Ostropest plamisty – właściwości zdrowotne

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, wyglądem przypominająca dziko rosnący oset. Ostropest jest jednak znacznie większy, a dodatkowo wykazuje szereg właściwości leczniczych, docenianych przede wszystkim przez osoby zmagające się z chorobami wątroby. O jego korzystnym dla zdrowia działaniu pisano już w starożytności. Co wiemy na temat tej rośliny dzisiaj?

Ostropest plamisty a zdrowie – na co pomaga?

Ostropest plamisty najczęściej kojarzony jest z pozytywnym oddziaływaniem na wątrobę, jednak to nie jedyne korzyści, jakie płyną z jego regularnego spożywania. Roślina wpływa pozytywnie na cały układ trawienny, a także chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Ostropest okazuje się pomocny przy zgadze, odbijaniu i wzdęciach. Zapobiega też powstawaniu kamieni nerkowych. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że wpływa również na przebieg endometriozy, zmniejszając obfitość miesiączek. Ponieważ wspiera walkę z komórkami rakowymi, dopuszcza się stosowanie ostropestu także w trakcie radioterapii i chemioterapii.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest bywa nazywany złotym środkiem na każdy problem związany z funkcjonowaniem wątroby. Dzięki zawartości sylimaryny chroni ją bowiem przed szkodliwymi substancjami, takimi jak alkohol, leki czy toksyny, a także zwiększa jej naturalne zdolności regeneracyjne. Ostropest jest pomocny w przypadku przewlekłych stanów zapalnych oraz marskości wątroby. Warto stosować go także przy zatruciach grzybami i toksynami. Ostropest chroni nawet przed rozwojem raka wątroby poprzez hamowanie podziału komórek nowotworowych. Doskonale sprawdza się jako środek wspomagający leczenie zapalenia wątroby typu A, WZW C i WZW B.

Ostropest plamisty na odchudzanie

Ostropest to roślina, która nie tylko usprawnia trawienie, ale również wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu. Wątroba, która nie musi walczyć z toksycznymi substancjami dostarczanymi wraz z żywnością działa bardziej efektywnie, lepiej radzi sobie z zapasami tłuszczu i przyspiesza metabolizm. Poza tym ostropest reguluje także poziom cukru we krwi, eliminując napady głodu i przyspieszając pojawiające się po spożyciu posiłku uczucie sytości. Zawarte w nim substancje są pomocne również w przypadku wzdęć i odbijania, a dodatkowo regulują apetyt.

Ostropest plamisty na trzustkę

Zawarta w ostropeście sylimaryna ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie wątroby, ale również na kondycję trzustki. Ostropest oczyszcza z toksyn oba te narządy, sprawiając, że mogą one pracować bardziej wydajnie i skutecznie. Roślinę wykorzystuje się wspomagająco przy leczeniu zapalenia trzustki, a także ochronnie w profilaktyce nowotworu.

Ostropest plamisty na włosy

Ostropest pomaga zadbać o zdrowe włosy zarówno podczas stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Ze względu na fakt, iż oczyszcza narządy z toksyn i wspiera ich pracę, często rozwiązuje w ten sposób problemy, które stoją za niezdrowym wyglądem fryzury. W pielęgnacji wykorzystujemy ostropest przede wszystkim w formie oleju tłoczonego z jego nasion. Aplikowany na włosy wzmacnia je i chroni przed negatywnymi skutkami oddziaływania czynników zewnętrznych. Dodatkowo, hamuje proces wypadania włosów, nawilża je i zmniejsza ich łamliwość. Pomocny okazuje się również w przypadku łuszczycy i innych problemów skórnych, w tym także tych dotyczących skóry głowy.

Ostropest plamisty przeciwwskazania

Ostropest stosowany w dawkach terapeutycznych nie powinien dawać żadnych skutków ubocznych. W ciąży oraz w trakcie karmienia piersią chęć jego spożywania należy jednak skonsultować z lekarzem, ze względu na brak odpowiednich badań na temat jego oddziaływania na płód i niemowlęta. Nie zaleca się również podawania ostropestu dzieciom poniżej 12. roku życia. Z rośliny powinny zrezygnować także osoby z niedrożnością kanałów żółciowych, bowiem wzmaga ona wydzielanie żółci.

Ostropest plamisty – jak przyjmować?

Ostropest plamisty występuje na rynku między innymi w kapsułkach, w proszku, w postaci oleju, w kroplach oraz w formie saszetek herbatki. Ze względów praktycznych najwygodniejsze będzie przyjmowanie owoców rośliny w formie suplementu ze zmielonymi nasionami lub z wytłoczonym z nich olejem. Ostropest zmielony można spożywać bezpośrednio z łyżeczki, popijając proszek wodą lub dodawać go do zup, past, sałatek czy kanapek. Warto mieć w swoim domu także olej z ostropestu, który zastosujemy i doustnie, i zewnętrznie jako naturalny kosmetyk. Aplikowany na skórę olej ochroni ją przed promieniowaniem słonecznym, zaś nakładany na włosy wzmocni je i zagęści. W przypadku spożywania oleju zalecana dzienna dawka to około 2 – 3 łyżki dziennie. Osoby skłaniające się bardziej ku piciu ziołowych naparów, mogą zakupić ostropest w formie gotowej herbatki lub zaparzać dwie łyżeczki zmielonych nasion wrzącą wodą, a przygotowany w ten sposób napój przyjmować 2 razy dziennie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...