Mężczyźni również mogą dbać o cerę!

To oczywiste, że każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zazwyczaj myśląc o porannej, czy wieczornej kosmetycznej rutynie, ma się na myśli panie. Jednak okazuje się, że na krok w stronę zadbanej karnacji decyduje się także coraz więcej panów. Ich skóra jest niemniej wymagająca, niż w przypadku kobiet, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze zadbać o nią zadbać. 

Czym skóra męska różni się od kobiecej?

Trzeba przyznać, że skóra twarzy u mężczyzn zdecydowanie różni się od kobiecej. Oczywiście każda twarz jest inna, jest wiele rodzajów cer, ale dysonanse opierają się w tym wypadku na innym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Chodzi głównie o testosteron, czyli hormon typowy dla panów. Sprawia on, że mężczyźni mają zdecydowanie grubszy naskórek, niż kobiety. Dodatkowo skóra mężczyzn posiada w sobie dużo więcej kolagenu i elastyny, co sprawia, że lepiej utrzymuje nawilżenie i zmarszczki pojawiają się na niej dużo później. Kolejną kwestią jest ilość gruczołów łojowych i ich praca, która jest u mężczyzn znacznie intensywniejsza, co sprawia, że wydzielana jest dużo większa ilość sebum i cera szybko się świeci. Natomiast ostatnim, aczkolwiek niemniej ważnym aspektem jest to, że na męskiej twarzy regularnie pojawia się zarost, który również momentami może sprawiać problemy o podłożu dermakologicznym, co z kolei komplikuje kwestię pielęgnacji. Podczas golenia zazwyczaj dochodzi do malutkich nacięć oraz urazów mechanicznych naskórka, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia. Ono zaś prowadzi do tworzenia się różnego rodzaju wykwitów, czy krostek. Dlatego tak ważne jest, by dopasować kosmetyki do indywidualnych potrzeb. 

Z jednej strony więc mężczyźni mogą być nieco odporniejsi na negatywne działanie czynników wewnętrznych, ponieważ warstwa skóry jest u nich grubsza. Lecz z drugiej, z powodu zwiększonej produkcji łoju i wrastających często włosków, panowie częściej zmagają się z trądzikiem, niejednokrotnie przewlekłym, z zaskórnikami oraz niedoskonałościami.

Jak należycie zadbać o męską skórę twarzy?

Podobnie jak w kobiecej pielęgnacji, w męskiej również istnieje kilka kroków, których powinno się pilnować, jeśli chce się dobrze postępować ze swoją skórą.

Oczyszczenie. Od tego zawsze trzeba zacząć, niezależnie od płci. Skóra musi być dobrze przygotowana na przyjęcie kosmetyków, które mają jej pomóc. Dlatego należy pamiętać, by zmyć sebum, pot i zanieczyszczenia przyniesione z zewnątrz. Dokładne oczyszczanie twarzy to klucz to zdrowej cery. Jeśli od razu pozbędzie się zanieczyszczeń, nie będą one miały możliwości spowodować niechcianej reakcji skórnej. Oczywiście podobnie jak w przypadku każdego produktu, żel lub piankę do oczyszczania twarzy powinno się dobrać zgodnie z tym, jak zachowuje się cera - czy jest sucha, mieszania, czy też tłusta.

Tonizowanie. Po użyciu kosmetyku oczyszczającego skóra jest gotowa na kolejny krok. Niestety wraz z zanieczyszczeniami całego dnia, naskórek traci swoją naturalną barierę ochronną w postaci warstwy hydrolipidowej. Dlatego w takim momencie z pomocą przychodzi tonik. Przywraca naturalne pH. Jest to o tyle istotne, że w przypadku za wysokiego lub za niskiego poziomu pH, naskórek zacznie powodować jeszcze większe problemy - będzie przesuszony lub przetłuszczony.

Nawilżanie. Oczywiście tym zadaniem zawsze zajmuje się krem. To zdecydowanie najważniejszy krok w pielęgnacji i nie należy go nigdy pomijać. Krem odżywia skórę, nawilża ją oraz regeneruje. Dodatkowo sprawia, że staje się ona elastyczniejsza, bardziej sprężysta i nie powstają na niej przebarwienia i podrażnienia. 

Golenie. Nie chodzi o samą technikę, ponieważ to jest kwestią indywidualną. Natomiast ważne, by wiedzieć, jak zadbać o skórę tuż po. W tym celu powinno się mieć zawsze pod ręką balsam po goleniu. Wiadomo, że ogolony naskórek jest wrażliwszy na różne czynniki i nieco podrażniony, więc trzeba zapewnić mu dobrą ochronę. Balsam ukoi i nawilży cerę.

Ranking składników w kremach do twarzy dla mężczyzn. 

Retinol. Jest pochodną witaminy A, dlatego tak dobrze wpływa na cerę. Świetnie sprawdzi się w przypadku problemów z trądzikiem. Nie tylko wpłynie na jego zneutralizowanie, lecz także pozwoli szybciej zniknąć przebarwieniom, które powstają przy okazji niedoskonałości. Co więcej, retinol wygładza zmarszczki i sprawia, że skóra wolniej się starzeje. 

Kwas hialuronowy. Pełni głównie funkcję odbudowującą. Jest składnikiem obecnym naturalnie w naskórku, jednak dostarczenie większej jego dawki może przynieść tylko pozytywne efekty. Obecny w kremie będzie wspomagał produkcję kolagenu, który wpływa na elastyczność skóry, spłycał zmarszczki, spowalniał starzenie, nawilżał oraz rozjaśniał cerę. 

Aloes. To zbawienny składnik dla tych, którzy zmagają się z wrażliwą i skłonną do podrażnień cerą. Dodatkowo oczywiście stanowi składnik, który doskonale nawilża i regeneruje naskórek, a jak wiadomo, np. w wyniku golenia mogą powstać małe ranki. Dzięki aloesowi zawartemu w składzie kremu, z pewnością szybciej i lepiej się zagoją. 

Pantenol. Jego podstawowym zadaniem jest regeneracja i ochrona cery. Dodatkowo obecna w pantenolu alantoina pozwoli zmniejszyć pojawiające się czasami zaczerwienienia. 

Specjalne wymagania.

Starzenie się skóry dotyczy każdego, dlatego nie omija również panów. Już wcześniej wspomniane czynniki co prawda spowalniają nieco ten proces, w porównaniu do kobiet, jednak w którymś momencie pierwsze zmarszczki zaczną się pojawiać. Dlatego też warto, by po trzydziestym roku życia mężczyźni sięgali po kremy przeciwzmarszczkowe. Taki rodzaj kosmetyku pozwoli dodatkowo opóźnić i zniwelować powstawanie zmarszczek oraz uelastyczni cerę. 

Kosmetyki dla mężczyzn w medpak.com.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...