Kamica nerkowa - objawy, przyczyny oraz sposób leczenia

Kamica nerkowa to jedno z najczęstszych schorzeń układu moczowego, które dotyka ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się tworzeniem twardych złogów mineralnych w nerkach lub drogach moczowych co może prowadzić do niezwykle bolesnych objawów i poważnych komplikacji zdrowotnych. Choć kamienie nerkowe mogą dotknąć każdego istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Dowiedz się jak rozpoznać pierwsze objawy kamicy nerkowej, jakie badania są niezbędne do jej diagnozy oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze. Poznaj również proste, ale skuteczne sposoby, które pomogą zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i cieszyć się zdrowymi nerkami przez całe życie.

Kamica nerkowa - co to?

Kamica nerkowa znana również jako nefrolitaza to schorzenie, w którym w nerkach lub drogach moczowych tworzą się twarde złogi mineralne. Te złogi - zwane kamieniami nerkowymi mogą być małe jak ziarnko piasku lub duże jak perła. Kamienie nerkowe mogą powodować silny ból, a ich powstawanie wiąże się z wieloma czynnikami.

Jak powstają kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe powstają, gdy w moczu znajduje się zbyt duża ilość niektórych substancji chemicznych, które mogą tworzyć kryształy. Te kryształy mogą stopniowo rosnąć, łącząc się - tworząc kamienie. Proces ten może być spowodowany przez różne czynniki, w tym odwodnienie, dieta bogata w białko i sód, a także genetyczne predyspozycje.

Przyczyny kamicy nerkowej - czynniki ryzyka kamieni nerkowych

Istnieje wiele czynników ryzyka (przyczyny kamicy nerkowej), które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych:

 • Odwodnienie - niedostateczne spożycie płynów powoduje, że mocz staje się bardziej skoncentrowany, co sprzyja powstawaniu kamieni.
 • Dieta - dieta bogata w białko, sód i cukry może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej. Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w szczawiany (takich jak szpinak, rabarbar, orzechy i buraki) może również sprzyjać powstawaniu kamieni.
 • Genetyka - rodzinne występowanie kamicy nerkowej może wskazywać na genetyczną predyspozycję do tego schorzenia. Jeśli w rodzinie występowały przypadki kamicy nerkowej, istnieje większe ryzyko, że osoba również może na nią zachorować.
 • Otyłość - nadwaga i otyłość mogą wpływać na skład moczu i sprzyjać powstawaniu kamieni. Utrzymanie zdrowej masy ciała poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną może pomóc w zmniejszeniu ryzyka.
 • Choroby - pewne schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby układu moczowego mogą zwiększać ryzyko kamicy nerkowej. Inne choroby takie jak nadczynność przytarczyc mogą również prowadzić do powstawania kamieni.

Objawy kamicy nerkowej

Jak objawia się kamica nerkowa?

Częstym i typowym objawem kamicy nerkowej jest nagły i silny ból (atak kamicy nerkowej, napady kolki nerkowej) - jest spowodowany przesuwaniem się kamienia przez drogi moczowe. Inne objawy kamicy nerkowej mogą obejmować:

 • Krwiomocz (obecność krwi w moczu) - mocz może być różowy, czerwony lub brązowy.
 • Nudności i wymioty - towarzyszą one bólowi i są wynikiem podrażnienia nerwów w obrębie brzucha.
 • Częste oddawanie moczu/bolesne oddawanie moczu - kamień może podrażniać drogi moczowe, powodując częste potrzeby oddawania moczu i ból podczas mikcji.
 • Gorączkę i dreszcze - występują w przypadku współistniejącej infekcji.

Gdzie boli przy kamicy nerkowej?

Ból związany z kamicą nerkową najczęściej odczuwany jest w dolnej części pleców, po jednej stronie ciała. Może promieniować do podbrzusza, pachwiny i wewnętrznej strony ud. Intensywność bólu może się zmieniać, a jego charakter często opisuje się jako falowy co oznacza, że ból nasila się i łagodnieje w regularnych odstępach czasu.

Diagnostyka kamicy nerkowej

Jak diagnozuje się kamicę nerkową?

Diagnoza kamicy nerkowej opiera się na objawach klinicznych pacjenta oraz wynikach badań laboratoryjnych i obrazowych. Lekarz może zlecić:

 • Wywiad medyczny i badanie fizykalne - lekarz zapyta o objawy, historię chorób i ewentualne przypadki kamicy w rodzinie.
 • Analizę moczu - w celu wykrycia obecności krwi, kryształów lub infekcji.
 • Badania krwi - w celu oceny funkcji nerek i poziomu substancji chemicznych, które mogą sprzyjać powstawaniu kamieni.

Badania laboratoryjne i obrazowe

Do podstawowych badań obrazowych należą:

 • USG (Ultrasonografia) - szybka i nieinwazyjna metoda pozwalająca wykryć kamienie w nerkach i drogach moczowych. Jest bezpieczna i szeroko dostępna.
 • Tomografia komputerowa (CT) - najbardziej dokładne badanie, które może wykryć nawet małe kamienie, jest szczególnie przydatna w diagnostyce różnicowej.
 • RTG przeglądowe jamy brzusznej - może być użyteczne w wykrywaniu dużych kamieni nerkowych, ale nie jest tak czułe jak CT.

Kamica nerkowa

Leczenie kamicy nerkowej - jak zapobiegać kamicy nerkowej?

