Gotu kola - działanie, dawkowanie, właściwości

Gotu Kola, czyli wąkrotka azjatycka, występuje głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, m.in. na Madagaskarze, w Afryce Centralnej i Południowej, a także w Chinach i Indiach. Nazwa tej rośliny w dosłownym tłumaczeniu oznacza liść o kielichowym kształcie. W niektórych rejonach natomiast liście Gotu Kola nazywane są źródłem życia ze względu na ich dobroczynne właściwości, a także możliwość wykorzystanie w medycynie zarówno liści jak i łodyg. Jest to szczególnie korzystne zjawisko, bowiem w zależności od terenów, na których rośnie, Gotu Kola może mieć większe liście lub dłuższe korzenie.

Właściwości znane od lat

Dawniej Gotu Kola była stosowana w formie kompresów na oparzenia, a także w przypadku ran postrzałowych. Obecnie jej przeznaczenie nieco się zmieniło, jednak właściwości nadal są takie same. Roślina ta zawiera duże ilości substancji z grupy pentacyklicznych saponin triterpenowych. Triterpnetyny natomiast wykazują zdolność do pobudzenia tworzenia się w stawach, tkankach i kościach kolagenu, który nie tylko wspiera ich działanie, ale także stanowi ochronę przed nadmiernym ścieraniem się kości. Te same substancje aktywne są w stanie również wpłynąć na lepszy stan naczyń krwionośnych, a także regulować prace przekaźników nerwowych, które odpowiadają za przekazywanie informacji w mózgu.

Niezależnie od tego, czy Gotu Kola stosowana jest w formie kompresów, czy podawana w innej postaci, jej pozytywny wpływ na organizm nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Spożywana doustnie dostarcza organizmowi witaminy A, C, E i K oraz magnez.

Wszechstronne działanie

Gotu Kola znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Zawdzięcza to swemu wszechstronnemu działaniu. Dodatkowe właściwości tej rośliny były odkrywane przez lata. Obecnie trudno nie docenić jej działania w zakresie:

  • stosowania na rany i oparzenia głównie z powodu swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, co skutecznie zapobiegało zakażeniom; Dodatkowo przyspiesza również gojenie się ran, zarówno w działaniu miejscowym, jak i doustnym. Dlatego też może być stosowana w leczeniu oparzeń, bliznowców, ran pooperacyjnych czy owrzodzeń skóry. W przypadku tkanki łącznej wpływa natomiast na  prawidłowy jej rozwój i zapobiega nadmiernego twardnieniu;
  • pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, mianowicie wzmacnianiu tkanki łącznej w okolicy naczyń i stymulacji syntezy kolagenu, który poprawia elastyczność naczyń krwionośnych;
  • selektywnego działania toksycznego na komórki nowotworowe, co jest obecnie badane pod kątem poszukiwań leku na raka;
  • pozytywnego działania na ośrodkowy układ nerwowy;
  • poprawy samopoczucia: właściwości uspokajające, antydepresyjne, przedłużenie i poprawa snu;
  • właściwości przeciwbólowych i przeciwdrgawkowych;
  • wspomagania pamięci, a także poprawy zdolności poznawczych i przyswajania informacji. uważa się nawet, ze jest w stanie w pewnym stopniu odwrócić procesy utraty pamięci u osób dotkniętych chorobą Alzheimera;
  • przyspieszenia gojenia się wrzodów żołądka;
  • licznych zastosowań w kosmetologii, a szczególnie jako remedium na rozstępy i cellulit.

Z uwagi na powyższe Gotu kola i ekstrakt z niej coraz częściej staje się składnikiem suplementów diety oraz kremów do stosowania zewnętrznego.

Dawkowanie Gotu Kola - czy można uniknąć skutków ubocznych

Zazwyczaj Gotu Kola to tabletki lub kapsułki spożywane podczas posiłków bądź między nimi. Wielbicie wyjątkowych smaków docenią jednak fakt, że Gotu Kola to także herbata, a właściwie napar z suszonych liści, który wykazuje takie same działanie jak roślina przyjmowana w formie tabletek. W zależności od schorzenia stosuje się różne dawki, jednak możliwe jest wskazanie zalecanych ilości. Dla przykładu, w przypadku oparzeń stosuje się 200 mg wyciągu, a jako wsparcie w leczeniu choroby Alzheimera do 600 mg. Można stosować wyższe dawki, gdyż nie stwierdzono, by Gotu Kola miała skutki uboczne wynikające ze spożywania nadmiernych ilości.

Podczas zażywania Gotu Kola może wystąpić działanie uboczne w postaci lekkiej wysypki, wrażliwości na promienie słoneczne i bóle głowy. Jeśli takie objawy się pojawią, wystarczy zmniejszyć dawkę. W przypadku braku efektu wskazane jest odstawienie tej rośliny na dobre. Wprawdzie sama roślina jest uważana za bezpieczną, jednak nie każdy może ją stosować. Gotu Kola ma przeciwskazania, do których należy przede wszystkim niskie ciśnienie krwi. Także kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny przyjmować doustnie suplementów zawierających ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej. Za wyjątkiem tych ograniczeń, Gotu Kola może stać się cennym wsparciem w leczeniu wielu schorzeń.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...