Jak poprawnie wykonać demakijaż?

Demakijaż to nieodłączna część dnia każdej malującej się kobiety. Oczywistym jest, że gdy nakłada się makijaż, pod koniec dnia należy usunąć go z twarzy. Kładzenie się spać z kosmetykami kolorowymi to najgorsze, co można zrobić swojej cerze. Po całodziennym noszeniu makijażu buzi należy się odpoczynek. Jednak wykonywanie demakijażu również posiada swoje własne zasady i warto wiedzieć, jak zrobić to w odpowiedni sposób.

Czym jest demakijaż?

Oczywistym jest, że to czynność, która ma na celu usunięcie z cery całości makijażu, który pokrywał ją w ciągu dnia. Technik demakijażu jest naprawdę wiele, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, by zrobić to dokładnie. Czynność ta może składać się zarówno z jednego, jak i wielu różnych kroków wykonywanych tuż po sobie. Zależy to zarówno od upodobań konkretnej osoby, jak i od tego, czego potrzebuje jej cera. Duży wpływ wywierają także kosmetyki, których się używa - im są cięższe, bardziej kryjące, tym więcej trzeba się natrudzić, by je zmyć. Niejednokrotnie potrzeba do tego także nieco innych produktów przeznaczonych do demakijażu.

Dlaczego demakijaż jest tak istotny?

Bardzo często po prostu tego nie widać, ale trzeba wprost przyznać, że wieczorem, gdy wraca się do domu, twarz jest po prostu brudna. Makijaż nie wygląda już tak samo, nieco się zmywa, skóra wyświeca się pod wpływem sebum i potu, dlatego dużo łatwiej przywierają do niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z zewnątrz: kurz, bród, spaliny, proch, a nawet bakterie. Wszystkie te czynniki bardzo niekorzystnie działają na cerę. Pory są dużo bardziej zatkane, rozszerzają się. W takich warunkach dużo łatwiej tworzą się także zaskórniki, powstają pojedyncze lub grupowe niedoskonałości. Dzieje się tak, ponieważ skóra najzwyczajniej nie jest w stanie swobodnie oddychać. Dochodzi do podobnej sytuacji, gdyby przysłonić twarz na dłuższy czas plastikowym woreczkiem - naskórek może się nawet odparzyć. 

Dlatego demakijaż powinno się wykonywać jak najszybciej, jeśli wie się, że już nigdzie nie będzie się wychodzić lub ewentualne wyjście nie będzie wymagało bardziej eleganckiego wyglądu. Najlepiej jest więc zmyć makijaż po prostu pod wieczór. 

Niewykonany demakijaż stanowi oczywiste niebezpieczeństwo dla cery. Jednak podobnie jest w sytuacji, kiedy czynność nie zostanie zrobiona dostatecznie dokładnie. Wtedy też prawdopodobnie zaczną powstawać podrażnienia. Twarz będzie zaczerwieniona, ściągnięta, swędząca, a nawet lekko spuchnięta. Dodatkowo, gdy należycie pozbędzie się z buzi kosmetyków kolorowych, produkty pielęgnacyjne użyte później będą mogły odpowiednio zadziałać. Brudna buzia niestety jest dużą przeszkodą dla dobroczynnego działania pielęgnacji. Tego typu kosmetyki potrzebują mieć najzwyczajniej dojście do naskórka. 

Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

Przede wszystkim powinno się skupić na tym, by proces był dokładny. Nie można pominąć żadnej partii twarzy, na którą zostały nałożone kosmetyki kolorowe. Oczywiście zazwyczaj jest to obszar całej buzi, jednak często zdarza się tak, że makijaż znajduje się także w okolicach uszu, czy szyi (tego triku używa się, by ujednolicić kolor wszystkich miejsc, z którymi styczność ma podkład). Dlatego pierwszą zasadą jest bycie skrupulatnym. 

W kolejnym kroku najlepiej jest zająć się oczami i ustami. Z tymi miejscami nie powinno być większego problemu. Może się on pojawić jedynie wtedy, gdy na rzęsach znajduje się wodoodporna maskara lub powieki zostały pomalowane trwałym eyelinerem. Usta sprawią nieco trudności w momencie, kiedy pomalowane są matową pomadką (najczęściej dotyczy to produktów płynnych). Jednak ze wszystkimi tymi kosmetykami poradzi sobie płyn micelarny. Właśnie tego kosmetyku najlepiej jest użyć do okolic oczu i ust. By dobrze wykonać demakijaż tych miejsc, trzeba nałożyć na waciki płyn. Tak przygotowane, trzeba przytrzymać przez kilkanaście sekund na danej części twarzy, potem ruchem pociągającym w dół, ściągnąć kosmetyki kolorowe. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można tę czynność powtórzyć kilka razy. Ważnym jest jednak, by nie pocierać oczu, ponieważ to tylko je podrażnia. Podobnie jest z wargami. 

Następnie z powodzeniem można przejść do dalszej części buzi. Tutaj także doskonale sprawdzi się płyn micelarny. Jednak nie jest to jedyny dobry produkt. Świetne będzie również mleczko - jest równie delikatne i pozostawia przyjemne uczucie nawilżenia na skórze. W przypadku całości twarzy (nosa, policzków, czoła), ale i dekoltu, szyi, czy uszu, też nie powinno się mocno pocierać. Spowoduje to tylko niepotrzebny dyskomfort. Wystarczy przejechać kilkakrotnie po całości buzi - to powinno zmyć zarówno podkład, korektor, puder, jak i kosmetyki do konturowania (róż, bronzer oraz rozświetlacz).

Dobrze byłoby, gdyby po wszystkich tych etapach twarz została przemyta letnią wodą i osuszona (nie wytarta) ręcznikiem. To pozwoli ją nawilżyć i przygotować na kolejny - ostatni krok. Chodzi tu o ostateczne oczyszczenie cery. Można użyć do tego żelu, pianki, czy delikatnego peelingu. Należy przez dwie lub trzy minuty wmasowywać dany produkt we wszystkie partie twarzy, a później zmyć go wodą. 

Ranking produktów do demakijażu.

Mleczko. Jego pH doskonale równoważy lekko kwaśny odczynu skóry. Mleczko jest wyjątkowo delikatne, dlatego doskonale łagodzi podrażnienia. Kupić je można w wielu wariantach, każdy jest bowiem przeznaczony dla różnego rodzaju cery. Najlepiej jednak sprawdza się przy skórze suchej.

Płyn micelarny. To produkt o bardzo dużej skuteczności, który jest świetną alternatywą dla mleczka, toniku, żelu i pianki. Cząsteczki substancji aktywnych tworzą kuliste agregaty, możliwie o jak najmniejszej powierzchni styczności z wodą, zwane micelami. Z tego powodu płyn skutecznie usuwa makijaż, lecz także inne zanieczyszczenia powstałe w ciągu dnia. Ma lekką formułę i nie pozostawia tłustej warstwy

Tonik. Podstawowym jego działaniem jest poprawienie i przywrócenie właściwego pH naskórkowi. Tonik przejawia też właściwości antybakteryjne, ściągające oraz łagodzące. Dobrze usuwa makijaż. Bazą dla toniku jest wodny roztwór alkoholowy, do którego najczęściej dodawane są ekstrakty roślinne oraz w zależności od rodzaju cery, składniki dla niej przeznaczone.

Kosmetyki do demakijażu w medpak.com.pl

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...