Smog jak się przed nim chronić?

W okresie jesiennym i zimowym zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych w całej Europie. Co roku wdychanie smogu powoduje w Polsce śmierć ponad 50 000 osób. Dane te są zatrważające, ale na razie nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości statystyki te miałby ulec poprawie. Smog najgorzej działa na organizm dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Czym jest smog, w jaki sposób powstaje i czy istnieją sprawdzone sposoby by uchronić siebie i swoich najbliższych przed jego szkodliwym działaniem? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając ten artykuł.

Co to jest smog?

Słowo „smog” jest zbitką wyrazów oznaczających dym oraz mgłę. Jest to, najprościej rzecz ujmując, zjawisko atmosferyczne pochodzenia nienaturalnego, które polega na obecności w powietrzu zanieczyszczeń wraz z naturalną mgłą oraz bezwietrzną pogodą. Zanieczyszczenia powodujące smog powstają w skutek działalności człowieka i dużą role w ich tworzeniu mają zakłady produkcyjne emitujące do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń, pojazdy, a także domowe piece. Zanieczyszczenia te łączą się z mgłą oraz ulegają zawieszeniu w powietrzu z powodu braku wiatru, który mógłby je rozproszyć lub rozrzedzić.

Smog składa się w głównej mierze z takich substancji chemicznych, jak tlenki siarki, azot oraz cząsteczek PM2,5 i PM10. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu: londyński oraz Los Angeles. W Polsce występuje głównie smog typu londyńskiego, który największy problem stanowi w okresie zimowym. Cząsteczki wchodzące w skład smogu są mikroskopijnej wielkości, nie jest więc możliwe dostrzeżenie ich gołym okiem. Dzięki swoim małym rozmiarom niepostrzeżenie wnikają zarówno do układu oddechowego, jak i do układu krwionośnego człowieka, mogąc powodować poważne uszkodzenia najważniejszych organów.

Jak powstaje smog?

Smog tworzy się w powietrzu głownie podczas bezwietrznych dni. Czynnikiem, który wspomaga jego wytwarzanie, jest wysokie ciśnienie atmosferyczne oraz występowanie naturalnego zamglenia. W skutek tych warunków, szkodliwe cząsteczki zanieczyszczeń obecnych w powietrzu nie są w stanie unieść się wysoko do góry, a pozostają zawieszone blisko powierzchni ziemi, co sprawia, że nasz organizm ma bezpośrednią styczność z takim zanieczyszczonym powietrzem.

Główne przyczyny powstawania smogu:

  • Spalanie węgla (w zakładach produkcyjnych oraz w warunkach domowych np. w piecach i kotłach);
  • Spalanie śmieci, mułu i miału węglowego (głównie w warunkach domowych);
  • Wysokie natężenie ruchu drogowego (duże ośrodki miejskie);
  • Użytkowanie paliw niskiej jakości w pojazdach;
  • Użytkowanie przestarzałych pieców i kotłów.

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu?

Maski na smog

Najpopularniejszą metodą ochrony przed wdychaniem smogu są specjalne maski na smog. Na pewno nieraz naszą uwagę zwróciła fakt, np. oglądając serwisy informacyjne, że maski te są powszechnie użytkowane w wielkich aglomeracjach w USA, Chinach czy Japonii. Ich powszechna obecność nie jest wcale podyktowana modą, ale właśnie dbałością o swoje zdrowie. Maski na smog pozwalają bowiem na wyeliminowanie wdychania zanieczyszczonego powietrza do naszych płuc tym samym chroniąc organizm przed negatywnymi skutkami, jakie niesie ze sobą smog.

Jakie maski antysmogowe są najlepsze? Najlepiej jest wybrać maskę, która będzie wyposażona w filtr węglowy. Jego zadaniem jest bowiem pochłaniane zanieczyszczeń, dzięki czemu do naszych płuc i oskrzeli trafi czyste powietrze. Maski takie powinny być dobrze dopasowane do twarzy oraz posiadać wymienne filtry. Warto zwrócić także uwagę na numer filtru, np. ten oznakowany N99 będzie pochłaniał do 99% pyłów. Nie warto natomiast używać zwykłych masek higienicznych, gdyż osłaniają one jedynie nasz nos i usta, ale w żaden sposób nie filtrują powietrza.

Trzy rośliny na smog

Wbrew pozorom smog nie występuje tylko na zewnątrz. Wietrząc nasze mieszkanie, otwierając drzwi i okna nieuchronnie wpuszczamy go do naszego domu. Trudno także wyobrazić sobie sytuację abyśmy nawet w domu, 24 godziny na dobę, nosili maskę antysmogową.

Czy da się oczyścić powietrze w naszym mieszkaniu? Okazuje się, że jest na to sposób! Z pomocą przyjdą nam bowiem rośliny. Jeśli więc pragniesz by powietrze obecne w Twoim domu było przyjazne dla całej rodziny konieczne zaopatrz się w następujące gatunki roślin:

  • Wężownica – roślina bardzo prosta w uprawie, wymaga rzadkiego podlewania. Produkuje ona tlen w nocy, dlatego dobrym miejscem na jej ustawienie będzie nasza sypialnia. Z uwagi na swoje właściwości, najlepiej by na jeden pokój sypialny przypadało siedem egzemplarzy tej rośliny.
  • Palma Areka – roślina ta przez całą dobę wytwarza tlen, dzięki czemu pozwala wyeliminować problem smogu w mieszkaniu. Należy podlewać ją, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. W domu najlepiej jest umieścić trzy takie palmy, by skutecznie oczyszczały powietrze.
  • Epipremnum złociste – roślina ta usuwa toksyny obecne w powietrzu. Aby skutecznie oczyścić powietrze wystarczy jedno Epipremnum złociste na pokój. Roślina ta może być ustawiona także w zacienionym miejscu, a podlewamy ją, kiedy ziemia z wierzchu będzie sucha.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...