Algi - bogactwo wartości odżywczych z dna morskich głębin

Algi - bogactwo wartości odżywczych z dna morskich głębin

Algi morskie, czyli glony rosnące w wodach słonych, słodkich, stojących i płynących to roślinność, która fascynuje ludzi przede wszystkim ze względu na swoją tajemniczość. Wyróżniamy ponad 30 tysięcy gatunków wodorostów - mikroskopijnych i tak olbrzymich, jak krzewy czy zarośla. Każdy z nich ma jednak jedną cechę wspólną - jest bogaty w wiele cennych dla naszego organizmu składników, których w takiej ilości nie znajdziemy nigdzie indziej. 

Algi morskie co to jest?

Algi morskie to wodorosty, czyli organizmy jedno- lub wielokomórkowe, które rosną głównie w wodzie morskiej. Dzielimy je na zielenice (wodorosty o barwie zielonej), brunatnice (o barwie brunatnej) oraz krasnorosty (o barwie czerwonej. Ich ubarwienie zależne jest z kolei od głębokości, na której rosną w morzu. Algi nadają się do spożywania przez ludzi, a jednocześnie wykorzystywane są także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Organizmy te doceniamy przede wszystkim ze względu na wysoką wartość odżywczą oraz bogactwo minerałów, a tym samym prozdrowotne właściwości, dzięki którym zasłużyły na miano super food. Najpopularniejsze w ostatnim czasie algi morskie to spirulina i chlorella  - produkty silnie detoksykujące. 

Algi morskie co zawierają?

Skład alg morskich uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejsze z nich to głębokość, na jakiej rosną (od której zależy ilość docierającego do nich światła), a także temperatura wody i typ wybrzeża. Większość alg zawiera jednak praktycznie wszystko, czego potrzebuje nasz organizm, czyli przede wszystkim białko oraz wiele łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, takich jak żelazo, jod, fosfor, siarka, chlor, wapń, potas, sód, selen, miedź, mangan i nikiel, a także witaminy - między innymi witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B oraz beta-karoten i kwas foliowy. Algi dostarczają również dużej ilości cennego błonnika pokarmowego i protein. W wodorostach zielonych znajdziemy także kwas alfa-linolenowy, czyli związek z grupy kwasów omega-3, zaś w czerwonych kwas eikozapentaenowy, również pochodzący z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Niezwykle bogaty skład sprawia zatem, że algi to niesamowite odkrycie zarówno w dietetyce, jak i w kosmetyce. 

Algi morskie właściwości

Ze względu na swój skład algi morskie działają niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie całego układu trawiennego. Przyspieszają rozwój bakterii trawiennych w jelitach, a dodatkowo poprawiają wchłanianie składników odżywczych, które dostarczamy w codziennej diecie wraz z innymi produktami spożywczymi. Jednocześnie ograniczają wchłanianie tłuszczów i cukru, dzięki czemu pomagają zadbać o zdrowe serce i cały układ krwionośny. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że działają także odchudzająco poprzez przedłużenie uczucia sytości i usprawnienie trawienia. Algi wiążą również toksyny, co sprawia, że pozwalają z łatwością usunąć z organizmu chemikalia, alkohol czy inne szkodliwe substancje, zapobiegając zatruciom. Wodorosty mają także wiele właściwości upiększających. Działają przeciwutleniająco, czyli hamują proces starzenia się komórek, a jednocześnie regenerują, nawilżają i uelastyczniają skórę, stymulując produkcję nowego kolagenu i elastyny. Poprzez wzmocnienie ścian naczyń włosowatych i zapobieganie ich nadmiernej przepuszczalności, chronią również przed powstawaniem obrzęków, cellulitu, zastojów limfatycznych i tak zwanych pajączków. 

Algi morskie na co pomagają?

Algi morskie warto stosować przede wszystkim w celu wzbogacenia swojej codziennej diety w cenne dla zdrowia składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wodorosty są szczególnie polecane również osobom z nałogami i skłonnością do spożywania wysoko przetworzonych potraw, gdyż wspierają efektowną detoksykację organizmu. Dzięki takim właściwościom jak regulowanie ciśnienia krwi, ograniczanie wchłanialności tłuszczy i obniżanie poziomu cholesterolu zaleca się je także wszystkim, którzy są narażeni na jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Z algami powinny zaprzyjaźnić się również osoby na diecie odchudzającej, gdyż zawarty w nich błonnik pozwala skutecznie wyregulować pracę układu pokarmowego, zmniejszyć ochotę na podjadanie oraz usprawnić trawienie. Z kolei obecny w wodorostach jod przyspiesza proces liolizy, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej. Niezwykłe właściwości alg docenią także wszyscy ci, którzy zmagają się z problemami skórnymi, takimi jak nadmierna wrażliwość na czynniki zewnętrzne, nadprodukcja łoju czy widoczne oznaki starzenia. Wodorosty działają odmładzająco, przyspieszają regenerację, normalizują pracę gruczołów łojowych i dbają o zachowanie naturalnej bariery ochronnej naskórka, a tym samym prawidłowego poziomu nawilżenia

Algi morskie jak stosować?

Algi możemy zastosować przede wszystkim w swojej kuchni - nie tylko jako składnik sushi, ale także dodatek do mięs, ryb, zup, sałatek, zapiekanek, dań z makaronu, pizzy czy nawet tradycyjnego pieczywa. Wodorosty mogą być podsmażane, gotowane lub jedzone na surowo. W zależności od gatunku sprawdzą się najlepiej w różnej roli. Spirulina będzie doskonałym dodatkiem do kanapek, suszone listki nori zastąpią kaloryczne chipsy, a kombu dodane do dań z nasionami roślin strączkowych ułatwi ich trawienie i podkreśli smak całej potrawy. W odpowiedniej formie algi morskie mogą stać się również niezwykle cennym dodatkiem do kosmetyków stosowanych w pielęgnacji skóry oraz włosów. 

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz