Zioła, które mogą pomóc w przypadku problemów ze snem

Niestety, wiele osób każdej nocy ma problemy z zaśnięciem, a nawet kiedy już uda się im zasnąć, ciągle się przebudzają, co sprawia, że nocny odpoczynek nie jest efektywny. Brak snu w odpowiedniej dawce bardzo negatywnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie jak i na nasze zdrowie, a przedłużające się problemy ze snem znacząco obniżają jakość życia. Sen to także doskonała okazja do tego, aby odpocząć i pozwolić organizmowi na efektywną regenerację. Podczas kłopotów ze snem cierpimy więc zarówno fizycznie jak i psychicznie, możemy mieć obniżony nastrój, mniejszą motywację do codziennych zajęć i obowiązków. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważny jest w naszym życiu sen, z pewnością warto wypróbować różnego rodzaju zioła, które mogą wpływać na polepszenie jego jakości. W przypadku zaburzeń snu warto od razu zacząć działać i zrobić coś w kierunku poprawy obecnej sytuacji. 

Lawenda - pozwala się wyciszyć i odprężyć

Lawendę zna za pewne każdy z nas i za pewne nie będzie zbyt wielkim odkryciem stwierdzenie, że olejek z tej rośliny w postaci inhalacji olejkami eterycznymi pozwala się zrelaksować, wyciszyć i odprężyć. Olejki mogą być stosowane w kominkach zapachowych lub specjalnych aromatyzerach ultradźwiękowych. Dlatego też warto spróbować takich właśnie inhalacji bezpośrednio przed snem. Dzięki zawartości linalolu oraz octanu linalolu możliwe jest obniżenie nadaktywności ośrodkowego układu, lawenda może nam też pomóc się uspokoić i wyciszyć emocje, które gromadzą się w nas przez cały dzień. Lawenda sprawdzi się więc w przypadku naturalnego zwalczania kłopotów ze snem, radzenia sobie ze stanami lękowymi czy też ze stresem. Jest też składnikiem wielu preparatów dedykowanych na dobry sen, które można stosować jako suplementy diety.

Melisa na uspokojenie nerwów

Melisa przede wszystkim pomaga uspokoić nerwy, wyciszyć się i odzyskać utraconą równowagę emocjonalną. Herbata z melisy wypijana przed snem sprawia więc, że cały organizm wyhamowuje, a także może zmniejszać problemy z zasypianiem. Zaleca się jej stosowanie w przypadku nadmiernego pobudzenia nerwowego, stresu, bólu głowy, a także w przypadku nerwic o różnym podłożu. Może pomóc na melancholię, a także łagodzić pojawiające się stany depresyjne. Działanie uspokajające sprawia, że jej stosowanie może poprawić naszą jakość snu, a wszystko to dzięki zawartości cytralu oraz kariofilenu w olejku eterycznym, jaki jest pozyskiwany z liści melisy lekarskiej. Zioło to z powodzeniem może być uprawiane w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie. Można też sięgać po preparaty, które mają w swoim składzie melisę. 

Kozłek lekarski o działaniu rozkurczowym

Kozłek jest również znany jako waleriana, a cennym surowcem, jaki jest z niego pozyskiwany jest olejek eteryczny. W jego składzie możemy znaleźć kwas walerianowy, który odpowiada za jego lecznicze właściwości. Przede wszystkim jest to zioło, które może być bardzo pomocne w przypadku kłopotów ze snem, gdyż substancje czynne w nim zawarte mają działanie rozkurczowe. Kozłek lekarski złagodzi więc uczucie niepokoju lub też lęk, jaki może pojawiać się bezpośrednio przed zaśnięciem. Pozytywnie wpływa na pracę całego układu nerwowego, dlatego też bardzo często stanowi dodatek do wielu preparatów o działaniu nasennym, uspokajającym lub też przeciwskurczowym. Najczęściej znajdziemy go w postaci suplementów diety, ale i herbaty czy też nalewki.

Melatonina - ważny hormon odpowiadający za efektywny sen

Wiele lekarstw nasennych przede wszystkim koncentruje się wokół zapewnienia organizmowi szybszego lub też dłuższego snu. Niestety, nie oznacza to, że będzie on zdrowy ani też efektywny na tyle, aby zapewnić organizmowi dobre funkcjonowanie. Zdrowy sen to możliwość wprowadzenia organizmu w fazę REM, kiedy to ma on szansę najbardziej się zregenerować. Natomiast, za odpowiedni rytm snu oraz aktywności organizmu odpowiada melatonina, która znajduje się w naszej krwi. Szalenie ciekawy jest sposób jej wytwarzania w ludzkim organizmie- dzieje się to w momencie, kiedy jest ciemno. Analogicznie, kiedy jest widno, produkcja tego hormonu spada. Warto też zauważyć, że może się ona zmniejszać wraz z wiekiem, spadając drastycznie już po 40 roku życia aż o 1/3. Dlatego też w aptekach znajdziemy preparaty, które pozwalają na suplementację tej substancji w naszej krwi. Bardzo często bowiem okazuje się, że u osób, które cierpią na zaburzenia snu, poziom melatoniny we krwi jest znacznie obniżony. Może się tak też dziać w konsekwencji prowadzonego trybu życia, a więc poprzez pracę na zmiany lub też częste przemieszczanie się poprzez strefy czasowe. Organizm nie wie, kiedy tak naprawdę przypada jego czas aktywności, a kiedy czuwania oraz snu. Melatonina w postaci suplementów diety może więc pozytywnie wpłynąć na spokojne zasypianie oraz efektywny sen, może też poprawić funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Jak widać, istnieje wiele naturalnych sposobów na lepszy, zdrowszy i bardziej efektywny sen. Z pewnością warto je wypróbować jeszcze zanim sięgniemy po tabletki nasenne. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...