Imbir i jego właściwości lecznicze

Imbir to roślina dość powszechnie wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale i medycynie. Od wieków jego właściwości lecznicze doceniane są w Azji. Imbir stosowany jest tam jako przyprawa, lekarstwo na przeziębienie, a także preparat na bóle miesiączkowe.

Imbir i jego właściwości lecznicze

Imbir swój intensywny aromat oraz lekko słodki smak zawdzięcza zingiberolowi, a więc składnikowi olejku eterycznego. Z kolei substancje żywicowe np. zinferon i ginferol odpowiedzialne są za palący posmak imbiru. Wszystkie one wykazują tez właściwości zdrowotne.

Olejek zawarty w kłączu imbiru pobudza wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego. Dzięki temu leczy wzdęcia, a także działa żółciopędnie poprawiając procesy trawienne. Imbir wchodzi też w skład leków przeciwko chorobie lokomocyjnej, gdyż skutecznie łagodzi mdłości i pobudza apetyt. Z tego względu wykorzystywany jest też w przypadku osób po chemioterapii. Zmniejsza zlepienie płytek krwi chroniąc tym samym przed tworzeniem się groźnych zakrzepów. Powinny go spożywać regularnie osoby ze zwiększonym poziomem złego cholesterolu we krwi.

Imbir doskonale łagodzi bóle miesiączkowe. Ponadto leczy przeziębienie i przynosi ulgę chorym stawom. Jest bowiem bardzo bogaty w substancje przeciwzapalne, wchodzi zresztą często w skład wielu maści i żelów przeciwzapalnych i rozgrzewających. Wykorzystywany jest w czasie masażu jako składnik olejków eterycznych. Działa przeciwobrzękowo i pomaga w leczeniu migreny. Wykazuje działanie odświeżające i odkażające. dlatego też warto wykorzystywać imbir do płukania chorego gardła. Niewiele osób wie, że dodanie sproszkowanego imbiru do kawy niweluje jej szkodliwe działanie. Imbir poprawia koncentrację oraz poprawia ukrwienie mózgu. W Azji uznawany jest też za afrodyzjak.

Imbir jako przyprawa

W Polsce imbir jest przyprawą, która cały czas zyskuje na popularności. Warto jednak pamiętać, że forma surowa i sproszkowana różnią się między sobą i nie wolno ich używać wymiennie. Surowy imbir doskonale nadaje się do owoców morza oraz dań mięsnych np. z kaczki czy wieprzowiny. Mielony z kolei lepiej sprawdza się w daniach słodkich i deserach. Pasuje także do pieczonych jabłek.

Surowy imbir każdorazowo trzeba dokładnie umyć i obrać. Co ciekawe, nie powinno łączyć się go z ziołami, bo te kłócą się z jego intensywnym aromatem. Doskonale natomiast komponuje się z przyprawami korzennymi takimi jak ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, goździki czy gałka muszkatołowa. Przy czym imbiru nie warto kupować na zapas, bo szybko wietrzeje i traci swoje wyjątkowe walory smakowe i zapachowe.

Imbir i jego właściwości kosmetyczne

Coraz częściej imbir, a dokładniej olejek imbirowy znajduje zastosowanie jako składnik preparatów wyszczuplająco-modelujących. Poprawia bowiem krążenie krwi oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Okazuje się tez skuteczny w walce z cellulitem. Imbir wchodzi również często w skład wielu perfum, z uwagi na jego egzotyczny i świeży aromat. Dobrze komponuje się z innymi, korzennymi zapachami np. kardamonem czy goździkami. Stosowany jest przede wszystkim w perfumach przeznaczonych dla mężczyzn.

Rodzaje imbiru i jego pochodzenie

W polskich sklepach imbir można dostać w formie surowej lub sproszkowanej. W sklepach z żywnością azjatycką sprzedawany jest tez imbir marynowany czy kandyzowany. Jest on doskonałym dodatkiem do sushi. Ciekawy smak mają także ciasteczka czy cukierki imbirowe. W hipermarketach coraz częściej znaleźć można piwa imbirowe. W Chinach, na lokalnych targowiskach, dużą popularnością cieszy się również imbir konserwowany, a więc zatopiony w cukrze.

Zresztą imbir pochodzi właśnie z Azji. Tam uprawiany jest już ponad 3000 lat. Jednak jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Okazuje się też, że był wykorzystywany na terenie południowej Europy i Bliskiego Wchodu jeszcze przed pojawieniem się Rzymian. Potem za sprawą kolonistów z Portugalii trafił do Afryki czy Indii Zachodnich. Jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...