Orzechy brazylijskie – właściwości i zastosowanie

Orzechy brazylijskie ze względu na swój wygląd nazywane bywają brazylijskim złotem. Określenie to może odnosić się jednak również do wartości odżywczych orzechów, bogatych przede wszystkim w selen, przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe. W jakich przypadkach spożywanie orzechów brazylijskich jest szczególnie wskazane?

Orzechy brazylijskie – gdzie rosną?

Orzechy brazylijskie to nasiona orzesznicy wyniosłej, która porasta tereny wzdłuż brzegów Amazonki. Co ciekawe, orzesznica występuje jedynie w warunkach naturalnych. Jej uprawa przemysłowa jest niezwykle trudna, ponieważ drzewa osiągają gigantyczną wysokość (nawet 60 metrów), a ich wzrost przebiega niezwykle wolno. Ze względu na tak ogromną wysokość, zbieranie owoców orzesznicy prosto z drzewa jest niemożliwe. Przypominające kokos owoce zbierane są dopiero wtedy, kiedy same opadną na ziemię. Wtedy należy rozciąć je i wydobyć z nich nasiona, które następnie suszy się na słońcu i obłuskuje. Naturalne pochodzenie i trudność pozyskiwania orzechów sprawia, że ich cena jest stosunkowo wysoka, ma jednak odzwierciedlenie również w jakości i wartości odżywczej nasion.

Orzechy brazylijskie – na co działają?

Orzechy brazylijskie to skarbnica niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów i błonnika. Dostarczają one także cennych witamin, takich jak przeciwutleniająca witamina E i C; kwasu foliowego oraz minerałów, czyli przede wszystkim magnezu, fosforu i miedzi. Zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych sprawia, że już kilka sztuk orzechów brazylijskich dziennie ma niezwykle korzystny wpływ na profil lipidowy organizmu człowieka. Orzechy znacząco obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom tego dobrego. Dzięki obecności kwasów omega 3 i omega 6 mają pozytywny wpływ również na pracę mózgu, serca i układu krążenia, poprawiają pamięć i koncentrację, a także hamują namnażanie komórek nowotworowych. Nasiona orzesznicy powinny spożywać osoby narażone na silny, długotrwały stres, ponieważ pomagają one uodpornić organizm na negatywne skutki nerwowości i zmniejszają poczucie zmęczenia.

Orzechy brazylijskie a selen

Orzechy brazylijskie są doskonale znane z wysokiej zawartości selenu. Pierwiastek ten działa korzystnie na układ odpornościowy organizmu i jest w stanie obniżać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Poza tym, wpływa pozytywnie również na tarczycę, gdyż jest niezbędny do metabolizmu jej hormonów. Osoby chore na chorobę Hashimoto nie powinny dopuścić do niedoborów selenu w swojej diecie, a wprowadzenie do codziennego jadłospisu orzechów brazylijskich pomaga nie tylko złagodzić objawy schorzenia, ale również poprawić wyniki badań. Selen ogrywa wielką rolę także w kontekście płodności. Poprawia jakość nasienia u mężczyzn, zwiększając ruchliwość plemników.

Orzechy brazylijskie w ciąży

Zarówno na etapie planowania, jak w trakcie ciąży warto włączyć do codziennej diety orzechy brazylijskie, które są doskonałym źródłem selenu, kwasu foliowego i witaminy E. Selen jako naturalny przeciwutleniacz jest niezwykle ważny w procesie poczęcia i wspomaga prawidłowy rozwój pęcherzyków jajnikowych, które produkują komórki jajowe. Z kolei kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, a dokładnie jego układu nerwowego. Suplementację tego składnika zaleca się kobietom już na trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem, a nasiona orzesznicy pozwalają w naturalny sposób uzupełniać powstałe niedobory.

Orzechy brazylijskie – ile dziennie spożywać?

Ilość spożywanych dziennie orzechów brazylijskich należy ograniczać ze względu na ich kaloryczność oraz naprawdę wysoką zawartość selenu, który w nadmiarze zamiast pomagać, może działać na organizm szkodliwie. Przyjmuje się, ze odpowiednia dawka to maksymalnie 3 – 4 sztuki nasion dziennie w przypadku niedoborów oraz 1 – 2 sztuki na dobę, jeśli spożywamy w tym czasie również inne źródła selenu, na przykład kakao czy żółtka jaj. Poza tym, 100 g orzechów to nawet 656 kcal, dlatego aby nie zaszkodzić swojej sylwetce, nie można objadać się nimi bez ograniczeń – kilka sztuk dziennie to ilość, która pomoże wzbogacić codzienną dietę i nie pozwoli nam przybrać na wadze.

Orzechy brazylijskie – przeciwwskazania do spożycia

Orzechy brazylijskie, jak wiele innych rodzajów orzechów, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Uczulenie objawia się w tym przypadku wysypką, katarem, obrzękiem w obrębie jamy ustnej, nudnościami, wymiotami czy bólami brzucha. Ponadto, w nasionach orzesznicy obecny jest również kwas fitowy, czyli substancja anty-odżywcza, która upośledza wchłanianie składników mineralnych, dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem. Jeśli nie przekraczamy zalecanej dziennej dawki orzechów, kwas ten nie powinien oddziaływać jednak szkodliwie. Poza tym, jego właściwości można także zniwelować poprzez odpowiednie przygotowanie nasion orzesznicy do spożycia. W tym celu konieczne jest namoczenie orzechów w wodzie (przez minimum 8 godzin). Zabieg tego typu będzie pomocny także dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów i nie chcą nadwyrężać swojego szkliwa podczas chrupania tego typu przekąsek.

Komentarze (1)

    • Mirek
    • 2024-02-25 13:21:55
    Wsuwamy z żoną orzechy brazylijskie od dawna, ten artykuł to dawka dobrej wiedzy pigułce, dziękuję pozdrawiam

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...