Nadciśnienie

Pokazano 1-35 z 66 pozycji

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, która stanowi najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci. Dolegliwość ta związana jest ze śmiertelnością oraz zapadalnością na takie choroby układu krążenia, jak udar mózgu, zawał i niewydolność serca czy choroba tętnic obwodowych. 

Nadciśnienie tętnicze - czym się objawia?

Dolegliwość, jaką jest nadciśnienie tętnicze, może przez wiele lat nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Te zaś, które niekiedy jej towarzyszą, często są bagatelizowane lub uznawane za skutek innych schorzeń, dlatego określa się je mianem objawów niespecyficznych. Należą do nich przede wszystkim: zawroty głowy, zmęczenie, duszności, nerwowość, krwawienie z nosa, zaburzenia snu, ucisk w głowie oraz łomotanie serca lub uczucie ucisku jego okolic. Warto brać pod uwagę wszystkie te oznaki i reagować zanim zaczną się na siebie nakładać, gdyż po dłuższym czasie zmiany, jakie wywołają one w organizmie mogą być już nieodwracalne. 

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego są zależne od jego rodzaju - pierwotnego lub wtórnego. Pierwsze pojawia się bez przyczyny, lecz może być związane z czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi. Drugie jest natomiast skutkiem innych dolegliwości - chorób czy uwarunkowań. Schorzenia, które często idą w parze z nadciśnieniem tętniczym to choroby nerek i tętnic nerkowych, zespół Cushinga, bezdech senny czy guz chromochłonny. Pozostałe czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to otyłość, nadwaga, niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie nadmiernych ilości soli, nadużywanie alkoholu oraz genetyka, czyli pojawienie się choroby w pokoleniu rodziców. 

Leczenie nadciśnienia przebiega zazwyczaj dwutorowo - farmakologicznie i niefarmagologicznie. Poza regularnym przyjmowaniem odpowiednio dobranych leków, osoba chora powinna przede wszystkim zmienić swój tryb życia, czyli rzucić palenie papierosów, ograniczyć spożycie soli i dążyć do sukcesywnej redukcji masy ciała. Niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Już 25 minut codziennych ćwiczeń, takich jak aerobik, jazda na rowerze czy zwykły spacer mogą znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze, a przy okazji pomóc w utrzymaniu masy ciała na prawidłowym poziomie. Dieta dla osób z nadciśnieniem powinna być z kolei oparta przede wszystkim na owocach, warzywach, rybach, niskotłuszczowym nabiale i produktach pełnoziarnistych. Korzystne okazuje się także przyjmowanie kwasu alfa liponowego, który normuje ciśnienie i ułatwia utratę zbędnych kilogramów. 

Produkt dodany do ulubionych