Owsianka i jaglanka – doskonałe nie tylko na śniadanie

Owsianka już od jakiegoś czasu jest promowana jako jedno z najlepszych dań śniadaniowych. Szybka, prosta, smaczna i mająca naprawdę wiele korzystnych właściwości chyba zasługuje na swoje miejsce w jadłospisie. Dziś coraz częściej sugerowana jest zamiennie z jaglanką. Pod wieloma względami faktycznie będą one do siebie podobne, ale są też pewne różnice.

Płatki owsiane, jaglane czy kasza jaglana

Najbardziej typowym daniem śniadaniowym jest owsianka. Odpowiednio przygotowane płatki owsiane z owocami, jogurtem albo innymi dodatkami dla wielu osób były koszmarem szkolnych śniadań, ale dziś jest zdecydowanie więcej możliwości, więc i renoma owsianki jest większa. Ci, którzy nie mogą się do nich przekonać, mają jeszcze dwie ciekawe możliwości. Pierwszą będzie przygotowanie jaglanki z kaszy jaglanej – rzadko proponowane, a warte uwagi, ponieważ kasza zasadniczo zachowuje więcej właściwości odżywczych niż płatki jaglane, które są dość mocno przetworzone, ale – nie da się ukryć – wygrywają w tym zestawieniu kolorem. Są też drobniejsze i delikatniejsze niż kasza, a także niż płatki owsiane.

Owsianka i jaglanka – jakie mają właściwości?

Owsianka i jaglanka są do siebie bardzo podobne pod względem wartości odżywczej. W obu przypadkach danie będzie zawierało sporą ilość węglowodanów złożonych. To bardzo korzystne, ponieważ będą się one stopniowo rozkładały i zapewnią energię na ładnych kilka godzin. Dodatkowo płatki owsiane, jaglane już w nieco mniejszym stopniu, zawierają pewną ilość wartościowego białka, które dodatkowo zwiększa uczucie sytości. Jeśli podać jaglankę lub owsiankę z jogurtem, to będzie to tym bardziej zauważalne.

Nie można też zapominać o witaminach i minerałach. Owsianka i jaglanka co do zasady przygotowywana jest przecież z nasion, a to one zawierają najwięcej tych składników, a także zdrowych tłuszczów (tych akurat jest niewiele, ale wystarczy, by regulować wchłanianie witamin) i przeciwutleniaczy. W praktyce jednak właściwości owsianki i jaglanki będą zmieniały się w zależności od tego, jak zostaną one przyrządzone.

Warto wspomnieć o sporej ilości błonnika. Nie tylko pozwala on faktycznie osiągnąć uczucie sytości, ale jest skutecznym prebiotykiem i korzystnie wpływa na wchłanianie wielu potrzebnych witamin i minerałów. Plus jest taki, że nawet w źle przyrządzonej owsiance błonnika nadal będzie sporo.

Owsianka i jaglanka – jak zrobić?

Są co najmniej trzy metody przyrządzenia owsianki i jaglanki. Można je zmieniać w zależności od upodobań i potrzeb chwili. Oto krótki przewodnik.

  • Klasyczna owsianka na ciepło. Można ją zrobić z kaszy jaglanej, płatków jaglanych lub owsianych – również tych błyskawicznych. Te tradycyjne należy przegotować w wodzie lub mleku, błyskawiczne wystarczy na chwilę zalać ciepłą wodą lub sparzyć. Wodę można opcjonalnie zamienić na mleko – smak będzie wtedy delikatniejszy, ale ta zamiana nie będzie możliwa w przypadku jaglanki z kaszy – długie gotowanie sprawi, że mleko się zwarzy.

  • Szybka jaglanka na zimno. Mając do dyspozycji płatki jaglane, można je zjeść właściwie od razu po wymieszaniu z jogurtem. Są małe, delikatne i miękkie, więc nie wymagają obróbki termicznej na ciepło.

  • Owsianka na zimno. Bardziej skomplikowane przepisy można wykonać, mieszając płatki z jogurtem i zostawiając je na noc w lodówce. Tutaj można też puścić wodze fantazji i mając na przykład ładny słoiczek lub miskę, od razu na warstwę owsianki nałożyć dodatki – rano wystarczy wszystko wymieszać i zjeść.

Co do zasady w czasie gotowania i parzenia należy tak dobrać ilość płynu, aby płatki nie wymagały odcedzania. To wymaga trochę wprawy, ale warto – w ten sposób nie traci się składników wypłukanych w czasie przygotowywania.

Owsianka i jaglanka – z czym podawać?

Lista dodatków do owsianki i jaglanki naprawdę jest ograniczona tylko fantazją. Warto jednak czasem zastosować jakiś trik, który zamieni klasyczną owsiankę z owocami w coś bardziej nieprzewidywalnego. Oczywiście idealnie będzie ograniczyć ilość dodawanego cukru – odrobina na pewno nie zaszkodzi smakowi, ale można biały cukier zastąpić trzcinowym albo miodem lub odrobinką syropu klonowego. Można też, zamiast używać czystego cukru, wykończyć owsiankę kilkoma wiórkami czekolady – poza niezłym smakiem, zyska też wtedy atrakcyjny wygląd.

  • Klasyczne owsianki z owocami. Owsianka i jaglanka z owocami to klasyka. Truskawki, maliny, jagody, brzoskwinie – kiedy pod ręką brak świeżych owoców, można z powodzeniem wykorzystać owoce z kompotu albo mus jabłkowy lub owoce z puszki (uważając jednak na ilość dodanego cukru).

  • Owsianka i jaglanka z niespodzianką. Nie każdy jest miłośnikiem słodkich śniadań. Można więc trochę urozmaicić klasyczny przepis, dodając odrobinę sera ricotta i płatki chili do owsianki z truskawkami. Jaglanka świetnie smakuje z kawałkami dyni lub pestkami słonecznika – tutaj możliwości jest naprawdę wiele.

Poza samą listą dodatków warto też eksperymentować ze sposobem ich przygotowania. Część miękkich owoców można dodać w czasie parzenia lub gotowania płatków – oddadzą swój smak, kiedy się rozpadną. Część wówczas zostanie na przybranie gotowej owsianki. Gotowanie nie szkodzi też orzechom albo twardym owocom. Różnicę może zrobić nawet pozostawienie owsianki z dodatkami na kwadrans przed zjedzeniem, zamiast dodania reszty składników bezpośrednio przed podaniem.

Podsumowanie

To z czym podawać owsiankę i jaglankę, czy robić je z płatków, czy z kaszy i to, jak w ogóle je przygotować, to tak naprawdę bardzo wdzięczny temat do kuchennych eksperymentów. Warto jednak pamiętać, że aby miało to jakikolwiek sens, trzeba przede wszystkim kupić dobrą bazę. Prawdziwe płatki i czysta kasza będą same w sobie doskonale kształtowały smak owsianki, budowały jej teksturę i sprawiały, że tak naprawdę czasem nawet warto będzie zrezygnować z kolejnych dodatków.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...