Sposoby na koty - jak je odstraszyć?

Może się wydawać, że kot jest słodkim i nieszkodliwym stworzeniem, a jego obecność - zarówno w domu jak i w mieszkaniu - jedynie uatrakcyjnia tę przestrzeń. A jednak, często okazuje się, że zarówno nasz własny zwierzak jak i obce koty, które nawiedzają naszą posesję, mogą wyrządzić tam wiele szkód. Koty mogą poczuć się zwabione poprzez określone rodzaje roślin, które możemy posiadać w naszym ogrodzie, a mowa tutaj nie tylko o kocimiętce, która stanowi najbardziej oczywisty wabik. Może je też zapraszać jakiś zakątek naszego ogrodu, w którym po prostu będą lubiły się wylegiwać- zazwyczaj są to miejsca przytulne i osłonięte. Obce oraz bezpańskie koty mogą do nas przychodzić także w przypadku, kiedy... sami mamy kota wychodzącego i akurat rozpoczyna się sezon wiosenny, kiedy zwierzęta te mocno się ożywiają. W przypadku kotów bezpańskich, często mogą je też zwabiać resztki jedzenia. 

Jakie szkody mogą nam wyrządzić koty? 

W szczególności to właśnie nasz ogród może ucierpieć na regularnej wizycie tych zwierząt. Dorosłe samce lubią znakować teren swoim moczem, który może mieć zgubny wpływ na kondycję wielu roślin, szczególnie w przypadku regularnego \"podlewania\". Koty uwielbiają także dobrze przekopane rabaty, piaszczyste gleby i donice, w których robią sobie kuwetę lub też po prostu w których wygrzebują dołeczki. Koty uwielbiają się też wspinać, co może grozić połamaniem młodych drzew i krzewów. W końcu, kot niepostrzeżenie może się zakraść do naszego garażu, a co gorsza do wnętrza naszego samochodu zanieczyszczając tę przestrzeń. Koty mogą też niszczyć estetykę nawet najbardziej zadbanego trawnika wokół posesji. Obce koty mogą wyrządzić nam szkody na naszej posesji. Jednakże, nawet nasz własny kot, który przebywa w mieszkaniu może dać się nam we znaki. Drapanie pazurami mebli, zaciąganie tapicerek foteli oraz kanap, wygrzebywanie ziemi z doniczek, a także znakowanie terenu oraz załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą może naprawdę przyprawić nas o zawrót głowy. Jak sobie z tym radzić? 

W jaki sposób odstraszać koty z naszego ogrodu? 

W przypadku tak dużej przestrzeni zewnętrznej, możemy wykorzystać specjalne środki, które podziałają na koty odstraszająco. Za pewne, jeśli chcemy po nie sięgnąć, koty mocno dały się nam we znaki i wiemy już mniej więcej, jakie miejsca w ogrodzie upodobały sobie najbardziej, a więc wiemy, gdzie zastosować dany preparat. W takich miejscach możemy rozsypać specjalny granulat, który podziała odstraszająco zarówno na koty jak i na psy i który w sprzyjających warunkach pogodowych może działać nawet do dwóch miesięcy. Jeszcze łatwiejszy do zastosowania jest specjalny płyn w sprayu, którym należy spryskać te miejsca, które są szczególnie narażone na inwazję kotów oraz które często są narażone na kontakt z kocimi zanieczyszczeniami. Koty mają szalenie silny węch i tego rodzaju substancję wyczują od razu, jeszcze zanim pojawią się w miejscu, w którym została ona zaaplikowana. Ciekawym produktem są także odstraszacze ultradźwiękowe, które można umieścić na danym terenie poprzez wbijanie ich w ziemię. Alternatywnie, taki odstraszacz można także gdzieś zawiesić. Szalenie ważne jest jednak, aby oprócz zastosowania tychże środków, dodatkowo pamiętać o tym, aby nigdzie na terenie posesji nie wyrzucać resztek jedzenia, a także w żaden inny sposób nie zapewniać zwierzętom dostępu do wody czy pożywienia, a tym bardziej do naszych koszów na śmieci. 

Jaki sposób będzie najlepszy na naszego własnego zwierzaka? 

W przypadku naszego własnego kota w warunkach domowych, warto zacząć od naturalnych zapachów, które działają na kota odstraszająco, ale w sposób delikatnie zniechęcający. W pierwszej kolejności można przygotować skoncentrowany płyn na bazie cytrusów (wystarczające mogą być już nawet same cytryny), którym spryskamy kanapy oraz miejsca, w których kot często niszczy meble czy inne przedmioty. Oprócz cytrusów, koty nie przepadają także za zapachem ruty oraz lawendy. Wszystkie te zapachy są przyjemne dla człowieka, a działają odstraszająco na kota. Inaczej jest z octem, który ma bardzo drażniący zapach, który zniechęci zwierzaka, ale jest bardzo inwazyjny także dla ludzkiego węchu. W momencie, kiedy te naturalne sposoby okażą się nieskuteczne, można zdecydować się na specjalny produkt, który jest dedykowany do użytku wewnątrz pomieszczeń, którym spryskuje się miejsca, z których chcielibyśmy wypędzić kota. Płyny tego rodzaju bardzo często mają przedłużone działanie i nawet wtedy, kiedy my już ich nie czujemy to kot bardzo mocno je wyczuwa, ze względu na mocniejszy węch. To bardzo skuteczne rozwiązanie, trzeba jednak uważać w momencie, jeśli w pomieszczeniach przebywają bardzo małe dzieci. Wówczas lepiej w pierwszej kolejności zdecydować się na naturalne opryski lub też rozpylanie czystych olejków eterycznych o zapachach, które naturalnie zniechęcają zwierzęta do przebywania w danym miejscu. Dzięki tym patentom możemy cieszyć się zarówno obecnością zwierzaka w mieszkaniu, jak i estetyką zadbanych i idealnie wyglądających mebli oraz kanap. 

