaniale sprawdzi się jesienią i zimą. Wprowadzi ciepłą atmosferę, jednocześnie chroniąc przed przeziębieniem i delikatnie odkażając powietrze. W lecie warto wypróbować olejek sosnowy na komary. Działa on odstraszająco na te insekty i pozwala uniknąć nieprzyjemnych, swędzących ugryzień. Olejek sosnowy wspaniale nadaje się do codziennego rozpylania za pomocą kominka aromaterapeutycznego, dyfuzora lub nawilżacza powietrza. Wprowadzi naturalną, rześką atmosferę i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Olejek sosnowy - zastosowanie

Olejek sosnowy przeznaczony jest to stosowania zewnętrznego, na przykład w formie wcierek, inhalacji, płukanek i jako dodatek do kosmetyków. Ten świeży olejek eteryczny dodany do parówki z gorącą wodą skutecznie pomoże w leczeniu chorób zatok i oskrzeli. Nakładany na skórę skutecznie rozgrzeje, rozluźni mięśnie i pobudzi krążenie krwi. Ciekawym pomysłem jest aromatyzowanie ubrań poprzez dodany olejek sosnowy do prania. Nasze rzeczy zyskają świeżego, leśnego zapachu, a przy okazji zostaną dogłębnie oczyszczone. Ta wskazówka może pomóc osobom cierpiącym na problemy skórne i grzybicę. Pranie ubrań z dodatkiem olejku sosnowego pomogą je odkazić i uchronią przed nawrotami choroby. Co więcej, olejek sosnowy w formie masażu może być pomocny w walce z cellulitem. Należy pamiętać, że wysoce stężony olejek sosnowy może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Nie należy go spożywać, a na skórę poleca się korzystanie z mieszanki olejku eterycznego z olejem nośnikowym. W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Olejek sosnowy - z czym łączyć?

Ponieważ olejek sosnowy może powodować podrażnienia skóry, należy rozcieńczać go w wodzie lub w oleju bazowym. Można łączyć ten olejek eteryczny z olejami do twarzy, oliwą z oliwek, olejem kokosowym, jojoba oraz z gotowymi kremami, szamponami i odżywkami. Olejek sosnowy w niewielkiej ilości można stosować jako dodatek do kąpieli leczniczych, kiedy walczymy z przeziębieniem lub chcemy wspomóc leczenie chorób układu nerwowego. Taka kąpiel pobudzi układ odpornościowy i ułatwi sen, który jest niezbędny do regeneracji. Dla osób szukających ciekawych mieszanek aromaterapeutycznych, olejek sosnowy wspaniale komponuje się z olejkiem cytrynowym, pomarańczowym, bergamotowym, z drzewa herbacianego i geraniowym. Głęboki i żywiczny aromat olejku sosnowego stanowi mocną bazę do tworzenia niezwykłych bukietów zapachowych, które świetnie sprawdzą się w kąpieli, do rozpylania oraz do stosowania na skórę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...