Mleko roślinne - wszystko, co warto wiedzieć o roślinnych alternatywach dla mleka krowiego

Po mleka roślinne sięgają przede wszystkim weganie oraz osoby ze stwierdzoną nietolerancją laktozy. Nie oznacza to jednak, że produkty tego typu dedykowane są wyłącznie tym, którzy nie mogą lub nie chcą spożywać mleka krowiego. Mleka roślinne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, w związku z czym warto włączyć je do swojej diety nie tylko jako substytut mleka pochodzenia zwierzęcego. Które napoje tego typu są najbardziej wartościowe i mają najlepszy smak?

Mleko roślinne co to?

Mleko roślinne z mlekiem krowim łączy właściwie jedynie kolor oraz nazwa. Tak naprawdę produkty tego typu powinno określać się mianem napoju, wywaru lub ekstraktu z różnych orzechów, zbóż, nasion czy pestek. Jak powstaje mleko roślinne? Najczęściej wskutek moczenia i rozdrabniania wymienionych wcześniej składników roślinnych. Taki proces przygotowania napoju sprawia, że do wody przenikają witaminy i minerały obecne w tych produktach. Od mleka krowiego, mleka roślinne różnią się zatem nie tylko składem, ale i strawnością. Obecne w nich składniki odżywcze są również łatwiej przyswajalne dla organizmu i mogą być przez niego skuteczniej wykorzystywane. 

Mleko roślinne jak smakuje?

Każde mleko roślinne, które nie posiada dodanego cukru lub słodzika, będzie przede wszystkim mniej słodkie niż tradycyjne mleko krowie. Niektóre produkty tego typu posiadają delikatny smak i zapach składnika bazowego, z którego zostały wytworzone - na przykład mleko migdałowe. Poza tym to, jaki smak i konsystencję ma dane mleko roślinne zależy w głównej mierze od jego rodzaju, jakości i składu. Za najbardziej zbliżone do mleka krowiego uznaje się napoje z grochu oraz soi. Z kolei za najsłodsze i najsmaczniejsze - mleko migdałowe. Produkty owsiane określane są jako neutralne lub delikatnie gorzkie, a ryżowe za najmniej wyraziste. Aby wybrać ulubiony smak należy zatem przede wszystkim wypróbować wszystkie odmiany mlek roślinnych, sięgając po te o najczystszym składzie, czyli bez dodatku cukru.

Mleko roślinne ile kalorii?

Kaloryczność napojów roślinnych różni się w zależności od ich rodzaju zupełnie tak samo, jak smak. Najbardziej kaloryczne jest mleko kokosowe. Jedna szklanka tego produktu to około 467 kcal, przy czym jest ono również doskonałym źródłem błonnika, magnezu, żelaza, wapnia i kwasu foliowego. Nieco chudsze jest już mleko ryżowe, zawierające 161 kcal w szklance napoju. Jest to wartość porównywalna do 2-procentowego mleka krowiego. Kolejne pod względem kaloryczności jest bogate w witaminę E, D i witaminy z grupy B mleko owsiane. Jedna szklanka tego napoju dostarcza nam 115 kcal, a wraz z nimi wiele cennych składników mineralnych i beta-glukanów. Za najmniej kaloryczne uchodzą mleka sojowe i migdałowe. Pierwsze z nich to 98 kcal w jednej szklance, drugie jedynie 72 kcal. Oba mają również dobry stosunek zawartości wapnia do fosforu, dzięki czemu stanowią wartościową alternatywę dla mleka krowiego.

Mleko roślinne do kawy - które najlepsze?

Osoby, które z różnych przyczyn rezygnują z mleka krowiego bardzo często poszukują dla niego alternatywy, dzięki której nie będą musiały rezygnować z ulubionej białej kawy. Jakie cechy powinno mieć zatem dobre mleko roślinne, przeznaczone do przygotowania cappuccino lub latte? Przede wszystkim odpowiednią słodycz, pełnię smaku i gęstą konsystencję. Poza tym, napój nie powinien maskować smaku samej kawy, lecz nadawać mu nowej jakości. Za najlepsze mleko roślinne do kawy bariści uznawali do tej pory mleko sojowe, które do tej pory dominuje w popularnych sieciach kawiarni. Produkt ten dobrze się pieni, jednak w zależności od marki może mocno zmieniać smak naparu, dlatego nie będzie odpowiadał wszystkim gustom. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także mleka orzechowe i migdałowe. Wyróżnia je ciekawy smak, który dobrze komponuje się z kawą. Napoje tego typu tworzą również efektowną, kremową piankę. Co jednak w przypadku, kiedy potrzebne nam całkowicie neutralne mleko roślinne które się pieni? Wybierajmy wtedy raczej niesłodzone mleko owsiane.

Mleko roślinne z wapniem - dlaczego warto je wybierać?

Mleka roślinne mogą być napojami fortyfikowanymi. Fortyfikacja to proces wzbogacania żywności w składniki odżywcze, w tym przypadku najczęściej witaminy i minerały, a zwłaszcza w witaminę D oraz wapń. Dlaczego warto po nie sięgać? Fortyfikowane mleko sojowe dostarcza organizmowi praktycznie taką samą ilość białka i wapnia, co tradycyjne mleko krowie. Dzięki temu stanowi doskonałą alternatywę dla tego produktu i pozwala w odpowiedni sposób zbilansować codzienną dietę, zapobiegając niedoborom pokarmowym. Po wzbogacone wapniem mleka roślinne powinni sięgać przede wszystkim weganie, w sposób szczególny narażeni na braki tego składnika. 

Nietolerancja laktozy czy wegańska dieta nie oznacza, że musimy zrezygnować z ulubionej kawy z mlekiem. Po roślinne alternatywy mleka krowiego powinni sięgać nie tylko ci, którzy nie mogą lub nie chcą go spożywać, ale również każdy, komu zależy na zmianie tego dodatku na produkt bardziej lekkostrawny, mniej kaloryczny i wyróżniający się ciekawym smakiem oraz aromatem. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...