Cholesterol LDL - jak obniżać jego poziom w organizmie?

Cholesterol zazwyczaj uważany jest za coś niedobrego dla naszego organizmu, chociaż tak naprawdę jest to jeden z tych związków chemicznych, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To składnik, który wspomaga pracę mózgu, wytwarzanie witaminy D3 oraz składnik błon komórkowych. Tak potrzebny, powinien jednak występować w naszych tkankach i w osoczu krwi w odpowiedniej ilości, gdyż w przeciwnym razie jego nadmiar w prosty sposób prowadzi do powstawania wielu chorób związanych z układem naczyniowym. Dlatego też cholesterol został podzielony na ten dobry oraz zły. Zła frakcja to cholesterol LDL, a dobra to HDL. To właśnie zły cholesterol prowadzi do zwężania się naczyń krwionośnych, a więc do ich miażdżycy, co w konsekwencji może prowadzić do zawału serca. Poziom cholesterolu w organizmie można zbadać wykonując morfologię krwi. Oznacza się wówczas cholesterol całkowity, a w jego ramach zawarty jest między innymi zły cholesterol LDL. 

Jak obniżać poziom złego cholesterolu?

Jak widać, cholesterol sam w sobie nie jest zły, ale powinniśmy się starać utrzymywać go na odpowiednim poziomie, szczególnie ograniczając te potrawy, które zawierają go w formie LDL, a mowa tutaj o bardzo tłustych i ciężkostrawnych daniach, albo też propozycjach jedzenia typu fast- food. Na odpowiedni poziom cholesterolu wpływa więc bardzo mocno nasze odżywianie się, nasza waga, stres, ale i to, czy uprawiamy aktywność fizyczną lub też czy palimy papierosy. Chcąc podbudować swój organizm od środka i w naturalny sposób niwelować poziom złego cholesterolu, możemy korzystać z suplementów diety, które zawierają wyciągi z leczniczych ziół.

Czosnek na obniżenie cholesterolu? Jak najbardziej!

Zawarta w czosnku allicyna między innymi wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, a więc pomaga obniżać poziom złego cholesterolu w organizmie. Dodatkowo, obecny w jego składzie siarkowodór o podobnym działaniu sprawia, że czosnek często jest polecany jako remedium na problemy z układem krążenia. Najskuteczniejszą formą czosnku, która ma najwięcej właściwości leczniczych jest wyciąg, który zawiera więcej dobroczynnych substancji niż jego sproszkowany odpowiednik.

Czerwony ryż czyli rewolucyjna monakolina

Jest to pewna nowość na rynku, gdyż preparaty z monakoliną są dostępne stosunkowo od niedawna. Monakolina to substancja, która powstaje podczas procesów fermentacji czerwonego ryżu. Do tego celu wykorzystywane są grzyby z gatunku monascus purpureus. Badania nad tą substancją prowadzone były w Chinach u osób cierpiących na chorobę wieńcową, w przypadku których stosowanie preparatu spowodowało spowolnienie działania enzymu, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie złego cholesterolu w organizmie. Warto jednak wiedzieć, że taki efekt można uzyskać przyjmując odpowiednią dawkę monakoliny na poziomie od 2,5 do 10 mg dziennie. Dlatego też warto zwracać uwagę na procentową zawartość sfermentowanego, czerwonego ryżu w postaci preparatów suplementacyjnych. Przy długotrwałym przyjmowaniu preparatów możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, które zbliżone są do tych, jakie powodują statyny, co nie zostało jeszcze do końca udokumentowane, stąd zaleca się pewną ostrożność.

Len zwyczajny również może pomóc w walce z cholesterolem

To za sprawą zawartych w tej roślinie liglinach możliwe jest obniżanie poziomu złego cholesterolu w organizmie. Zalecana dawka, którą powinno się przyjmować wynosi około 3 łyżek oleju lnianego dziennie. Preparaty z lnem mogą mieć jednak zróżnicowaną postać, także mogą być przyjmowane w postaci proszku, nasion oraz suplementów diety, które zawierają siemię lniane w swoim składzie. Dzięki dobroczynnym kwasom tłuszczowym kuracja z wykorzystaniem lnu może pomóc w obniżeniu cholesterolu już po około 12 tygodniach od jej rozpoczęcia, co pokazywał eksperyment przeprowadzony przez Profesor Suzanne Hendrich w Stanach Zjednoczonych.

Ostropest plamisty w preparatach zapobiegających miażdżycy naczyń krwionośnych

Roślina ta w ostatnim czasie stała się szalenie popularna, a wiele osób zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania rekomenduje dodawanie jej nawet do koktajli. Prozdrowotne zastosowanie ostropestu wynika z jego składu, a konkretniej z flawonolignanów, które określane są mianem sylimaryny. Dodatkowo, posiada on także histaminę oraz tyraminę, a także sterole oraz związki goryczowe. Dzięki temu posiada szereg różnych zastosowań. Jego owoce mają właściwości przeciwzapalne, a także przeciwutleniające. Dzięki temu spowolnione zostają procesy, które powodują wytwarzanie się w organizmie cholesterolu. Za sprawą tego działania, ostropest znajdziemy w wielu preparatach o działaniu przeciwmiażdżycowym. Preparaty te często są też dedykowane osobom, które chcą w naturalny sposób zapobiegać powstawaniu w organizmie frakcji złego cholesterolu LDL.

Jak widać, także w przypadku walki z wysokim poziomem cholesterolu dostępnych jest wiele naturalnych sposobów jego obniżania, które bazują na zastosowaniu ziół. Produkty, które je zawierają z pewnością zasługują na naszą uwagę, zarówno kiedy chcemy zapobiegać jak i kiedy już podejmujemy próbę leczenia i chcielibyśmy wspomóc się składnikami płynącymi prosto z natury.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...