Sok z aloesu - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Aloes to roślina, która doskonale zatrzymuje wodę, a jego soczyste liście są wyjątkowo bogatym źródłem substancji szczególnie cennych dla zdrowia. Sok z aloesu posiada wiele właściwości, które mogą być docenione nie tylko przez alergików, których alergie leczą, ale też przez osoby z trudno gojącymi się ranami. Sok ten obniża poziom cukru, poprawia odporność i wpływa pozytywnie na wiele innych procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Sok z aloesu - charakterystyka

Aloes to roślina osiągająca aż cztery metry wysokości występująca głównie na Madagaskarze i Wyspach kanaryjskich. Znane są również jego mniejsze postaci hodowane w doniczkach w domach. Niezależnie jednak od rozmiaru, aloes posiada mięsiste liście, w których występują ogromne wręcz ilości aktywnych substancji. Należą do nich aloina, barbaloina, aloeemodyna. Sam aloes z powodu swoich właściwości wykorzystywany jest do produkcji leków bakteriobójczych i wzmacniających. A to tylko nieliczne z wielu zastosowań aloesu.

Sok z aloesu - właściwości

Sok aloesowy znany jest z bardzo pozytywnego wpływu na organizm. Można go stosować zewnętrznie i wewnętrznie - w obu przypadkach sprawdza się bardzo dobrze i łagodzi wiele dolegliwości, a także usprawnia funkcjonowanie licznych procesów.

Od wewnątrz sok z aloesu wykazuje działanie przeczyszczające, jednak nie na tyle inwazyjne jak ma to miejsce w przypadku wielu innych substancji czy leków. Bardzo dobrze, a zarazem delikatnie działa w przypadku zaparć, ponieważ usprawnia działania kosmków jelitowych odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych. Na układ pokarmowy wpływa również wspomagając jego codzienne funkcjonowanie. Przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu jest skuteczny w odchudzaniu. Dodatkowo na rynku dostępny jest sok z kawałkami miąższu, który dodatkowo zawiera błonnik ograniczający nadmierne łaknienie. Z zakresu układu pokarmowego jeszcze jeden narząd może odczuć pozytywny wpływ soku z aloesu, mianowicie żołądek - sok reguluje pH żołądka, dlatego sprawdza się w przypadku wrzodów, nieżytu żołądka, a także stanów zapalnych układu pokarmowego.

Sok z aloesu jest także bardzo dobrym środkiem służącym wzmocnieniu układu immunologicznemu. Dzięki temu organizm lepiej broni się przed bakteriami i wirusami.

W zakresie stosowania wewnętrznego warto jeszcze wspomnieć o wpływie soku z aloesu na nerki i wątrobę, których oczyszczanie usprawnia. Co więcej, regularne spożywanie soku z aloesu może stanowić dobrą profilaktykę i wsparcie w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Sok bowiem zmniejsza poziom złego cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.

Sok z aloesu można stosować również zewnętrznie. Nawilża cerę, odświeża ją, a także tonizuje. Do tego łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i pomaga w ogólnej regeneracji naskórka. Mniej znane właściwości soku to łagodzenie ukąszeń owadów oraz łagodzenie stanów zapalnych w jamie ustnej. Sok z aloesu można także stosować na włosy - przyspieszy ich wzrost i wzmocni je.

Sok z aloesu a odchudzanie

Odchudzające właściwości aloesu wynikają przede wszystkim z jego zdolności do przyspieszania przemiany materii na każdym poziomie. Sok nie tylko przyspiesza trawienie i poprawia wchłanianie w jelitach, ale też chroni przed zaparciami. Działa również na poziomie komórkowym, przyspieszając w nich przemiany energetyczne. Z kolei intensywniejsza przemiana materii zwiększa niejako automatycznie spalanie kalorii, ponieważ większe ich ilości są potrzebne.

Odchudzające działanie soku z aloesu wynika również z właściwości przeczyszczających, które sprawiają, że organizm lepiej się oczyszcza. Brak toksyn i złogów są bardzo cenne przy każdej diecie odchudzającej. Jest to równocześnie znacznie bardziej bezpieczna forma oczyszczania niż np. leki na przeczyszczenie, które ograniczają wchłanianie substancji odżywczych. Nie można jednak oczyszczać się zbyt intensywnie, ponieważ nadużywany może doprowadzić do zaburzenia funkcji jelit, a w konsekwencji może skutkować przewlekłymi zaparciami i wzdęciami.

Kuracja odchudzająca z sokiem z aloesu nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, ale zazwyczaj wystarczają dwa tygodnie. W celu jej przeprowadzenia pije się sok z aloesu trzy razy dziennie po łyżeczce przed dużym posiłkiem (śniadaniem, obiadem i kolacją).

Sok z aloesu - przeciwskazania

Sok z aloesu sam w sobie nie jest szkodliwy, jednak z uwagi na substancje zawarte w płynie stosowanie soku z aloesu jest zaborione przy następujących chorobach:

  • - skręcie kiszek,
  • - niewydolności nerek,
  • - w czasie miesiączki,
  • - przy przeroście błon śluzowych,
  • - uchyłkowatości jelit,
  • - zapaleniu wyrostka robaczkowego,
  • - hemoroidach lub cystach w jamie brzusznej,
  • - w trakcie karmienia (może wywoływać biegunki u niemowlęcia),
  • - powiększonej prostacie,
  • - zapaleniu pęcherza moczowego,
  • - zapaleniu trzewi.

Dzieciom i młodzieże nie należy pod żadnym pozorem podawać soku z aloesu. Bardzo istotne jest również to, by soku z aloesu nie przyjmować regularnie przez dłuższy czas z uwagi na jego wyjątkowo silne działanie. Długotrwale stosowane mogłoby mieć negatywne skutki.

Komentarze (1)

    • Lidia
    • 2023-10-07 17:50:06
    Mam chory żoładek i IBS.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...