Mechaniczne rozbijanie kamieni nerkowych

Jak leczyć kamicę nerkową? W przypadku większych kamieni, które nie mogą przejść przez drogi moczowe samoistnie - stosuje się różne metody mechanicznego rozbijania kamieni takie jak:

 • Litotrypsja falą uderzeniową (ESWL) - procedura polegająca na rozbijaniu kamieni za pomocą fal uderzeniowych. Jest nieinwazyjna i często stosowana.
 • Ureteroskopia - endoskopowe usuwanie kamieni z moczowodu. Procedura polega na wprowadzeniu cienkiego endoskopu przez cewkę moczową do moczowodu.
 • Chirurgia laparoskopowa - używana w rzadkich przypadkach, gdy inne metody zawiodą. Jest to metoda bardziej inwazyjna, ale skuteczna w usuwaniu dużych kamieni.

Dieta przeciw kamicy nerkowej - domowe sposoby na kamienie nerkowe

W przypadku mniejszych kamieni, które mogą przejść samoistnie pomocne mogą być:

 • Picie dużej ilości wody - odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w zapobieganiu kamicy nerkowej. Zaleca się picie co najmniej 2-3 litrów wody dziennie, aby utrzymać mocz rozcieńczony i zapobiec powstawaniu kamieni.
 • Sok z cytryny - sok z cytryny zawiera cytryniany, które mogą zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych. Dodawanie soku z jednej cytryny do szklanki wody i picie takiej mieszanki kilka razy dziennie może być skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka kamicy nerkowej.
 • Ocet jabłkowy - ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który może pomóc w rozbijaniu kamieni nerkowych i zmniejszeniu bólu. Dodanie dwóch łyżek octu jabłkowego do szklanki wody i picie tego napoju może być korzystne. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością, ponieważ nadmiar kwasu może być szkodliwy dla zębów i żołądka.
 • Herbata z piołunu - piołun jest rośliną o właściwościach przeciwzapalnych i może pomóc w zmniejszeniu bólu oraz zapobieganiu infekcjom. Herbatę z piołunu można przygotować zalewając łyżkę suszonego piołunu wrzątkiem i parząc przez 10 minut. Picie tej herbaty raz dziennie może przynieść ulgę.
 • Napar z liści pokrzywy - pokrzywa działa moczopędnie i może pomóc w wypłukiwaniu kamieni nerkowych. Napar z liści pokrzywy można przygotować zalewając łyżkę suszonych liści wrzątkiem i parząc przez 10-15 minut. Picie tej herbaty dwa razy dziennie może wspomagać zdrowie nerek.
 • Korzeń mniszka lekarskiego - korzeń mniszka lekarskiego działa jako naturalny diuretyk i pomaga w oczyszczaniu nerek. Można przygotować herbatę z korzenia mniszka zalewając łyżkę suszonego korzenia wrzątkiem i parząc przez 15 minut. Picie tej herbaty dwa razy dziennie może wspomagać zdrowie nerek.
 • Dieta bogata w wapń - spożywanie odpowiedniej ilości wapnia w diecie może pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej. Wapń z pożywienia wiąże się ze szczawianami w jelitach, co zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni. Dobre źródła wapnia to mleko, sery, jogurty, a także zielone warzywa liściaste.
 • Ograniczenie spożycia soli - nadmierne spożycie soli (chlorku sodu) może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych, ponieważ sól zwiększa ilość wapnia w moczu. Zaleca się ograniczenie spożycia soli do mniej niż 2300 mg sodu dziennie, a dla osób z nadciśnieniem - do mniej niż 1500 mg sodu dziennie, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.
 • Spożywanie pokarmów bogatych w magnez - magnez pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych poprzez zmniejszenie wchłaniania szczawianów. Dobre źródła magnezu to orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa liściaste.
 • Regularna aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i mogą wspomagać zdrowie nerek. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.
 • Unikanie pokarmów bogatych w szczawiany - pokarmy takie jak szpinak, rabarbar, orzechy, buraki, czekolada i herbata mogą zwiększać ryzyko tworzenia się kamieni szczawianowych. Ograniczenie spożycia tych produktów może pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej.

Profilaktyka u dzieci

Czym jest kamica nerkowa u dzieci?

Kamica nerkowa u dzieci jest rzadsza niż u dorosłych, ale jej objawy mogą być równie bolesne. Dzieci z kamicą nerkową mogą doświadczać silnego bólu brzucha, nudności, wymiotów i krwi w moczu. Przyczyny kamicy nerkowej u dzieci mogą być związane z genetyką, dietą i nawodnieniem.

Jak zapobiegać kamicy nerkowej u dzieci?

Zapobieganie kamicy nerkowej u dzieci obejmuje podobne zasady jak u dorosłych:

 • Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia - zachęcanie dzieci do picia wody przez cały dzień. Dzieci powinny pić co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie (w zależności od ich wieku i aktywności fizycznej).
 • Zdrowa dieta - unikanie pokarmów bogatych w szczawiany i sól. Wprowadzenie diety bogatej w owoce i warzywa, a także w produkty pełnoziarniste i białko roślinne.
 • Regularne badania - monitorowanie zdrowia nerek u dzieci z rodzinną historią kamicy nerkowej. Regularne wizyty u pediatry i badania moczu mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemów.
 • Unikanie nadmiaru suplementów - należy unikać nadmiaru suplementów wapnia i witaminy D, chyba że są one przepisane przez lekarza.

Kamica nerkowa to poważne schorzenie, które może powodować znaczny dyskomfort i komplikacje zdrowotne. Dzięki odpowiedniej diecie, nawodnieniu i zdrowemu stylowi życia można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Ważne jest również, aby w przypadku wystąpienia objawów kamicy nerkowej skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne i lecznicze. Regularne badania i monitorowanie zdrowia nerek mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom kamicy nerkowej.

Zdrowie nerek jest kluczowe dla ogólnego zdrowia organizmu. Dbając o odpowiednie nawodnienie, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną możemy nie tylko zapobiec kamicy nerkowej, ale także poprawić nasze samopoczucie i jakość życia.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...