Smoczek do butelki dla maleństwa - jak wybrać ten najlepszy?

Smoczek do butelki dla maleństwa - jak wybrać ten najlepszy?

Gdy na świat przychodzi dziecko, w życiu całej rodziny wiele się zmienia. Do narodzin można się w wielu aspektach przygotować, jednak zawsze pojawiają się jakieś nieprzewidziane sytuacje, do których trzeba dostosować się na bieżąco. Jedną z takich kwestii jest z pewnością dobór odpowiedniego smoczka do butelki dla maleństwa. 

Dlaczego to takie ważne?

Można by pomyśleć, że przecież każdy smoczek jest taki sam, w końcu wszystkie służą jednej rzeczy. Jednak niestety sprawa ta nie jest tak prosta jak się wydaje. To, jaki rodzaj smoczka się dobierze, może rzutować na dalszy rozwój maleństwa. Brzmi dość poważnie, ale właśnie tak powinno się podejść do tego zagadnienia. W jaki sposób smoczek wpływa na dziecko? Otóż od typu akcesorium zależy dalszy wzrost żuchwy oraz mięśni ją otaczających. Żuchwa z kolei ma nieodłączny związek z aparatem mowy. Maluch, który ssał pokarm z nieodpowiednio dobranego smoczka, może na dalszych etapach wzrostu miećproblem z artykulacją i ogólnie mową. Bardzo często właśnie z tego powodu rodzą się wszelkie wady wymowy. 

Gdy dziecko je, musi pogodzić ze sobą trzy podstawowe czynności: jedzenie, oddychanie oraz połykanie. Teoretycznie wykonuje około 60 ruchów ssących w ciągu minuty, ale połyka raz na kilka z nich. Proces wydaje się nieskomplikowany, lecz w rzeczywistości ma ogromny wpływ na naukę mowy, która przychodzi później. Oczywiście budowa szczęki dziecka również na to wpływa, jednak by od strony technicznej zostały mu zapewnione wszystkie możliwe wygody, należy karmienie butelką ułatwić nie inaczej jak poprzez dobór najlepszego smoczka. 

Producenci tego rodzaju akcesoriów dbają przede wszystkim o to, by smoczki były jak najbardziej zbliżone do naturalnego kształtu piersi i sutka matki. Proces ten powinien możliwie najmniej różnić się od faktycznego karmienia piersią. 

Zbyt duży wybór.

Tak najtrafniej można określić stan, kiedy przychodzi moment ostatecznego wyboru smoczka. Sklepy oferują naprawdę różne wersje tego akcesorium. Oczywiście różnią się one od siebie rozmiarem, rodzajem tworzywa, jakością i co ważne - również ceną. Dlatego gdy staje się przed półką w drogerii, nie ma się pojęcia, na co właściwie powinno się postawić i czym się kierować. Z tego właśnie powodu przed pójściem na zakupy należy rozważyć wszystkie opcje, zastanowić się i wybrać najlepszą.

Rodzaje smoczków.

Kształt.

Kształt smoczka to jedno z najważniejszych kryteriów. Jest tak, ponieważ oddziałuje nie tylko na wzrost szczęki, lecz także zwyczajnie na komfort jedzenia. Żuchwa maleństwa rozszerza się podczas ssania, co z kolei wpływa np. na kształtowanie się pierwszych zębów mlecznych. 

  • Smoczek anatomiczny. Jak sama nazwa wskazuje, jest dobrze dostosowany do naturalnego kształtu buzi maluszka. Inaczej nazywany jest smoczkiem ortodontycznym, ponieważ zapobiega powstawaniu wad zgryzu u dziecka.
  • Smoczek prosty. Charakteryzuje go wydłużony i regularny z każdej strony kształt. 
  • Smoczek szerokootworowy (szerokoodpływowy). Przypomina kobiecy sutek.
  • Smoczek kształtem zbliżony do piersi. Mleko nie wypływa z niego z dużą łatwością, dziecko faktycznie musi ssać, aby się najeść. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ maluch nie rozleniwi się. Takie smoczki najlepiej sprawdzają się, gdy dziecko jest karmione na zmianę - butelką i piersią lub gdy chce się je odzwyczaić od karmienia naturalnego. 

Tworzywo.

Wśród smoczków zdecydowanie przodują dwa materiały. Są to:

  • Kauczuk. Smoczki z niego wykonane są brązowe, matowe w dotyku i mają charakterystyczny zapach oraz smak. Ich przewagą jest zdecydowanie fakt, że są odporne na gryzienie. Natomiast często z biegiem czasu tracą swój pierwotny kształt i elastyczność. Ze względu na dużą wytrzymałość, można wypróbować je u dzieci, które przechodzą przez okres ząbkowania. 
  • Silikon. Smoczki silikonowe nie mają koloru - są przezroczyste. Nie wydzielają też żadnej woni i nie smakują w żaden sposób. Dzięki temu dziecko nie powinno czuć różnicy między ssaniem piersi a butelki. Dlatego jeżeli planuje się odstawić maluszka od naturalnego karmienia lub robi się to zamiennie - ten rodzaj smoczka będzie dobrym wyborem. 

Ilość dziurek oraz ich wielkość.

Pożądany efekt picia z butelki jest taki, że pokarm powinien płynąć przez smoczek bez dużego oporu, ale także nie z ogromną łatwością. Druga sytuacja jest o tyle gorsza od pierwszej, że dziecko może się dławić, połykać zbyt duże ilości powietrza (co powoduje kolkę) lub rozleniwiać ze względu na brak przymusu do ssania. 

Dziecko tuż po urodzeniu powinno ssać mleko przez smoczek wolnoprzepływowy. Jego jama ustna i wszystkie uczestniczące w jedzeniu narządy nie są jeszcze do tego przystosowane, maluch musi dopiero przywyknąć do nowego sposobu odżywania. Rodzaj smoczka można zmienić na ten ze średnią szybkością przepływu, gdy maleństwo osiągnie szósty miesiąc życia. Natomiast kiedy dziecko przekroczy już roczek, smoczek może mieć szybki przepływ. Wtedy jama ustna jest na tyle dobrze ukształtowana, że maluch poradzi sobie z szybciej płynącym pokarmem. 

Smoczki antykolkowe.

Ich głównym zadaniem jest uniemożliwienie dziecku połknięcia za dużych ilości powietrza. Posiadają rurki, które odprowadzają nadmiar powietrza do butelki, by to nie trafiało do buzi. Mogą być też nieco zakrzywione w górnej części, co również pomaga. Istnieją także wersje z otworami umożliwiającymi przepływ powietrza na zewnątrz. 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz