Pierwszy smoczek - jaki smoczek dla noworodka?

Smoczek to jedno z pierwszych akcesoriów, o zakupie których myśli przyszła mama gromadząca wyprawkę dla noworodka. Wybór dostępnych na rynku produktów tego typu jest naprawdę oszałamiający, a wiele smoczków zachwyca swoim wyglądem niemal tak samo jak biżuteria. Czy to jednak rzeczywiście kolor lub atrakcyjny wzór powinien przekonywać nas do wyboru konkretnego modelu? Sprawdź, co tak naprawdę jest istotne podczas doboru pierwszego smoczka dla swojego dziecka!

Smoczek dla noworodka kiedy można podać?

Każde dziecko rodzi się z odruchem ssania. Ssanie jest czynnością uspokajającą, pomagającą zredukować maluchowi stres. Na świat przychodzą dzieci, które odruchem ssania reagują przede wszystkim na głód, ból czy niepokój. Istnieją jednak również takie, które mogłyby ssać całymi dniami. Co pozostaje wtedy rodzicom? Naturalnie podać niemowlęciu smoczek. Warto jednak wstrzymywać się z tą decyzją do czasu \"rozkręcenia\" laktacji u karmiącej mamy, co może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Jest to konieczne, gdyż ssące pierś maleństwo stymuluje produkcję mleka. Jeśli zamiast ssać brodawkę, będzie zaspokajało tą potrzebę przy pomocy smoczka, piersi mamy nie będą produkowały odpowiedniej ilości pokarmu. Poza tym, sama czynność ssania smoczka i brodawki różni się od siebie, wobec czego maluszek może nie mieć szansy na wykształcenie prawidłowych nawyków, jeśli w kilka godzin po narodzinach dostanie swój pierwszy smoczek. 

Jak dobrać smoczek dla noworodka?

Dobór smoczka dla noworodka jest kwestią bardzo indywidualną. Możliwe, że rodzice będą musieli zaopatrzyć się w kilka różnych modelów, zanim dziecko wybierze ten idealny dla siebie. Zdarza się również, że maluch zwyczajnie nie radzi sobie z zasysaniem smoczka lub nie jest nim zainteresowany, dlatego również na taką ewentualność warto być przygotowanym. Dostępne na rynku akcesoria tego typu dzielimy przede wszystkim na te kauczukowe oraz silikonowe. Kauczukowe, inaczej lateksowe, charakteryzują się żółtym kolorem i dużą plastycznością. Nie wymagają od dziecka użycia dużej siły, jednak mogą ulegać odkształceniom, a nawet uczulać. Popularniejsze smoczki silikonowe są nieco twardsze, lecz dzięki temu nie zmieniają swojego kształtu i nie są tak łatwe do przegryzienia. Inną kwestią wyboru jest z kolei ukształtowanie smoczka, który powinien mieć możliwie jak najnaturalniejszy wygląd, inspirowany ukształtowaniem kobiecej brodawki podczas karmienia piersią. Oznacza to, że najzdrowsze będą dla dziecka smoczki spłaszczone od strony języka i delikatnie wypukłe od strony podniebienia. Ich tarczka, podobnie jak pierś, powinna przylegać do buzi, jednak nie może zasłaniać nosa, gdyż to utrudniłoby noworodkowi oddychanie. 

Smoczek dla noworodka jaki rozmiar?

Dopasowanie smoczka do wielkości buzi noworodka to podstawowe kryterium wyboru produktu bezpiecznego i zdrowego. W tym przypadku zaleca się wybór akcesoriów z kategorii wiekowej 0 - 3 miesiące, choć na rynku dostępne są także warianty bardziej uniwersalne, na przykład 0 - 6 miesięcy. Smoczek jest jednak czymś wymagającym szczególnie higienicznego traktowania, dlatego rodzic nie powinien zakładać, że zakup smoczka to jednorazowa inwestycja na wiele miesięcy. Smoczki wymieniamy co około 6 tygodni oraz zawsze wtedy, kiedy ulegną one jakimkolwiek uszkodzeniom. 

Ile smoczków dla noworodka kupić?

Przyszłym rodzicom noworodka zaleca się zakup przynajmniej 2 - 3 sztuk smoczków. Podyktowane jest to przede wszystkim względami higieny. Smoczek, który upadnie na podłogę wymaga bowiem dokładnego oczyszczenia, najlepiej sterylizacji parą lub wyparzenia gorącą wodą. Dobrze zatem mieć pod ręką drugą, przygotowaną na taką ewentualność sztukę produktu. Każdy nowy smoczek należy również odpowiednio przygotować przed włożeniem do ust maluszka. Większość producentów zaleca wygotowywać artykuł przez kilka minut. 

Smoczek dla noworodka na noc

Dzieci, które potrafią i lubią ssać smoczek bardzo przyzwyczajają się do tej czynności i często nie potrafią bez niej zasnąć. Czy maluszek może zatem zasypiać ze smoczkiem? Tak, jeśli jest od odpowiednio dobrany, czyli ma anatomiczny kształt i właściwy rozmiar oraz pod warunkiem, że jest idealnie czysty. Poza tym dziecko nie powinno ssać smoczka przez całą noc, a jedynie w trakcie zasypiania. Większość maluchów automatycznie wypluwa smoczek, gdy tylko zaśnie. Częstym błędem rodziców jest wtedy ponowne wpychanie go do buzi - w taki sposób noworodek z pewnością będzie wybudzał się ze snu, gdy tylko smoczek wypadnie mu z buzi! Dobierając smoczek na noc można pokusić się o dedykowane artykuły świecące w ciemności, które po wypluciu łatwiej będzie znaleźć i zabrać z łóżeczka, aby nie przeszkadzały maluchowi i nie stanowiły dla niego zagrożenia. 

Kiedy smoczek na pewno nie zaszkodzi?

Wiele mówi się o szkodliwości smoczków w kontekście prawidłowego kształtowania zgryzu, jednak problem ten pojawia się dopiero przy nadużywaniu tego typu produktu lub jego niewłaściwym doborze. Kiedy smoczek na pewno nie zaszkodzi maluchowi?

  • jeśli jest dobrany właściwie do wieku, ma anatomiczny kształt, jest wymieniany przy najdrobniejszym uszkodzeniu, regularnie myty i wyparzany,
  • kiedy dziecko potrzebuje ssania, aby zasnąć, ale nie korzysta ze smoczka w trakcie snu,
  • jeśli dziecko przybiera na wadze, jest karmione minimum 8 razy na dobę, a smoczek nie zastępuje mu częstego kontaktu fizycznego z rodzicami. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...