Jak zadbać o twarz? O czym pamiętać na co dzień?

Jak zadbać o twarz? O czym pamiętać na co dzień?

Podczas codziennej pielęgnacji zazwyczaj najmocniej skupiamy się na wyglądzie naszej twarzy. Nic w tym dziwnego, jest ona najważniejsza, ale też skóra twarzy jest najbardziej wrażliwa i najbardziej wymagająca, jeśli chodzi o różnego rodzaju zabiegi pielęgnujące. Oczywiście, w zależności od typu cery, naszego wieku, a także prowadzonego przez nas trybu życia ta pielęgnacja może być bardzo różna, z pewnością jednak nie można o niej zapominać. 

Oczyszczanie przede wszystkim

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, aby zachowywać czystą skórę, w przeciwnym razie znacznie częściej będą się na niej pojawiać różnego rodzaju wypryski, zaczerwienienia i niedoskonałości, których z pewnością wolelibyśmy sobie oszczędzić. Na skórę twarzy bardzo często ma też wpływ to, co jemy, a także to, jakie zmiany hormonalne zachodzą w naszym organizmie. Dlatego też zazwyczaj nikt nie może nazwać swojej cery idealną, zawsze zdarzają się lekkie niedoskonałości czy wypryski, które jednak można sprytnie ukryć pod makijażem. Samo oczyszczanie jest jednak bardzo ważne, gdyż pozwala te niedoskonałości ograniczać do minimum. Aby zawsze mieć czystą cerę możemy zaopatrzyć się w produkty takie jak żele do twarzy czy mleczka, ciekawym produktem będzie też szczoteczka soniczna, która dodatkowo delikatnie masuje twarz. Kolejnym ważnym przykazaniem zadbanej twarzy jest obowiązkowy demakijaż wykonywany przed pójściem spać. Dobrym nawykiem jest przeprowadzanie demakijażu zawsze, kiedy już jesteśmy w domu i kiedy wiemy, że tego dnia nie będziemy już nigdzie wychodzić. Dzięki szybszemu oczyszczeniu cery można ona odpocząć, a zaaplikowana pielęgnacja ma czas na to, aby się wchłonąć. 

Ochrona przed słońcem także jest ważna

Szczególnie ma to znaczenie na wiosnę, kiedy pierwsze promienie słońca są dość mocne i od razu oddziałują na skórę, ale kremy z filtrem przydadzą się nam też w lecie, a nawet jesienią. Wysokość filtra, jaki będzie dla nas odpowiedni zawsze jest sprawą indywidualną, ale przyjmuje się, że minimalna ochrona przeciwsłoneczna zaczyna się od faktora SPF 15 w normalnych warunkach, a w większych nasłonecznieniu (na przykład na plaży) od 30 SPF. Osoby o bardzo wrażliwej cerze, które na przykład cierpią też na inne problemy skórne, zaczerwienienia czy też trądzik, powinny jednak celować w wyższą ochronę przeciwsłoneczną. Krem powinien chronić skórę przed promieniami UVA i UVB, ale jego stosowanie nie powinno ograniczać się tylko do dni słonecznych, ale też i do tych, które są pochmurne. Poparzenia słoneczne ani nie są niczym przyjemnym, ani też nie wyglądają estetycznie. 

Pielęgnacja dobrana do typu cery

Wcale nie jest trudno określić, jaki typ cery posiadamy. Może to być skóra wrażliwa, sucha, mieszana lub tłusta. To bardzo ważne, aby wybierać kosmetyki, które są dedykowane do danego rodzaju skóry. W przypadku skóry wrażliwej należy zachować ostrożność w doborze kosmetyków, gdyż skóra może zareagować alergicznie na zbyt mocne preparaty. Należy też unikać peelingów mechanicznych oraz tych, które mocno ścierają naskórek. Z kolei skóra sucha z definicji już potrzebuje większego nawilżenia oraz odżywienia, co oznacza, że kremy mogą mieć bogatszy skład i gęstszą konsystencję, gdyż będą mogły odpowiednio się wchłonąć. Z kolei skóra tłusta, wbrew pozorom również potrzebuje systematycznej pielęgnacji, ale bardziej skoncentrowanej na nawilżaniu, a wybierane preparaty powinny mieć lekką konsystencję, aby mogły się odpowiednio wchłonąć. 

W poszukiwaniu nowości warto zachować ostrożność

Niezależnie jaki sklep z kosmetykami odwiedzimy, zawsze w takim miejscu znajdziemy zatrzęsienie różnych preparatów, gdzie na każdym mamy obiecane rewolucyjne działanie i spektakularne efekty. Jednakże, do nowości warto podchodzić ostrożnie, gdyż nigdy nie wiemy do końca, jak nasza skóra na nie zareaguje. Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów naturalnych, opartych o wyciągi z roślin. Mają one delikatniejsze działanie. Warto unikać tych preparatów, które bardzo mocno złuszczają lub oczyszczają, gdyż dla wielu typów cery będą to środki zbyt mocne i inwazyjne. Jeśli więc już sięgamy po jakąś nowość, sprawdźmy jej skład, upewnijmy się, czy będzie dobra dla naszego rodzaju cery, a potem ją przetestujmy. W ten sposób zmniejszamy ryzyko związane z ewentualnym uczuleniem czy podrażnieniem cery wrażliwej. 

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa

Najlepiej jest ją rozpocząć już po 30 roku życia. Spokojnie możemy używać kremów dedykowanych dla pań 30+, gdyż skóra nie przyzwyczaja się do kremu, a nawet jeśli nasze zmarszczki jeszcze nie są widoczne, taka kuracja będzie doskonałą profilaktyką i ujędrni skórę naszej twarzy. Szalenie ważne jest jednak, aby zawsze dobierać kremy do swojego wieku i nie kupować "mocniejszych" preparatów niż jest to konieczne. Dodatkowo, priorytetem jest odpowiednie radzenie sobie z bieżącymi problemami skóry, a więc jeśli nasza skóra potrzebuje nawilżenia, to przede wszystkim trzeba ją nawilżać, a dodatkowo stosować preparat o działaniu przeciwstarzeniowym. Kremy na zmarszczki nie zdziałają cudów w momencie, kiedy nie zaspokoimy innych, podstawowych wymagań naszej skóry. 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz