Mydło kastylijskie - co to jest, właściwości?

Mydło kastylijskie jest naturalnym, biodegradowalnym mydłem. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się ono z obszarów dzisiejszej Hiszpanii. Jego historia związana jest jednak również z legendarnym już mydłem Aleppo.

Krótka historia mydła kastylijskiego

W Syrii mydło z Aleppo wyrabiane było już ponad dwa tysiące lat temu. Uznawane jest ono za najstarsze mydło na świecie. Do jego produkcji wykorzystywano oliwę z oliwek i olej laurowy. Mydło to popularne jest również i dzisiaj. O sile jego działanie decyduje procentowa zawartość wspomnianego oleju laurowego.

W wieku XII kupcy muzułmańscy, którzy podróżowali po kontynencie europejskim, mieli przy sobie kostki mydła z Aleppo, które zrobiło prawdziwą furorę we Włoszech i Hiszpanii. Wcześniej miasta były bardzo brudne, co sprzyjało rozwojowi wielu groźnych chorób. Wkrótce Hiszpanie postanowili rozpocząć samodzielną produkcję mydła. Nie mieli jednak plantacji drzew laurowych, aby produkować takie samo mydło jak w Aleppo. W Kastylii rosły natomiast drzewa oliwne. Powstało więc mydło kastylijskie, produkowane w 100% z oliwy z oliwek. Szybko zdobyło ono sporą popularność w całej Europie, również w Anglii. 

W jaki sposób powstaje mydło kastylijskie?

Aby olej stwardniał i nabrał odpowiednich właściwości, łączy się go z ługiem, a więc wodnym roztworem sodowym. W czasach średniowiecza wiedza na temat związków chemicznych było niewielka, a więc do produkcji mydła wykorzystywano węglan sodu, który pochodził z popiołów spalonych halofitów. Są to rośliny słonolubne, które porastają podłoże zasolone. Z tego powodu zawierają sporo siarczanów, węglanów  i chlorków.

Przed laty popiół był gotowany razem z oliwą z oliwek w dużych rozmiarów kadziach. Mydło gromadziło się na powierzchni cieczy, skąd było zbierane i formowane w kostki. Proces ten wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowany. Do wyrobu mydła kastylijskiego nie wykorzystuje się żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Dlatego cieszy się ono sporą popularnością wśród wegan i wegetarian. Mydło to nie zawiera konserwantów, sztucznych środków zapachowych i detergentów.

Właściwości mydła kastylijskiego

Mydło kastylijskie jest delikatne, ale zarazem skuteczne. Nie posiada żadnego zapachu i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Wykorzystywane może być nie tylko do mycia, ale i prania czy sprzątania. Rozpuszczone w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku cytrynowego stanowi uniwersalny środek czyszczący. Mydło kastylijskie stosowane może być do mycia warzyw i owoców. W ogrodzie sprawdzi się jako środek na mszyce i mrówki, który nie szkodzi roślinom. Mydłem kastylijskim można też bez obaw myć domowe zwierzęta.

Produkowane z oliwy z oliwek mydło kastylijskie jest bardzo delikatne. Można go używać więc do pielęgnacji skóry niemowląt i to od pierwszych dni ich życia. Mimo delikatności, mydło to skutecznie usuwa zanieczyszczenia różnego rodzaju oraz bakterie i wirusy. Można dodać do niego olejki eteryczne np. olejek rozmarynowy, olejek z oregano czy olejek z drzewa herbacianego, aby uzyskać środek myjący o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym.

Ponadto warto pamiętać o tym, że mydło kastylijskie działa na skórę łagodząco. Nie narusza jej bariery ochronnej, nie wysusza i nie podrażnia naskórka. Za sprawą zawartości oliwy z oliwek wspomaga proces regeneracji skóry. Sprawdza się więc doskonale w przypadku osób, które na co dzień zmagają się z łuszczycą, egzemą czy trądzikiem. Dla nich substancje takie jak SLS czy benzoesan sodu obecne w klasycznych mydłach są niewskazane. Mydło kastylijskie jest odpowiednie dla osób z uporczywym trądzikiem, bo nie zatyka porów i znacznie ogranicza pojawianie się zaskórników.

Co ciekawe, mydło kastylijskie bardzo dobrze wpływa również na włosy. Stosować je można nawet jako szampon, chociaż efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania produktu. Włosy na ogół są bowiem przyzwyczajone do sklepowych kosmetyków zawierających sporo związków chemicznych. Skóra głowy, która nagle przestaje mieć z nimi kontakt, zaczyna produkować więcej łoju. Całość nie prezentuje się więc zbyt efektownie, ale jedynie przez kilka tygodni. Potem włosy stają się zdrowe i  pełne blasku.

Mydło kastylijskie w różnych odsłonach

W wieku XX mydło kastylijskie za sprawą niemieckiego Żyda Theodore'a Bronnera stało się bardzo popularne w USA, gdzie wyjechał on, uciekając przed Holocaustem. Szybko rozpoczął produkcję mydła opartego na formula mydła kastylijskiego w Stanach Zjednoczonych. Jego marka stała się bardzo popularna. Do dzisiaj Amerykanie mydło kastylijskie znają jako \"Dr Bonner's Soap\".

Z czasem, aby oliwkowe mydło nieco urozmaicić, zaczęto łączyć je z olejkami różnego rodzaju - kokosowym, konopnym czy z awokado. W ten sposób właściwości mydła zmieniały się. Również i w warunkach domowym z mydłem kastylijskim można nieco poeksperymentować, dodając do niego wybrane olejki eteryczne czy miód. Mydło to zakupić można obecnie bez większego problemu w wielu sklepach, zarówno w internecie, jak i stacjonarnie w formie kostek lub płynu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...