Beta karoten - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Prowitamina A, czyli beta-karoten, to nie tylko związek przyspieszający opalanie. Wprawdzie jego głównymi fankami są wielbicielki opalania, jednak polubią go również osoby, które chcą ochronić swój wzrok przed uszkodzeniem czy pogarszaniem się. Do tego witamina ta wzmacnia odporność, wspiera leczenie trądziku i opóźnia występowanie zmarszczek. Na tym nie kończą się jego pozytywne dla organizmu właściwości.

Beta-karoten - właściwości

Beta-karoten jest związkiem należącym do grupy karotenoidów (pomarańczowe, czerwone i żółte barwniki roślinne). To z niego jest wytwarzana w organizmie witamina A, dlatego też jest nazywany zamienne jej prowitaminą. W procesie tym biorą udział enzymy wątrobowe i nienasycone kawy tłuszczowe. Ich pochodną jest retinol - gotowa postać witaminy A.

Beta-karoten - na co pomaga

Popularność beta-karotenu wynika ze współczesnej mody. Opalona skóra o brązowym odcieniu dla wielu kobiet jest marzeniem. W jego spełnieniu pomaga właśnie witamina A, która wspomaga opalanie. Część tego roślinnego barwnika magazynowana jest w skórze, co oznacza, że dłużej można cieszyć się opaloną skorą. Co więcej, beta-karoten to naturalny filtr przeciwsłoneczny: zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV. Oznacza to równocześnie mniejsze ryzyko poparzenia skóry. Jednakże witamina A nie tylko wspiera utrzymanie opalenizny - chroni również przed powstawaniem plam i przebarwień skory, które mogą być skutkiem opalania. Dlatego też idealna terapia przed rozpoczęciem sezonu opalania się powinna rozpocząć się 14 dni wcześniej, a jej częścią powinno być picie soku z marchewki 2-3 razy w tygodniu. Beta karoten na opalanie nie zastąpi jednak dobrego kremu z filtrem.

Witamina A to również przeciwutleniacz. Hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne, a tym samym może mieć wpływ na zapobieganie chorobom nowotworowym. Aktualne badania wskazują na obniżenie ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego. Dla zdrowia jest również cenny ponieważ obniża poziom złego cholesterolu. Oznacza to równocześnie ograniczenie odkładania się złogów tłuszczu w ścianach tętnic, co ma bezpośredni wpływ na ochronę przed miażdżycą i chorobom serca, np. zawałowi lub udarowi.

Beta-karoten to także bardzo dobra witamina uzupełniająca kurację mającą na celu poprawę wzroku i jego ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Witamina A, w którą jest przekształcany beta-karoten, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tego zmysłu, szczególnie w porach wieczornych i nocnych. Dzieje się tak, ponieważ witamina A jest częścią barwnika wzrokowego, który występuje w siatkówce oka, umożliwiającego widzenie w półmroku. Co więcej, beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. To schorzenie najczęściej jest powodem utraty wzroku w zaawansowanym wieku. Jednakże beta-karoten to również hamowanie rozwoju kseroftalmii (zespołu suchego oka) i zapobieganie uszkodzeniu soczewki czy powstaniu zaćmy.

Beta-karoten w ciąży

To z beta-karotenu powstaje witamina A. Jej nadmiar może stać się przyczyną rozwoju wad płodu, jednak nie oznacza to, że trzeba obawiać się spożywania warzyw zawierających beta-karoten. W rzeczywistości bowiem do organizmu trafia beta-karoten, który dopiero w organizmie jest przetwarzany w witaminę A. To organizm sam decyduje, ile witaminy potrzebuje, dlatego przedawkowanie go nie jest możliwe. Należy jednak uważać podczas stosowania zewnętrzne suplementacji, ponieważ przedawkowanie czystej witaminy A może stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Spożywanie beta-karotenu w ciąży jest wskazane ponieważ zwiększa się zapotrzebowanie na niego.

Beta-karoten - działanie kosmetyczne

Beta-karoten to nie tylko pozytywny wpływ na organizm człowieka od wewnątrz - to również widoczne zmiany zewnętrzne. Przede wszystkim ma działanie odmładzające. Pobudza produkcję  i odbudowę włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za napięcie skóry. Spłyca tym samym zmarszczki. Co więcej, związek ten chroni również przed fotostarzeniem się skóry, czyli przedwczesnym starzeniem się jej pod wpływem promieniowania słonecznego. Beta-karoten docenią również właściciele cery trądzikowej, ponieważ ogranicza pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza tym samym ryzyko pojawienia się nowych wyprysków, a do tego jest przydatny w pielęgnacji skory głowy i włosów (to ostatnie szczególnie jeśli występuje łojotok i/lub łysienie plackowate. Wszystko to sprawia, że beta-karoten będzie cenną zdobyczą w walce o piękny wygląd zewnętrzny.

Komentarze (1)

    • Andrzej
    • 2024-02-05 21:23:31
    No to jestem na dobrej drodze.Pozdrawiam

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...