ZMIANA LOKALIZACJI SKLEPU STACJONARNEGO Dowiedz się więcej

Jaki wosk zapachowy wybrać?

Jaki wosk zapachowy wybrać?

Korzystanie z wosków zapachowych to prosty sposób, aby w Twoich wnętrzach zapanował niezwykle piękny, relaksujący lub pobudzający zapach. Produkty tego typu są bardzo wydajne i łatwe w użyciu, a w połączeniu z ozdobnym kominkiem, prezentują się naprawdę efektownie. Jak dobierać woski zapachowe i jak z nich korzystać?

Woski zapachowe do kominka - co to jest i jak działa?

Większość wosków zapachowych przyjmuje formę krążka o różnych kształtach, rozmiarach i aromatach. Są one szczelnie zafoliowane, aby nie traciły swoich cennych walorów zapachowych, a sama formuła produktów tego typu opiera się przede wszystkim na wosku parafinowym lub roślinnym oraz dodatku w postaci naturalnych olejków eterycznych. Po odpowiednim podgrzaniu, ich zapach stopniowo uwalnia się i łączy z powietrzem w pomieszczeniu, zupełnie tak samo, jak w przypadku świec zapachowych. 

Woski zapachowe do kominka - jakie wybierać?

Woski zapachowe mogą być tworzone na bazie wosku parafinowego lub roślinnego. Ze względu na swoją wydajność, częściej polecane są woski parafinowe, takie jak na przykład woski do kominka marki Yankee Candle. Podczas podgrzewania rozpuszczają się one znacznie wolniej, niż produkty z wosku roślinnego, a co za tym idzie uwalniają zapach stopniowo, nie tworząc zbyt intensywnego, przytłaczającego wręcz aromatu. Co więcej, są łatwiejsze w porcjowaniu, dlatego jeśli nie chcemy zużywać całego opakowania na raz, możemy z łatwością je przełamać, co pozwoli także wyregulować moc wytworzonego zapachu lub zmodyfikować go innymi aromatami. 

Woski zapachowe jak używać?

Instrukcja korzystania z wosków zapachowych jest niezwykle prosta. Poza wybranym woskiem, potrzebujemy do tego także specjalnego kominka do wosków oraz zwykłego podgrzewacza, czyli tea-lightu. W górnej części kominka umieszczamy zalecaną przez producenta ilość wosku, w dolnej zaś zapaloną świeczkę. Po kilku minutach, pod wpływem ciepła podgrzewacza, wosk zacznie się rozpuszczać, a jego piękny zapach wypełni całe pomieszczenie. Początkowo zaleca się stosowanie zaniżonych ilości produktu, aby przetestować jego intensywność i dobrać ją do swoich potrzeb. Czas topienia jest natomiast nieograniczony - z wosku można korzystać, dopóki jego zapach nie zostanie wyczerpany. Z kolei czas pojedynczego nagrzewania uzależniony jest jedynie od jakości podgrzewacza i może trwać do kilku godzin. Jeżeli zaś zależy nam na wzmocnieniu zapachu, neutralny tea-light można zamienić na produkt z tej samej serii, co wosk zapachowy lub też spróbować stworzyć swoją oryginalną mieszankę aromatów.

Jak usunąć wosk zapachowy z kominka?

Po wyczerpaniu zapachu, wosk z misy kominka powinien zostać usunięty. Można to zrobić na kilka sposobów, a wybierając ten właściwy, zawsze warto wziąć pod uwagę to, z jakiego materiału produkt został wykonany. Najdelikatniejsza metoda, która sprawdzi się chociażby przy ceramice, to ponowne podgrzanie misy na wosk i odczekanie, aż płyn delikatnie ostygnie. Taki miękki, lekko zastygnięty wosk zapachowy możemy wtedy usunąć za pomocą papierowych ręczników. Jeśli planujemy zmianę zapachu, warto również dokładnie umyć kominek, na przykład z użyciem płynu do mycia naczyń. Zastygnięty wosk można także wcześniej wykruszyć, w czym pomoże uprzednie umieszczenie go w zamrażalniku. Metoda ta sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku materiałów odpornych na bardzo niską temperaturę. Warto także pamiętać, aby nigdy nie wydrapywać wosku do samego dna, ponieważ grozi to zarysowaniem kominka. Pozostałą część zastygniętego produktu można usunąć ręcznikiem papierowym po podgrzaniu kominka tea-lightem lub bardzo ciepłą wodą. 

Jaki kominek do wosku zapachowego wybrać?

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kominków - kominek do olejków oraz kominek do wosków. Ten drugi będzie miał większą misę, ponieważ po podgrzaniu wosk zwiększa nieco swoją objętość. Wyboru tego typu akcesoriów warto dokonywać zatem w oparciu o woski, z których planujemy korzystać. W taki sposób, eliminujemy ryzyko, że produkt nie zmieści się później do misy kominka lub wycieknie z niej po podgrzaniu. Bardzo istotna jest także wysokość kominka, a dokładnie odległość między misą, a półeczką na podgrzewacz. Powinna ona wynosić minimum 10 cm, aby wosk nie przypalał się i nie wydzielał zbyt intensywnego zapachu. Wybierając kominek, warto zwrócić uwagę także na kwestie praktyczne i estetyczne. Im większa misa na wosk, tym łatwiej będzie dokładnie ją oczyścić, a czym bardziej atrakcyjny i lepiej dopasowany do wnętrza kominek, tym ładniej będzie prezentował się w mieszkaniu. Nie zapominajmy bowiem, że akcesoria tego typu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną.

Jeśli lubisz otaczać się pięknymi zapachami, to w Twoim domu nie może zabraknąć kominka oraz ulubionych wosków zapachowych. Wybór wariantów aromatycznych ułatwią Ci nazwy producentów, które sugerują, jakie efekty przynosi podgrzanie danego produktu. Warto stawiać przede wszystkim na te woski, które w swoim składzie zawierają wyłącznie naturalne olejki eteryczne, przyjemne dla naszych receptorów węchowych i bezpieczne dla środowiska. 

Woski i świece w medpak.com.pl

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz