Olejek z drzewa herbacianego - idealny kosmetyk w walce z trądzikiem

Chociaż jego nazwa kojarzy nam się z popularnie spożywanym gorącym napojem, to olejek z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego ze znaną wszystkim herbatą. Charakteryzują go natomiast bardzo cenne, naturalne właściwości, takie jak antyseptyczność, przeciwwirusowość i antybakteryjność. Co jeszcze może nam zaoferować ten wyjątkowy olejek eteryczny?

Olejek z drzewa herbacianego skład

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca Alternifolia) pozyskuje się na drodze destylacji parą wodną liści rośliny nazywanej fachowo melaleuką skrętolistną. Jego jakość zależy w głównej mierze od długości procesu produkcyjnego, okresu zbierania surowca oraz sposobu przechowywania olejku. W idealnych warunkach produkt ten zawiera ponad sto różnych związków chemicznych, cennych dla zdrowia i atrakcyjnego wyglądu skóry. Znajdziemy w nim przede wszystkim terpinen-4-ol oraz jego pochodne, a także monoterpeny, takie jak limonen czy sabinen. Wskutek długotrwałego i nieprawidłowego przechowywania olejku nie tylko traci on swoje wartościowe składniki, ale może także nabrać właściwości drażniących, dlatego należy zawsze trzymać go z dala od światła i w niskiej temperaturze. 

Olejek z drzewa herbacianego właściwości

Olejek herbaciany znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości dezynfekujących, antyseptycznych i przeciwzapalnych, które sprawdzają się w pielęgnacji tłustej i trądzikowej cery, przy infekcjach grzybiczych oraz przy wspomaganiu leczenia trudno gojących się ran i ukąszeń. Produkt ten pozwala walczyć z grzybicą stóp i paznokci, a także infekcjami górnych dróg oddechowych, czyli z zapaleniem zatok, kaszlem czy chorobami gardła. Olejek złagodzi również przebieg i objawy przeziębienia, grypy oraz anginy. Jest skuteczny w walce z owadami, w tym zwłaszcza z wszami, które często atakują dzieci w wieku przedszkolnym. Jego właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji i leczeniu, ale także podczas sprzątania. Domowe środki czyszczące z dodatkiem olejku herbacianego usuną grzyby i pleśń, bez podrażniania naszych oczu i dróg oddechowych, a dodatkowo pozostawią po sobie świeży i piękny zapach. Produkt stosowany na skórę zadziała natomiast oczyszczająco, ściągająco i regenerująco, wygładzi cerę i rozjaśni blizny, jednocześnie nie przesuszając nadmiernie delikatnego naskórka. 

Olejek z drzewa herbacianego zastosowanie

Olejek herbaciany stosowany jest przede wszystkim w pielęgnacji skóry oraz stóp. Ponieważ łatwo przenika przez naskórek, zwalcza bakterie i normalizuje pracę gruczołów łojowych to doskonale nadaje się do walki z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem cery. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do wielu kosmetyków antytrądzikowych, nie przesusza skóry, lecz wręcz przeciwnie regeneruje ją i pobudza wytwarzanie nowych komórek naskórka. Można stosować go jako dodatek do tradycyjnych kremów, toników, żelów do mycia twarzy i innych produktów pielęgnacyjnych lub aplikować w czystej formie bezpośrednio na zmiany punktowe. Dobrze sprawdzi się także w formie maski z glinką oraz jako składnik aromatyzowanej parówki na twarz, która bardzo efektownie oczyści pory i odświeży skórę. Te same właściwości olejku możemy wykorzystać również w pielęgnacji skóry głowy, dotkniętej łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry czy też nadmiernym przetłuszczaniem - wystarczy dodać kilka kropel do szamponu lub przygotować domową płukankę do włosów. Przeciwgrzybicze działanie tego produktu znalazło natomiast zastosowanie w walce z nadmiernym poceniem, pękającymi piętami oraz grzybicą stóp i paznokci. W tym przypadku odpowiednie będą gorące kąpiele z dodatkiem olejku oraz aplikowanie na stopy kremu wzbogaconego kilkoma kroplami herbacianej esencji. Poza pielęgnacją, olejek można wykorzystać również w celu złagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych, przeziębień i stanów zapalnych. Inhalacje pozwolą poczuć dużą ulgę w kaszlu, katarze czy zapaleniu zatok. Jego właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne można wypróbować także wspomagająco przy leczeniu ospy wietrznej lub opryszczki. Olejek herbaciany warto przetestować też w higienie jamy ustnej, gdyż bardzo skutecznie usuwa kamień nazębny, infekcje dziąseł oraz nieświeży oddech.

Olejek z drzewa herbacianego w aromaterapii

Olejek herbaciany ma bardzo charakterystyczny, świeży zapach, który skutecznie odstresowuje, relaksuje i pomaga zapomnieć o trudach, napięciu oraz mocnych wrażeniach. Aby wykorzystać go w aromaterapii, możemy zastosować między innymi masaż, gorącą kąpiel, nawilżacz powietrza lub kominek zapachowy. Kilka kropli olejku dodanych do oleju bazowego podczas masażu lub do dużej ilości ciepłej wody w wannie skutecznie rozgrzeje mięśnie, zredukuje ból i napięcie, a dodatkowo pomoże w złagodzeniu dolegliwości reumatycznych. Produkt można stosować także w saunie po odpowiednim rozcieńczeniu go wodą lub innym olejem. Skropienie nim poduszki ułatwi zasypianie, a nawilżenie chusteczki pozwoli odczuć ulgę w kaszlu i katarze. Warto jednak pamiętać, aby używać w tym celu bezbarwnego olejku i nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu substancji ze skórą. 

Po olejek z drzewa herbacianego powinniśmy sięgać zawsze wtedy, kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy przeziębienia, takie jak katar czy kaszel. Zaprzyjaźnią się z nim także osoby mocno zestresowane oraz wszyscy ci, którzy bezskutecznie walczą z problemami skórnymi, grzybicą i innymi infekcjami wymagającymi silnych, a jednocześnie bezpiecznych środków łagodzących. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...