Dieta dr Budwig – na czym polega i jak działa?

Dieta dr Budwig była owocem badań nad osobami walczącymi z nowotworem. Już od 60 lat pozostaje najbardziej znaną dietą antyrakową, opierającą się przede wszystkim na wysokiej podaży oleju lnianego. Jadłospis niemieckiej pani doktor polecany jest jednak nie tylko chorym, ale również tym zwyczajnie dbającym o swoje zdrowie. Co warto o nim wiedzieć?

Dieta dr Budwig – na czym polega?

Dieta dr Budwig to z założenia jadłospis, którego zadaniem jest przeciwdziałanie nowotworom oraz innym chorobom przewlekłym i nawracającym. Jego głównym założeniem jest dostarczenie organizmowi odpowiednio dużej ilości NNKT, czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, a dokładnie kwasów omega 3 obecnych przede wszystkim w takich produktach jak olej lniany czy len złocisty. Dieta polega naeliminacji złych tłuszczów i zastąpieniu ich tymi łatwo trawionymi i dobrze przyswajalnymi. Przez pierwsze cztery tygodnie tłuszcze zwierzęce eliminuje się z diety całkowicie, wybierając zamiast nich na przykład olej lniany, olej kokosowy czy olej z kiełków pszenicy. Istotne jest również łączenie nienasyconych kwasów tłuszczowych z dobrym białkiem, czyli chudym twarogiem. Stąd jadłospis ten często bywa nazywany także dietą olejowo-białkową.

Przed pełnym wdrożeniem diety dr Budwig bardzo istotne jest zastosowanie się do zaleceń, które mają przyzwyczaić układ pokarmowy do nowego jadłospisu. Jeśli etap ten zostanie pominięty, niewykluczone są bowiem różne przykre dolegliwości żołądkowe. Okres przejściowy pomiędzy dotychczas stosowaną dietą a dietą budwigową opiera się na spożywaniu zmielonego siemienia lnianego połączonego z sokiem z papai oraz na piciu szklanki soku z marchwi i 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie przez około 2 – 3 dni. Później można całkowicie wdrożyć założenia diety dr Budwig, pamiętając o przestrzeganiu godzinowego planu posiłków oraz zakupie najlepszej jakości produktów ekologicznych.

Dieta dr Budwig – na co pomaga?

Dieta dr Budwig ma działanie silnie oczyszczające. Polecana jest przede wszystkim jako profilaktyka nowotworów, ale również jako sposób wspomagania leczenia nawracających i przewlekłych schorzeń, takich jak otłuszczenie wątroby, choroby naczyniowe, choroby układu pokarmowego, pasożyty, problemy skórne czy dolegliwości związane z podeszłym wiekiem. Ponieważ założenia diety dr. Budwig obejmują wyeliminowanie z jadłospisu środków konserwujących i poprawiających smak, dań smażonych, produktów pszennych, cukrów oraz słodzików, jest ona także dietą niskowęglowodanową, co oznacza, że przyczynia się do polepszenia funkcjonowania wszystkich komórek, czym wspiera leczenie wielu chorób – także zespołu metabolicznego, który objawia się nieprawidłowym poziomem lipidów i cukru we krwi, otyłością brzuszną oraz nadciśnieniem. Na dietę budwigową nie powinny decydować się jednak kobiety w ciąży, mamy karmiące, dzieci oraz dorastająca młodzież – jadłospis jest bowiem zbyt niskokaloryczny

Dieta dr Budwig w cukrzycy

Ze względu na fakt, że dieta budwigowa dostarcza organizmowi bardzo dużych ilości nienasyconych kwasów omega 3, polecana jest również osobom cierpiącym na cukrzycę. Kwasy omega 3 zmniejszają bowiem odporność komórek na insulinę, czym wspierają leczenie choroby. Olej lniany i siemię lniane, które zaleca dr Budwig działają także profilaktycznie, zmniejszając szansę zachorowania na cukrzycę niemal o połowę, ponieważ niwelują wahania poziomu cukru we krwi.

Dieta dr Budwig opinie i efekty

Dieta dr Budwig cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Czy jednak jej rzeczywiste efekty są potwierdzone naukowo? Eksperci często nie chcą odnosić się do skuteczności jadłospisu w kontekście leczenia nowotworów. Są natomiast zgodni w stwierdzeniu, że dieta z pewnością nie szkodzi. Kwasy omega 3 działają korzystnie na funkcjonowanie wielu układów organizmu, a same posiłki proponowane przez dr. Budwig nie są kaloryczne. Jadłospis dostarcza dużych ilości błonnika, witamin i soli mineralnych. Skłania również do rezygnacji z niezdrowych i kancerogennych produktów, bowiem zaleca między innymi zakup artykułów ekologicznych. Jako jedyną wadę diety wskazuje się ryzyko powstania niedoborów żelaza oraz witaminy B12, ponieważ dozwolone pokarmy nie dostarczają ich w zbyt dużej ilości.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe w diecie dr Budwig – przepis na pastę bazową

Najbardziej znaną pozycją diety dr Budwig jest opracowana przez nią pasta, którą można spożywać na słodko i na słono, a także dodawać do innych posiłków. Ma ona dostarczyć organizmowi przede wszystkim odpowiedniej dziennej ilości kwasów omega 3 oraz dobrego białka. Połączenie oleju lnianego i twarogu daje produkt o konsystencji emulsji, która jest doskonale trawiona i łatwo wchłaniana przez organizm. Jak ją przygotować? Podstawowy przepis zakłada zmiksowanie 6 łyżek oleju lnianego z 12,5 dag chudego białego sera. W przypadku chęci przygotowania pasty na słodko, recepturę wzbogacamy 2 łyżkami miodu oraz 6 łyżkami mleka, jogurtu lub kefiru. Można również stworzyć wytrawną wersję pasty, dodając do niej sól, czosnek i ulubione zioła.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...