Olej musztardowy – właściwości i zastosowanie

Olej musztardowy powstaje z ziaren gorczycy. W Indiach stanowi jeden z podstawowych składników kuchni, z kolei w Polsce doceniany jest zwłaszcza za swoje właściwości kosmetyczne. Ma on bowiem pozytywny wpływ na kondycję włosów, ale nie tylko. Co zawiera i jakie zastosowanie ma olej musztardowy?

Olej musztardowy – właściwości i smak

Olej musztardowy pozyskuje się z gorczycy białej lub gorczycy sarepskiej. Tłoczona na zimno substancja jest cennym źródłem selenu, cynku, magnezu, kwasów omega-3, omega-6, omega-9, czy wreszcie witamin z grupy B oraz C, E, A, K. Produkowany z gorczycy olej zawiera ponadto fosfor, żelazo i wapń. Charakteryzuje rozpoznawalny zapach i intensywny żółty kolor. Smak produktu tłoczonego na zimno różni się od tych tłoczonych na gorąca. Jest znacznie delikatniejszy i nie szczypie w język. W kuchni indyjskiej olej musztardowy stanowi tradycyjny składnik potraw, a na całym świecie substancja ta doceniana jest za swoje prozdrowotne właściwości.

Dzięki dużej zawartości kwasów nienasyconych  pozytywnie oddziałuje na układ krążeniowy czy układ nerwowy. Jego spożycie pomaga w obniżeniu złego cholesterolu, a także poprawia przepływ krwi. Olej ma również właściwości rozgrzewające. Wtarty w skórę pomóc może w reumatyzmie czy przeziębieniach. W Polsce produkt ten docenia się przede wszystkim za walory pielęgnacyjne. Jako źródło beta-karotenu poprawia wygląd skóry, z kolei cynk i selen zawarte w olejku pozytywnie oddziałują na kondycję włosów.

Olej musztardowy jako popularny składnik kosmetyczny

Olej musztardowy cechuje się gęstą konsystencją oraz charakterystycznym, mocnym zapachem. To nie przeszkadza jednak, by był używany jako składnik kosmetyczny pomocny m.in. w regeneracji popękanej skóry. Wtarty w stopy wchłania się w skórę, walcząc z jej przesuszeniem, czy łuszczeniem się. Produkt pozytywnie oddziałuje także na kondycję paznokci, walcząc z ich łamliwością. Olej musztardowy wtarty w naskórek szybko się wchłania, dostarczając do organizmu składniki odżywcze i pozostawiając skórę nawilżoną. Dzięki właściwościom antyseptycznym wspomaga walkę z chorobami skóry pochodzenia bakteryjnego. Warto pamiętać, by substancji nie aplikować bezpośrednio na niewygojone zmiany skórne, gdyż może dojść do ich podrażnienia.

Zastosowanie oleju musztardowego docenia się również w pielęgnacji włosów. Substancja wmasowana w skórę głowy pobudza cebulki do wzrostu oraz wspiera naturalne krążenie krwi. To z kolei poprawia rozprowadzanie między cebulkami potrzebnych im do wzrostu substancji odżywczych. Jako źródło beta-karotenu, olej musztardowy stosuje się także na wypadanie włosów, które w wyniku pielęgnacji olejkiem stają się mocniejsze. Substancja dogłębnie nawilża i regeneruje włosy, a przede wszystkim przyspiesza ich porost. Przy regularnym wcieraniu obserwować można ich większy połysk, brak rozdwojonych końcówek, a w przypadku kłopotów z łupieżem – także niwelowanie jego występowania.

W kuchni olej musztardowy powinien być wykorzystywany ostrożnie!

Ze względu na swoje niespotykane, aromatyczne właściwości olej musztardowy może być wykorzystywany w kuchni. Zwykle dodaje się go do potraw mięsnych, sałatek, czy tradycyjnych dań indyjskich. Należy jednak stosować go ostrożnie, gdyż substancja ta zawiera kwas erukowy, którego spożycie może mieć skutki uboczne. Zbyt częste dodawanie do potraw oleju musztardowego o dość wysokim stężeniu kwasu erukowego prowadzić może do problemów z krążeniem czy lekkich reakcji alergicznych.

Czy to oznacza, że korzystanie z oleju musztardowego w kuchni jest lekkomyślne i bezwzględnie zakazane? Otóż nie! Niewielka jego ilość poprawia jakość potraw, a sporadyczne dodawanie jej do posiłków nie jest szkodliwe. Całkowite zrezygnowanie z oleju musztardowego nie jest więc konieczne. Kucharze powinni jednocześnie pamiętać, żeby tłoczonego na zimno oleju musztardowego nie podgrzewać. W ten sposób utraci on bowiem część ze swoich składników odżywczych.

Jak używać oleju musztardowego?

Zastosowanie oleju musztardowego jest bardzo szerokie. Właściwości prozdrowotne, pielęgnacyjne, kosmetyczne i kulinarne czynią z niego substancję o wielu możliwych sposobach wykorzystania. Jak używać oleju musztardowego? Najczęściej wciera się go bezpośrednio w skórę, dostarczając w ten sposób substancje odżywcze bezpośrednio do organizmu. Kilka kropel produktu rozprowadza się na dłoniach, a następnie wciera w bolące mięśnie, czy stawy. Olej pozyskany z gorczycy posłużyć może także podczas masażu. Charakterystyczna konsystencja substancji ułatwia masowanie ciała, a dodatkowo powoduje uczucie ciepła. Sam olej poprawia mikrokrążenie skórne, pozytywnie wpływając na wygląd cery.

Co z pielęgnacją włosów przy użyciu oleju musztardowego? Ta odbywać się może na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada, by kilka kropel produktu wmasować w skórę głowy i pozostawić na niej na kilkanaście minut do wchłonięcia witamin i minerałów. Inny polega na użyciu olejku musztardowego, jak standardowego olejku do włosów, który rozprowadzany jest po całej ich powierzchni, a następnie spłukiwany. Można również użyć produktu tak, jak maski odżywiającej. Wówczas w umyte i osuszone włosy wciera się olejek, zostawiając go na głowie przez kilka godzin. Po spłukaniu włosy będą błyszczące, nawilżone i wyraźnie mocniejsze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...