Olej z krokosza – właściwości i zastosowanie

Olej krokoszowy to olej tłoczony z nasion jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych – krokosza barwierskiego. Produkt znany jest także pod nazwą olej szafranowy, choć nie ma nic wspólnego z tą wyjątkową, złocistą przyprawą. Skojarzenie nazw ma swoje źródło w zastosowaniu kwiatów krokosza barwierskiego jako barwnika, na przykład kosmetycznego. Kwiaty krokosza mają bardzo intensywny kolor – od żółtego po wyraziście czerwony. Z rośliny powstaje jednak również wiele innych produktów, takich jak susz, wywary czy olej. Jakie zastosowanie znajduje zatem najcenniejsza jego postać, czyli olej z krokosza?

Olej z krokosza – co zawiera?

Skład oleju z krokosza może kojarzyć się ze składem oleju słonecznikowego. Znajdziemy w nim przede wszystkim kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, linolenowy, oleinowy, palmitynowy, arachinowy czy stearynowy. Warto zauważyć, że obecne w oleju kwasy to kwasy długołańcuchowe, a to właśnie w ich towarzystwie najlepiej wchłania się niezwykle ważna dla naszego zdrowia witamina D. Poza tym, olej z krokosza zawiera także fitosterole oraz dwie witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych – witaminę A i witaminę E.

Olej z krokosza – na co jest dobry?

Krokosz - właściwości

Olej z krokosza to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym głównie kwasu linolowego, który ma szczególne znaczenie w kontekście odchudzania. Kwas CLA charakteryzuje bowiem zdolność do wpływania na tkankę tłuszczową poprzez jej redukcję, a tym samym ułatwienie procesu utraty wagi. Olej z krokosza oddziałuje także na cholesterol. Jest odpowiedzialny za regulowanie jego stężenia we krwi, czym wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Dodatkowo, zawarte w nim substancje wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie i nie dopuszczają do tworzenia zakrzepów. Olej normuje również poziom glukozy we krwi, dzięki czemu nie tylko redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy, ale pozwala także na lepsze kontrolowanie uczucia głodu, co stanowi kolejne ułatwienie w trakcie odchudzania. Kwas linolowy działa zapobiega utratom tkanki kostnej oraz spadku jej gęstości mineralnej, dlatego powinny sięgać po niego osoby starsze. Na co jeszcze wpływa spożywanie oleju z krokosza? Zawarte w nim związki wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, napotne, oczyszczające, diuretyczne i uspokajające. Olej krokoszowy w szczególny sposób powinien przypaść do gustu kobietom, ponieważ zmniejsza ból odczuwany podczas miesiączkowania, a w czasie menopauzy pozwala zadbać o lepszą przemianę materii wykazując właściwości wspomagające układ pokarmowy. Warto zaznaczyć przy tym, że olej nie jest polecany w ciąży, w trakcie starań o dziecko ani podczas karmienia, ponieważ wykazuje zbyt silne właściwości rozkurczające względem mięśni macicy.

Krokosz barwierski - olej - również wykazuje szereg działań na innym polu. Olej z krokosza spowalnia procesy starzenia, jest również źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej z krokosza w kosmetyce

Olej z nasion krokosza barwierskiego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji. Depilacja ciała z wykorzystaniem tego produktu pozwala pozbyć się wielu problemów, takich jak, chociażby wrastające włoski. Olej krokoszowy nie tylko łagodzi dyskomfort związany z samym zabiegiem, ale pozwala także wykonywać depilację rzadziej i dłużej cieszyć się gładką skórą bez podrażnień. Zawarte w nim substancje zmiękczają włoski i łagodzą stany zapalne, które objawiają się w postaci czerwonych kropek czy krostek. Sprawia także, że włoski odrastają wolniej i są coraz rzadsze. Olej z krokosza do twarzy polecany jest przede wszystkim posiadaczom cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Doskonale nawilża i regeneruje bowiem skórę. Ma także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu uelastycznia i spłyca zmarszczki. Zawarta w oleju witamina E wraz z kwasem linolowym niwelują również negatywne skutki ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Produkt warto zastosować także na włosy, ponieważ olej zmiękczy je, wzmocni i przyspieszy ich wzrost, odżywiając i pobudzając cebulki.

Olej z krokosza – jak stosować?

Olej z krokosza ma jasny kolor i delikatnie gorzki, niedominujący smak. Można spożywać go bezpośrednio na łyżce w ilości maksymalnie 15 ml dziennie. Należy pamiętać, że olej zawsze stosujemy na zimno. Nie nadaje się on do smażenia czy pieczenia, ponieważ w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza traci swoje cenne właściwości. Najlepiej dodawać go zatem do sałatek, sosów, przystawek, zup czy deserów. Olej dobrze sprawdza się także w przygotowaniu domowego majonezu. Dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacanie olejem koktajli z warzyw i owoców, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe wspomogą wchłanianie obecnych w nich witamin. Ponieważ produkt zalicza się również do grona naturalnych, domowych kosmetyków, można stosować go zewnętrznie poprzez aplikację na skórę oraz włosy. Olej nakładamy bezpośrednio na oczyszczoną twarz, najlepiej wieczorem przed położeniem się do łóżka. Możemy wcierać go także w skórę głowy oraz na całej długości pasm przed ich umyciem. Olej krokoszowy skutecznie wzbogaci skład drogeryjnych kosmetyków. Jest polecany również jako olej bazowy do rozcieńczania olejków eterycznych wykorzystywanych podczas masażu ciała.

Inne zastosowania oleju z krokosza

Olej z krokosza to również naturalny barwnik. Jego walory zostały docenione do wytwarzania barwnika w kolorach pomarańczowych i czerwonych dla zastępstwa karmazynu, dużo droższego barwnika. Niezwykle obwitą w substancje barwiące jest kwiat krokosza barwierskiego, jest to najbogatsza część tej rośliny.

Olej z krokosza — przeciwwskazania

Stosowanie oleju z krokosza nie jest polecane kobietom w ciąży. Jego zbyt duże ilości mogą powodować poronienia.  Krokosz barwierski — uczulenie jakie powoduje może być szczególnie uciążliwe. Należy również uważać, jeśli mamy skłonności do uczuleń.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...