Komentarze (14)

    • Marek
    • 2023-04-24 16:33:06
    Dementuję podaną tu informację, że lawenda odstrasza koty. Połowa mojego ogródka porośnięta jest lawendą, a kot sąsiada i tak chodzi po całym ogródku.
    • Grzegorz
    • 2023-05-13 05:56:27
    Dokladnie tak. Lawenda nic nie daje. Nie pomaga ocet, cebula i inne tzw. skuteczne naturalne bezinwazyjne odstraszanie. Jedyny skuteczny sposob to ukatrupienie kota razem w glupim wlascicielem ktory ma za nic cudza wlasnosc i ma w powazaniu to ze za smierdziela odpowiada tylko on nikt inny. Ale co tam kogo to obchodzi. Wazne zeby nie szczal i nie sral w jego ogrodku a ze sasiada szlag trafia od smrodu to juz nie jego problem. Problemem sa tez durne stworzone przez durnych ludzi przepisy ktore ww chronia bardziej niz wlascicieli ktorych dzialkk sa obsrane i obszczane przez te smierdzace pchlarze. A teraz hejt … czekam
    • marek
    • 2023-05-22 11:59:10
    macie jakiś skuteczny sposób na pozbycie się problemu raz na zawsze? te naturalne mnie nie interesują
    • Nela
    • 2023-05-27 15:07:15
    Walnij się w łeb nieludzki durniu. Zwyrole z takim myśleniem powinni być nawet jeszcze surowiej karani, niż są do tej pory.
    • Ewa
    • 2023-06-26 16:47:46
    Popieram, ja też mam taki problem. Sąsiad dostaje dotację za to, że dokarmia koty... mieszka w bloku, a kuwetą są sąsiadujące ogródki ...
    • Logo
    • 2023-09-07 16:14:47
    Bravo ktos wkoncu mądry
    • Pelagia
    • 2024-03-11 02:12:33
    Też mam taki problem sąsiadka dokarmia koty z całej wioski a załatwiać sie chodza do mnie bo u mnie ziemia co roku skopana mięciutka jest to mają wygodnie . Przeczytałam kiedyś że mielony pieprz jest skuteczny. I. jest ale po deszczu już nie działa ile można kupować
    • Renata
    • 2023-06-02 06:12:23
    Skutecznym i humanitarną metodą odstraszania kotów jest polanie ich wodą.A jeśli chodzi o ich odchody, to pamiętajmy, że koty zagrzebują swoje kupki. Żadne inne zwierzęta tego nie robią. Ponadto koty niezwykle dbają o swoją higienę. Myją się nie tylko po jedzeniu, ale także po defekacji.Są pożytecznymi zwierzętami,ponieważ odstraszają gryzonie, które roznoszą patogenty chorób, a także krety,które niszczą trawniki i uprawy. Wystarczy sięgnąć pamięcuą do lektury szkolnej" Dżuma" Alberta Camus, a wtedy wszystko stanie się oczywiste.Pozdrawiam
    • Ja
    • 2023-06-06 17:31:42
    Odstraszają krety? To u mnie koty sąsiada kretami, które przekopują mi działkę, w ogóle się nie interesują. Przychodzą się wysrać na moich świeżo przekopanych , spulchnionych grządkach. Trafić na takie zakopane gówienko, rzecz bezcenna!!! Fuj
    • Jan
    • 2023-09-09 03:16:52
    Gowno prawda, mi sra gdzie popadnie i nie zakopuje.
    • Makalele
    • 2023-09-24 15:17:36
    Ciekawe bardzo,że niby w ogrodzie zakopują? Czyli biorą szpadelek,wykopują trawkę i zakopują tak? Dziwne bo w moim ogrodzie jest tyle kocich gówien ,że jak przejadę kosiarką to zapach czuć u sąsiada. Proponuje kupić bulteriera albo mastifa,kotki przestaną przychodzić?
    • Jestem wykonczona
    • 2023-06-11 14:38:08
    Kot sąsiada nie zagrzebuje swoich odchodów na moim trawniku, muszę je sprzątać o on przychodzi tworzyć następne. Poza tym oznaczył dokładnie mój taras i teraz nawet w pokoju trudno wytrzymać ten smród. Ktoś wie jak się pozbyć tego smrodu?
    • Agnieszka
    • 2023-11-17 12:34:55
    Złapać kota jako wolnozyjacego i wykastrować, kastrowane mniej znaczą i mniej pachnie mocz. Albo nagrać kota i wystawić sąsiadowi rachunek za remont, zgodnie z prawem. Art. 431.[2] [Szkoda wyrządzona przez zwierzęta] § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. § 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
    • Paweł
    • 2023-10-02 15:54:27
    Te sierściuchy zagryzły mi w ogrodzie już cztery kosy. Nie daruję.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...