Izoflawony - naturalne wsparcie organizmu w okresie menopauzy

Izoflawony to fitohormony, należące do grupy flawonoidów, które występują naturalnie w roślinach strączkowych, takich jak soja, soczewica czy fasola. Zaliczamy do nich trzy podstawowe związki: genisteinę, daidzeinę oraz glyciteinę. Z przeprowadzonych badań wynika, że izoflawony przyczyniają się do zachowania równowagi hormonalnej u kobiet, działają antyoksydacyjnie, przeciwnowotworowo oraz obniżają poziom cholesterolu. Są zatem niezastąpione przede wszystkim w diecie kobiet przeżywających okres przekwitania.

Izoflawony w soi

Sojowe izoflawony to przede wszystkim daidzeina i genisteina, należące do flawonoidów (polifenoli), czyli powszechnie występujących w świecie roślinnym związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ich zadaniem jest neutralizowanie nadmiaru wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny, który przyczynia się do starzenia wszystkich komórek organizmu. Regularnie spożywane izoflawony sojowe mogą zatem zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób, w tym między innymi cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. 

Izoflawony właściwości

Izoflawony jako flawonoidy działają przede wszystkim antyoksydacyjnie. Ich przyjmowanie daje nam jednak znacznie więcej korzyści. Izoflawony są odpowiedzialne między innymi za hamowanie procesu powstawania nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiegają lub ograniczają rozrost tkanki nowotworowej. Związki te nazywane są również fitoestrogenami, gdyż przypominają swoją budową żeńskie hormony płciowe, a tym samym wykazują aktywność estrogenową. Właściwości te sprawiają, że izoflawony mogą być wykorzystywane jako środki zmniejszające ryzyko chorób hormonozależnych. Fitoestrogeny przyłączają się do receptorów estrogenu i mogą w ten sposób częściowo zapobiegać docieraniu tego hormonu do komórek. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ogólnego poziomu estrogenu oraz złagodzenie skutków toksyczności jego nadmiaru. Jednocześnie regularne przyjmowanie izoflawonów wykazuje dobroczynne działanie także w przypadku niedoboru estrogenu, na przykład w menopauzie. 

Izoflawony i zdrowie kości

Osteoporoza to jedna z chorób spotykanych często u kobiet w okresie przekwitania. Jest ona spowodowana ubytkiem masy kostnej oraz dezorganizacją jej struktury. Niekorzystnym zmianom można jednak przeciwdziałać, stosując dietę bogatą w izoflawony. Liczne badania dowiodły, że związki te mają ogromny wpływ na strukturę oraz funkcjonowanie układu kostnego. Genisteina hamuje proces tworzenia się osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, a jednocześnie stymuluje aktywność osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych. Ponadto, wykazano, że spożywanie przez kobiety soi i produktów sojowych przyczynia się do wydzielania czynnika stymulującego biosyntezę kolagenu przez osteoblasty. Dzięki temu izoflawony regulują także gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu i zwiększają w ten sposób zawartość wapnia w kościach. Fitoestrogeny mogą działać korzystnie również na aktywność enzymów powiązanych z metabolizmem witaminy D3, odpowiedzialnej za kondycję układu kostnego. 

Izoflawony i choroba sercowo-naczyniowa

Deficyt estrogenów oraz towarzyszące mu zmiany morfologiczne, metaboliczne i funkcjonalne mogą przyczyniać się do wzrostu częstości występowania chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet po menopauzie. Problem ten dotyczy przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca oraz innych problemów związanych z układem mózgowo-naczyniowym. Z badań wynika, że najczęstszą przyczyną tych schorzeń jest miażdżyca, która nasila się lub zapoczątkowuje po menopauzie. Również w tym przypadku korzystne okazuje się wzbogacenie codziennej diety o produkty sojowe bogate w izoflawony. Substancje te obniżają bowiem całkowity poziom cholesterolu we krwi, a także redukują ilość trójglicerydów. Daidzeina zmniejsza lepkość krwi, czym poprawia mikrokrążenie i redukuje ryzyko zlepiania się płytek krwi i erytrocytów. Izoflawony działają też antyoksydacyjnie, czym hamują utlenianie lipidów, w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wskutek oksydacji sprzyjają tworzeniu miażdżycy. 

Izoflawony i objawy menopauzy

W okresie przekwitania niedobory naturalnych estrogenów prowadzą do wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów zaliczanych do zespołu klimakterycznego. Są to przede wszystkim uderzenia krwi do głowy, zawroty, nadmierne pocenie się, a także chwiejność emocjonalna, drażliwość, depresja, zaburzenia snu czy osłabienie pamięci. W tym czasie często dochodzi także do wzrostu wagi i utraty masy mięśniowej oraz zmniejszenia gęstości kości. Ze względu na podobieństwo do naturalnych estrogenów, flawonoidy są w stanie uzupełnić niedobory i złagodzić lub całkowicie wyeliminować nieprzyjemne objawy. Dotyczy to nie tylko zawrotów głowy czy uderzeń gorąca, ale również poważniejszych problemów, takich jak osteoporoza czy miażdżyca. Izoflawony można dostarczyć swojemu organizmowi między innymi poprzez spożycie produktów takich jak ziarna soi, mleko sojowe czy olej sojowy oraz w formie suplementów diety zawierających na przykład czerwoną koniczynę, korzeń kudzu lub izoflawony sojowe. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych