Jak odstraszyć psa? Przegląd dostępnych metod

Jak odstraszyć psa? Przegląd dostępnych metod

Niezależnie od tego, czy lubimy te czworonogi czy nie, obce psy nawiedzające naszą posesję mogą nie tylko wyrządzić nam sporo szkód materialnych, ale też mogą być po prostu niebezpieczne. Bardzo często przechadzając się po parku i widząc psa bez kagańca, który jest spuszczony ze smyczy odczuwamy pewną obawę, co do tego jak zwierzę się zachowa, czy ma niezbędne szczepienia i czy nie stanowi dla nas zagrożenia. Podobna sytuacja może nas spotkać na naszej własnej posesji, w naszym ogrodzie i może się regularnie powtarzać. Co zrobić, aby pozbyć się nieproszonych gości i skutecznie zniechęcić ich do ponownych wizyt? 

Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest powód wizyty tych czworonogów. Niektóre psy po prostu lubią biegać po okolicy wykopując dołki w ziemi, wygrzebując ziemię z donic czy też znakując teren zanieczyszczeniami. Oczywiście, może to dla nas oznaczać uszkodzenia zarówno posadzonych roślin i krzewów jak i rabat z kwiatami, donic i innych elementów architektury ogrodowej. Pozostawione przez psy zanieczyszczenia też nie wyglądają zbyt estetycznie i za pewne nikt nie odnajduje przyjemności w sprzątaniu po psie, który do niego nie należy. Bezpańskie psy mogą mieć jednak powód, aby nawiedzać naszą działką, gdyż poszukują one dostępu do wody i pożywienia. Jeśli więc mamy w zwyczaju pozostawiać resztki jedzenia na zewnątrz- mogą poczuć się zachęcone tym faktem do częstszych wizyt. Dlatego pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zlokalizowanie miejsc, gdzie psy pojawiają się najczęściej, a także odcięcie ich od jedzenia, jakie ewentualnie mogło się pojawić na naszej działce. 

Naturalne odstraszacze na psy do doraźnego zastosowania

Wśród naturalnych sposobów na zniechęcenie psa do przebywania na danym terenie można zaliczyć zastosowanie cytrusów. Możemy więc przygotować specjalny, stężony płyn na bazie cytryn, mandarynek lub pomarańczy. Alternatywnie, skórki tych owoców możemy pozostawić w wyznaczonych miejscach po to, aby sprawdzić, czy odpowiednio zniechęcą zwierzęta do ponownych wizyt. Na psy może też zadziałać popularna, jednoroczna roślina ozdobna nazywana pokrzywką lub też coleusem, można dodać ją do swojej rabaty, aby psy omijały ją szerokim łukiem. Dodatkowo, psy nie lubią miejsc, w których rosną krzewy kolczaste, które mają grube i twarde pędy. Na pewno nie spodoba się im ta część ogrodu, w której królują berberysy lub też wrzosy. Naturalne metody odstraszania psów są na pewno ciekawe i warte przetestowania, jednakże sprawdzą się tylko w sytuacjach, kiedy nasz problem na charakter sporadyczny. W przypadku dużych szkód i psów, które bardzo często pojawiają się na posesji, trzeba z pewnością zastosować bardziej profesjonalne preparaty, których działanie jest mocniejsze, a aplikacja znacznie łatwiejsza. 

Odstraszacze ultradźwiękowe

Emitowane przez nich fale dźwiękowe nie są słyszalne dla ludzi, a ich głównym zadaniem jest wzbudzenie w czworonogu pewnego niepokoju oraz niechęci do przebywania w danym miejscu. Pamiętajmy jednak, że powinno to być urządzenie dobrej jakości, które zadziała zarówno na młodsze psy jak i na te starsze, które nie mają już tak wyczulonego zmysłu słuchu, a nawet są lekko przygłuche. Odstraszacz tego rodzaju może mieć formę przenośną, co sprawdzi się w momencie, kiedy chcemy zabrać go ze sobą na wycieczkę po parku. Można też na stałe zainstalować go w jednym miejscu naszej posesji tam, gdzie najczęściej zauważamy szkody wyrządzone przez wizyty tych zwierząt- tutaj sprawdzą się modele, które po prostu można wbić w ziemię w dowolnym miejscu. Co ważne, na każdym produkcie tego rodzaju napisane jest, jaki ma zasięg. Najczęściej, zwierzę nie musi pojawić się bardzo blisko urządzenia, gdyż np. jego zasięg działania do aż do około 7 m odległości. Urządzenie to może się też okazać przydatne podczas uprawiania sportu w okolicy, w której naprawdę wiele psów jest spuszczonych ze smyczy i biega bez kagańców. 

Skuteczne środki chemiczne

Jest to taki rodzaj chemii, która zniechęca zwierzęta do zanieczyszczenia danego terenu, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Pierwszym środkiem chemicznym, który jest bardzo wygodny w aplikacji jest płyn w sprayu, który po prostu wystarczy rozpylić w miejscu, w którym pojawiły się zanieczyszczenia. Neutralizuje on brzydkie zapachy, a także charakteryzuje się stosunkowo długim działaniem. Podobnie działa środek odstraszający w postaci granulatu, który dedykowany jest do odstraszania psów, ale i kotów czy też innych, nieproszonych gryzoni. Odpowiednio dobraną dawkę należy zaaplikować w miejscu często nawiedzanym przez zwierzęta. Zabieg przy sprzyjających warunkach za pewne będzie trzeba powtórzyć dopiero po 2 miesiącach, szczególnie przy małych opadach deszczu. Za pomocą tego rodzaju środków można dowolnie wyznaczać teren, gdzie czworonogi mogą się poruszać i miejsca, do których nie chcemy, aby się zbliżały. Tego rodzaju preparaty charakteryzują się dużą skutecznością, dlatego też na pewno warto je wypróbować w sytuacji, kiedy wszystkie inne sposoby odstraszania psów zawiodą. 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz