Migdały – dlaczego warto jeść?

Migdały to popularny składnik mieszanek bakaliowych, baza dla wegetariańskiego mleka roślinnego oraz świetny dodatek do deserów i dań wytrawnych. Chociaż na sklepowych półkach znajdziemy je wśród orzechów, to w rzeczywistości migdały orzechami nie są. Na równi z nimi mogą wzbogacać jednak naszą codzienną dietę o wiele wartościowych dla zdrowia składników odżywczych. Dlaczego warto je jeść?

Migdały — czy to orzechy?

Migdały niejednokrotnie nazywane są „królem wśród orzechów”, chociaż nie jest to do końca prawdą. Tak naprawdę migdały nie są orzechami, a jedynie jadalnymi nasionami migdałowca zwyczajnego, czyli rośliny wieloletniej należącej do rodziny różowatych. A więc jeśli zastanawiamy się, czy migdały to orzechy, odpowiedź brzmi: nie, choć wielu mogłoby przypuszczać, że migdały to orzechy.

Migdały – gdzie rosną?

Migdały to nasiona migdałowca – rośliny, która rośnie na terenach Azji, w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Kalifornii oraz w Portugalii. Migdałowiec należy z kolei do rodziny róż. Tworzy małe krzewy, które pokrywają białe lub różowe kwiaty. Jego owocem jest pestczak z suchą owocnią, która po dojrzeniu rozwija się w dwie osobne klapki. Migdały występują również w dwóch wariantach – gorzkim i słodkim.

Migdały – co zawierają?

Migdał jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka i błonnika. Zawiera także wiele witamin, w tym przede wszystkim witaminy z grupy B i antyoksydacyjną witaminę E. Dostarcza organizmowi również minerałów, takich jak cynk, żelazo, magnez, miedź czy potas. Regularnie spożywane migdały pozwalają zadbać o dobrą kondycję serca i układu krwionośnego, a także wyregulować poziom cholesterolu i cukru we krwi. Dzięki zawartości witamin z grupy B i magnezu wpływają korzystnie na układ nerwowy oraz pracę mózgu, dlatego polecane są osobom narażonym na silny stres i wysiłek umysłowy. Migdały wspierają też pracę układu immunologicznego, są pomocne przy chorobach dotykających drogi moczowe i oddechowe, a dodatkowo działają jak naturalny antydepresant.

Migdały – przed czy po treningu?

Migdały mogą zastąpić w diecie białko zwierzęce, dlatego polecane są nie tylko weganom i wegetarianom, ale również sportowcom. Ponieważ zawierają też dużą ilość tłuszczów, należy spożywać je na około 90 minut przed treningiem. Migdały dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, potrzebnych do zachowania energii i chęci do wykonania zaplanowanych ćwiczeń. Migdały zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie dodające energii przed treningiem, jak również uzupełniające energię po treningu. Nasiona będą pomocne także w kontekście spalania tkanki tłuszczowej, gdyż są niezwykle sycące, a zawarty w nich błonnik usprawnia procesy trawienne. W jaki sposób spożyć migdały, aby zapewnić sobie wartościową przekąskę przed treningiem? Najlepiej w formie masła orzechowego, czyli po zmiksowaniu na gładką masę na chlebie, toście, bananie lub picie.

Migdały w ciąży

Po migdały warto sięgać zarówno na etapie planowania ciąży, jak i w jej trakcie. Nasiona migdałowca są bowiem doskonałym źródłem niezbędnego w tym czasie kwasu foliowego, który ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się płodu. Poza tym, migdały pomagają na nudności i na zgagę, gdyż łagodzą uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Warto wspomnieć także o oleju z migdałów, który okazuje się nieoceniony podczas pielęgnacji stale powiększającego się ciążowego brzuszka. Dzięki niemu możliwe jest zapobiegnięcie lub zmniejszenie widoczności rozstępów skórnych.

Migdały surowe, prażone, blanszowane – jak je spożywać?

Migdały (zarówno słodkie migdały, jak i gorzkie migdały) dostępne są na rynku w przeróżnych formach, między innymi jako surowe nasiona, jako migdały w płatkach, w całości, pokruszone czy prażone. Najbardziej uniwersalne będą te całe i surowe, ponieważ podprażenie czy blanszowanie migdałów nie jest trudnym zadaniem. Nasiona podpieczone na patelni uwolnią więcej aromatu, natomiast te sparzone łatwo obiorą się ze skórki. Migdały możemy spożywać jako samodzielną przekąskę, dodawać je do płatków i muesli, do domowych ciast, deserów czy lodów. W całości staną się piękną ozdobą tortu, a pokruszone posłużą do dekoracji lub jako wyjątkowa panierka do mięs. Chociaż są słodkie, bardzo często stanowią bowiem dodatek do dań wytrawnych, zwłaszcza tych z rybą lub kurczakiem w roli głównej. Migdały dodadzą chrupkości sałatkom i posłużą do samodzielnego przygotowania marcepanu. Można zmiksować je na gładką masę, tworząc masło orzechowe lub zblendować z wodą, uzyskując w ten sposób domowe mleko migdałowe – idealne dla wegan i wegetarian. Na rynku znajdziemy migdały również w formie przepysznego kremu, który możemy rozsmarować na kanapkach, nie rzadko krem taki wzbogacony jest o orzechy laskowe czy inne dodatki.

Migdały – przeciwwskazania

Ze względu na zawartość albuminy oraz konglutyny gamma migdały są popularnym alergenem, który może wywoływać niepożądane reakcje skórne, ze strony układu oddechowego lub przewodu pokarmowego u osób uczulonych. Główne objawy takiej nietolerancji to pokrzywka, wysypka, katar, obrzęk w jamie ustnej, biegunka, wymioty oraz ból brzucha. Poza tym, migdały są bardzo kaloryczne, dlatego należy spożywać je w ograniczonej ilości, gdyż mogą przyczynić się do niechcianego zwiększenia masy ciała. Czujność trzeba zachować także w przypadku chęci zjedzenia gorzkich migdałów, które w większej ilości mogą powodować ciężkie zatrucia.

Jakie migdały kupić?

Migdały dostępne są na rynku jako produkt na wagę oraz w gotowych opakowaniach. Ze względu na fakt, że te przechowywane luzem utleniają się, tracąc część wartości odżywczych, a także wchłaniają wilgoć i mogą szybko pleśnieć, zaleca się wybierać migdały paczkowane. Ich dodatkową zaletą jest także możliwość sprawdzenia terminu ważności, co daje gwarancję świeżości i najlepszego smaku nasion.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...