Powracające wzdęcia i naturalne metody ich niwelowania

Trzeba przyznać, że chyba dla nikogo z nas wzdęcia nie są niczym przyjemnym. A jednak, czasem po zjedzeniu niektórych potraw po prostu się pojawiają, a w raz z nimi ogromny dyskomfort, a także uczucie pełności. Mogą one także być objawem pewnych zaburzeń w funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego, szczególnie jeśli nawracają ze sporą częstotliwością. Z pewnością mogą także świadczyć o tym, że nasza dieta jest zbyt ciężkostrawna lub też może oznaczać złe nawyki żywieniowe, jakie posiadamy. Wzdęcia to nic innego jak zalegające gazy, które wypełniają zarówno brzuch jak i jelita. W konsekwencji ich pojawienia się mamy uczucie przepełnienia w obrębie jamy brzusznej, nasz brzuch wydaje się być znacznie większy, wręcz napompowany jak balon. Mogą też temu towarzyszyć gazy. Wszystko przez fermentację niestrawionego pokarmu w obrębie układu trawienia. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że ich częstszemu pojawianiu się sprzyja też siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna. Wiedząc już czym są i dlaczego się pojawiają, warto zastanowić się, w jaki sposób radzić sobie z tą przykrą dolegliwością. Naturalna terapia z wykorzystaniem mięty pieprzowej, macierzanki lub też peruwiańskiego ziela chanca piedra może podkręcić nasz metabolizm i usprawnić działanie całego układu pokarmowego. 

Regularne stosowanie mięty pieprzowej może nam przynieść prawdziwą ulgę

Naturalna mięta znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Podobne działanie ma w przypadku niwelowania zalegających w jamie brzusznej gazów dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu. Dodatkowo, przyspiesza ona trawienie pokarmów, dzięki czemu nie zalegają one jako niestrawione, sfermentowane pozostałości po tym, z czym nasz organizm nie umie sobie efektywnie poradzić. Oczywiście, stosowanie mięty stanowi naturalny sposób regulacji pracy naszego układu pokarmowego, można więc pić herbatę miętową, albo też zaopatrzyć się w preparat, który posiada ją w swoim składzie. Warto wiedzieć o tym, że mięta pomimo swojego dość pospolitego charakteru, jest prawdziwą skarbnicą wielu wartościowych składników. Olejek eteryczny, jaki jest z niej pozyskiwany to prawdziwe bogactwo flawonoidów, rutyny, garbników, a także witaminy A oraz C. Mięta może też wspomóc nas w przypadku leczenia takich chorób jak zaburzenia pracy żołądka czy wątroby, a także powracające, długotrwałe bóle brzucha. Regularne stosowanie mięty, albo też sięganie po nią bezpośrednio po spożyciu tłustych potraw pomoże w ich trawieniu i zapobiegnie pojawianiu się nieprzyjemnych wzdęć. Jeśli natomiast posiadamy przydomowy ogródek - zawsze możemy pokusić się o jej samodzielną uprawę na własny użytek. 

Chanca piedra czyli peruwiańskie zioło na wzdęcia

Roślina ta w swoim naturalnym środowisku występuje w Peru i jest od lat bardzo ceniona w medycynie ludowej za swoje dobroczynne właściwości. Okazuje się, że zioło to doskonale wspiera efektywną pracę układu trawiennego, a w szczególności pozwala na lepszą wydolność wątroby, trzustki oraz pęcherzyka żółciowego. Dzięki temu może wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu i zminimalizować występowanie różnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Herbatka z chanca piedra to dobry sposób na niestrawność oraz uczucie ciężkości bezpośrednio po jedzeniu. To zioło, które w naturalny sposób zapobiega wzdęciom i usprawnia procesy trawienne. W różnego rodzaju naturalnych preparatach w postaci suplementów diety często znajdziemy ekstrakt z łodygi i liści tej właśnie rośliny. 

Macierzanka i jej lecznicze zastosowania

Drobne kwiaty o różowo - fioletowym kolorze to znak charakterystyczny macierzanki. To, co ją wyróżnia to także dość intensywny zapach, a także wiele prozdrowotnych zastosowań - między innymi jej dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy. Jeśli jednak chcielibyśmy wyróżnić tę macierzankę, która faktycznie ma zastosowanie w ziołolecznictwie, trzeba wziąć pod uwagę odmianę macierzanki piaskowej Herba Serpylii, bo to ona ma w sobie najwięcej dobroczynnych substancji. Ziele to działa rozluźniająco na mięśnie układu trawiennego, a tym samym pozwala poprawić efektywność procesów tam zachodzących. Ma też działanie wiatropędne, a co za tym idzie pozwala szybciej oczyścić układ pokarmowy z gazów, tym samym zmniejszając wzdęcia i uczucie przepełnienia po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Macierzanka może więc wspomagać leczenie różnych przypadłości związanych z trawieniem, a mowa tutaj o występujących bólach brzucha, zaparciach czy też biegunkach. Złagodzi pojawiającą się niestrawność, a także może być remedium na brak apetytu. Dzięki temu, że pobudza wydzielanie soków trawiennych, wpływa także dobroczynnie na funkcjonowanie wątroby. W jej składzie znajdziemy między innymi dwie bardzo ważne substancje, które sprawiają, że faktycznie ma ona zastosowanie w ziołolecznictwie, a jest to karwakrol oraz tymol. Dodatkowo, warto wspomnieć o innych wartościowych substancjach takich jak flawonoidy, geraniol, linalol, cytral oraz trójterpeny. Jak widać, to prawdziwa kopalnia cennych dla naszego organizmu składników. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...